Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Безоплатна роздача в рекламних цілях: що в обліку?

Які бухгалтерські проведення слід зробити при безоплатній роздачі товару в рекламних цілях? Як правильно відобразити списання?

Згідно зі ст. 1 Закону про рекламу, реклама — це інформація про особу або товар, поширена у будь-якій формі та у будь-який спосіб, призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо такої особи або товару, а заходи рекламного характеру — це заходи щодо розповсюдження реклами, які передбачають безоплатне розповсюдження зразків рекламованих товарів та/або їх обмін споживачам однієї кількості або одного виду на інший.

Відповідно до пп. 14.1.13 ПКУ безоплатно надані товари - це, зокрема, товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів.

Щодо обкладення ПДВ використовується поняття «постачання товарів». До постачання товарів, згідно з пп. 14.1.191 ПКУ, належить будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власника, у тому числі продаж, обмін чи дарування товару. Отже, безоплатне постачання товарів є об'єктом оподаткування ПДВ. База оподаткування за ними визначається один раз за п. 188.1 ПКУ. ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ не нараховуються.

База оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з договірної вартості. При безоплатній роздачі товарів з рекламною метою договірна вартість буде нульовою. Проте потрібно врахувати  абз. 2 п. 188.1 ПКУ, за яким база оподаткування операцій з постачання товарів не може бути нижчою за ціну придбання таких товарів, а якщо роздаються власновиготовлені товари, база оподаткування не може бути нижчою за звичайні ціни (в даній ситуації звичайна ціна повинна відповідати рівню ринкових цін).

Зверніть увагу! Якщо вартість безоплатно переданих товарів, придбаних з ПДВ (в т.ч. для проведення маркетингових/рекламних заходів), включається до складу вартості оподатковуваних операцій з постачання (реалізації) самостійно виготовлених товарів/послуг (проведення: Дт 23 Кт 28 та Дт 26 Кт 23) та компенсується їх споживачами, збільшуючи при цьому базу оподаткування ПДВ, то такі товари слід вважати використаними в оподатковуваних операціях і додаткового нарахування податкових зобов’язань з ПДВ не відбувається. Такі безоплатно передані товари визнаються оподатковуваними ПДВ у складі тієї операції, до вартості якої їх було включено ("ЗІР", підкатегорія 101.06).

  • Крім наказу на проведення рекламного заходу, автор радить оформити також:
  • План рекламного заходу. У ньому варто прописати умови його проведення, кількість та вид продукції, яку роздаватимуть безкоштовно з рекламною метою;
  • Кошторис витрат. У цьому документі відповідальна особа (наприклад, головний бухгалтер) повинна зазначити суму витрат на рекламний захід;
  • Звіт про фактичні витрати на проведення безкоштовної роздачі. Його повинна скласти особа, яка відповідальна за організацію та проведення безкоштовної роздачі продукції.

На підставі звіту про фактичні витрати на проведення безкоштовної роздачі, складеного відповідальною особою та затвердженого керівником підприємства, буде оформлено Акт на списання. Згідно з цими документами бухгалтерія спише безкоштовно роздані товари до витрат на збут.

У бухобліку у випадку безкоштовної роздачі товару дохід не виникатиме. Адже внаслідок такої операції не збільшуються економічні вигоди для підприємства, а отже, — не виконуються критерії визнання доходу згідно з п. 5 та 8 П(С)БО 15.

Безкоштовне розповсюдження товару з рекламною метою спрямоване на стимулювання продажу. А отже, вартість розданого товару потрапить на дебет рахунку 93 «Витрати на збут». До витрат на збут, зокрема, відносять витрати на рекламу та дослідження ринку (маркетинг) згідно з п. 19 П(С)БО 16.

Як наслідок,  у випадку безкоштовної роздачі товарів будуть такі проведення:

  • Дт 28/акція  Кт 28 склад (26) - передача товару (продукції) для рекламного заходу;
  • Дт 93 Кт 28/акція - затверджено звіт про фактичні витрати та списано вартість товарів;
  • Дт 949 Кт 641/ПДВ — нараховано ПЗ з ПДВ за абз. 2 п. 188.1 ПКУ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олена Водоп`янова
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
ПДВ , Реклама , Торгівля , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі