Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Резервний капітал за рахунок додаткового: чи можливо?

ТОВ має намір викупити частку у своєму статутному капіталі без його зменшення на розмір такої частки. Виникає обов’язкова необхідність сформувати резервний капітал. Якими можуть бути можливі джерела для створення резервного капіталу, якщо у підприємства немає прибутку (на балансі лише непокритий збиток)?

Дійсно, викуп частки у власному статутному капіталі для ТОВ – це операція, яка вимагає попереднього створення резервного капіталу. До такої операції без резервного капіталу можна було й обійтися. Ми про це писали тут>>

Щодо резервного капіталу, то нагадаємо, що відповідно до Розділу І Клас 4 «Власний капітал та забезпечення зобов'язань» Інструкції №291, рахунок 43 «Резервний капітал» призначено для узагальнення інформації про стан та рух резервного капіталу підприємства, створеного відповідно до чинного законодавства та установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку. За кредитом рахунку 43 «Резервний капітал» відображається створення резервів, за дебетом – їх використання. Сальдо цього рахунку відображає залишок резервного капіталу на кінець звітного періоду. Аналітичний облік резервного капіталу ведеться за його видами та напрямками використання.

Тобто ми говоримо про частину власного капіталу, який не лише формується за рахунок нерозподіленого прибутку, а й використовується не на загальні цілі госпдіяльності ТОВ, а виключно на покриття збитків, інших витрат тощо.

Але згідно із цією ж Інструкцією, рахунок 43 кореспондується по кредиту із рахунками:

  • «Додатковий капітал»
  • «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».

Таким чином, сама Інструкція №291 не заперечує створення резервного капіталу за рахунок додаткового.  Стаття 25 Закону про ТОВ та ТДВ, яка вимагає створення резервного капіталу, нічого не говорить про джерела його створення. Натомість вона чітко встановлює розмір такого резервного капіталу (у розмірі ціни придбання викупленої частки) і напрямки його використання (не може використовуватися для здійснення виплат на користь учасників такого товариства).

Своєю чергою, у додаткового капіталу (виходячи з кореспонденції рахунків за Інструкцією №291) значно більше джерел для створення. Ми їх докладно аналізували тут. Наприклад, цей капітал можна сформувати за рахунок внесків від засновників, які не змінюють суму статутного капіталу.

Тому, на думку автора, перешкод для того, щоб сформувати додатковий капітал, а потім використати його для створення резервного капіталу у ТОВ немає (але такий порядок формування резервного капіталу слід затвердити в статуті товариства). Втім, офіційні роз’яснення з цього приводу (щоб поставити крапку у такому питанні, зокрема, щодо відображення зазначених операцій в Звіті про власний капітал) краще отримати, надавши запит до Мінфіну. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бикова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Статутний капітал

Коментарі: 3

Новини по темі

Консультації по темі