• Посилання скопійовано

Нюанси обліку грошових бонусів за МСФЗ

Підприємство отримуємо мотиваційні бонуси-премії від постачальника за результатами виконання плану закупівель за минулий рік. Підприємство прийняло позицію, що такі бонус-премії є маркетинговими послугами. Як такі бонуси відображаються в обліку згідно з МСФЗ?

Що стосується продавця, то основний принцип МСФЗ 15, який діє із 01.01.2018 р., полягає в тому, що суб’єкт господарювання визнає дохід унаслідок передачі обіцяних товарів або послуг клієнтам у сумі, що відображає компенсацію, на яку підприємство очікує мати право в обмін на ці товари або послуги (п. 2 МСФЗ 15).

Застосовуючи цей стандарт, суб’єкт господарювання має розглянути умови договору та всі доречні факти й обставини. Суб'єкт господарювання застосовує цей стандарт, у тому числі будь-які практичні прийоми, послідовно й узгоджено до договорів з подібними характеристиками та за подібних обставин.

Взагалі з 2018 року дохід слід визначати за умовами індивідуального договору з клієнтом, а не в цілому (п. 4 МСФЗ 15).

Згідно із п. 51 МСФЗ 15, сума компенсації може змінюватися залежно від знижок, дисконтів, відшкодувань, набраних балів, цінових поступок, стимулів, бонусів за результатами роботи, штрафів або інших подібних чинників. Обіцяна компенсація також може змінюватися, якщо право суб'єкта господарювання на компенсацію залежить від настання або ненастання певної майбутньої події. Наприклад, сума компенсації буде змінною, якщо або продукт був проданий з правом повернення, або фіксовану суму обіцяно як бонус за показники діяльності після досягнення певної межі.

 

На замітку!

Взагалі змінній компенсації присвячено п. 50-59 МСФЗ 15.

 

Таким чином, якщо в умовах договору передбачено, що за виконання певних умов покупцю будуть нараховані бонуси, то тоді у продавця виникає змінна сума компенсації, тобто дохід слід розподіляти на той рахунок, який є фактичним щодо проданих товарів (Кт 70) та майбутній в частині нарахованих бонусів (Кт 69/681). І лише при передачі таких бонусів у продавця виникатиме дохід на суму бонусів (Дт 69 Кт /681 Кт 70).

Аналогічний  порядок визнання доходу, відображений в прикладі 52, що в параграфах 267-270, Ілюстративних прикладів до МСФЗ 15, щоправда, вони викладені лише на англійській мові.

Крім цього, звертаємо увагу на те, що МСФЗ 15 говорить про переоцінку такої змінної компенсації як бонуси (п. 59 МСФЗ 15). Як проводити оцінку величини змінної компенсації прописано у п. 53 МСФЗ 15.

Що стосується покупця, то тут діє загальний критерій визнання доходу. Так, повторимо, що відповідно до п. 2 МСФЗ 15 суб’єкт господарювання визнає дохід унаслідок передачі обіцяних товарів або послуг клієнтам у сумі, що відображає компенсацію, на яку підприємство очікує мати право в обмін на ці товари або послуги. Таким чином, якщо СГ визначає бонуси саме маркетинговими послугами, то на дату акту про бонуси слід визнати дохід – Дт 377 Кт 703.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144