• Посилання скопійовано

Ремонт ходової частини автомобіля: як відобразити в обліку?

У 2017 році підприємство придбало авто та ввело його в експлуатацію. 10.06.2019 р. відремонтовано ходову частину авто (рахунок та акт виконаних робіт від постачальника виставлено на діагностику ходової частини; роботи і матеріали окремо кожною позицією в цілому в одному акті). Як такі витрати відобразити в обліку?

Насамперед визначимося з ходовою. Вона складається з:

  • передньої та задньої підвіски коліс;
  • коліс та шин.

Огляд стану рами, вузлів і деталей підвіски та інших деталей і пристроїв, які встановлено на рамі, кріплення коліс, стан шин та тиск повітря в них належить до операцій технічного огляду (п.  13 Примірного переліку операцій ТО-1 №102).

Відповідно до п. 3.12 Положення №102 поточний ремонт виконується за потребою, згідно з результатами діагностування технічного стану транспортного засобу, або за наявності несправностей і призначений для забезпечення або відновлення його роботоздатності.

До поточного ремонту транспортного засобу належать роботи, пов'язані з одночасною заміною не більше двох базових агрегатів (крім кузова і рами). Перелік базових агрегатів наводиться у додатку Г до Положення №102. При цьому будь-який ремонт агрегатів належить до поточного ремонту транспортного засобу.

У пп. 3.16 Порядку №102 зазначено, що до капітального ремонту належать роботи, пов'язані із заміною кузова для автобусів та легкових автомобілів, рами для вантажних автомобілів або одночасною заміною не менш трьох базових агрегатів. До капітального ремонту причепів належать роботи, пов'язані із заміною рами.

Нормами пп. 3 розд. III Правил №615 передбачено, що послуги з технічного обслуговування і ремонту транспортних засобів чи його складових частин (систем) надаються замовнику на підставі договору про технічне обслуговування і ремонту транспортного засобів. Такий договір укладається відповідно до вимог цивільного законодавства між замовником і виконавцем (договір, наряд-замовлення, накладна, квитанція тощо).

На виконання вимог пп. 2 розд. V Правил №615 послуги оплачуються замовником за договором, рахунком-фактурою, нарядом-замовленням, накладною, квитанцією тощо як у готівковій, так і безготівковій формах.

Для юросіб виконавець оформлює окремо:

  • документи на оплату матеріалів та послуг з технічного обслуговування і ремонту (включаючи необхідні діагностичні роботи);
  • документи на оплату матеріалів і виконання робіт з ремонту (включаючи необхідні діагностичні роботи).

Виконані роботи виконавець відносить або до технічного обслуговування, або до ремонту на підставі переліків і процедури виконання робіт, регламентованих виробником транспортного засобу та їх складових частин (систем), та (або) за записами, зробленими в інструкціях з експлуатації та (або) у сервісних книжках, в іншому інформаційному забезпеченні від виробника, а також у нормативно-правових актах (п. 5 розд. V Правил №615).

На підставі цього підприємство самостійно визначає, до якої категорії віднести проведений ремонт ходової частни – до поточного ремонту чи капітального.

У п. 7 розд. V Правил №615  встановлено, що документами, які підтверджують надання послуги, є:

  • акт передавання-приймання транспортного засобу (його складових частин (систем)) після надання послуг з технічного обслуговування і ремонту;
  • наряд-замовлення, підписаний контролером якості (з проставлянням печатки виконавця (за наявності)) та замовником;
  • документ, що підтверджує оплату послуг;
  • рахунок-фактура;
  • податкова накладна (для юросіб).

У бухобліку нормами п. 14 П(С)БО 7 передбачено збільшення первісної вартості основних засобів на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням об'єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо). Такі поліпшення мають призводити до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання об'єкта. При цьому залишкова вартість ОЗ зменшується у зв'язку з частковою ліквідацією об'єкту.

Також нагадаємо, що амортизація ОЗ нараховується протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкту, який встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкту активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації (п. 23 П(С)БО 7).

У бухобліку витрати на поточний та капітальний ремонт автомобіля відображаються так (суми умовні):

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дебет

Кредит

Поточний ремонт автомобіля

 

 

 

Відображені витрати на поточний ремонт авто

23, 91-94

631

50000,00

Відображено податковий кредит

641

631

10000,00

Капітальний ремонт автомобіля

 

 

 

Відображені витрати на капітальний ремонт авто

151

641

631

631

631

311

50000,0

10000,0

60000,0

Зменшено залишкову вартість ОЗ у зв'язку з частковою ліквідацією об'єкта

976

105

30000,0

Збільшено первісну вартість ОЗ на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням об'єкта

105

151

50000,0

Відображено фінансовий результат

791

976

30000,0


Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Якщо автомобіль використовується в госпдіяльності підприємства, його амортизація враховується у складі податкової амортизації ОЗ, визначеної відповідно до норм ст. 138 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202411
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202459
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202432
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202441
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442