• Посилання скопійовано

Списання безнадійної дебіторської заборгованості у «єдинника» ІV групи

За поставлені у березні 2013 р. товари у платника ЄП IV групи з ПДВ є дебіторська заборгованість. Згідно з договором оплата повинна була надійти 30.08.2013 р. 13.02.2018 р. для підтвердження заборгованості направлено акти звіряння, на які відповіді не отримано. Як списати заборгованість?

За умовами запитання очевидно, що у підприємства є заборгованість за відвантажені у минулому товари (дебетове сальдо субрахунку 361).

Якщо виникає впевненість про неповернення заборгованості боржником, тоді ця заборгованість є безнадійною дебіторською заборгованістю. Заборгованість, за якою минув строк позовної давності, також відноситься до безнадійної.

 

Строк позовної давності

Якщо за заборгованістю минув строк позовної давності, така заборгованість буде безнадійною. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Але ст. 258 ЦКУ передбачено спеціальну позовну давність, тому з цього правила є винятки. Крім того, буде помилкою вважати, що початок відліку строку позовної давності припадає на момент виникнення дебіторської заборгованості. Відповідно до ч. 5 ст. 261 ЦКУ: «За зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання». Відповідно до ст. 261 та 530 ЦКУ, позовну давність належить відлічувати від зазначених у договорі умов.

У даному випадку перебіг строку позовної давності розпочався 31.08.2013 р. Заборгованість, за якою минув строк позовної давності - 31.08.2016 р., і вона відноситься до безнадійної.

 

Бухоблік

За загальним правилом бухобліку вилучення безнадійної дебіторської заборгованості з активів (списання з балансу) здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів (п. 11 П(С)БО 10). Фактично безнадійна заборгованість списується за рахунок цього резерву. Якщо суми нарахованого резерву сумнівних боргів недостатньо, безнадійна дебіторська заборгованість списується з активів на інші операційні витрати (за дебетом субрахунка 944 «Сумнівні та безнадійні борги»).

Нагадаємо, що суб'єкти малого підприємництва, які є платниками ЄП, та суб'єкти малого підприємництва, що відповідають критеріям мікропідприємництва згідно з п. 8 розділу І П(С)БО 25, поточну дебіторську заборгованість можуть включати до підсумку балансу за її фактичною сумою. Це означає, що такі підприємства самостійно приймають рішення щодо створення резервів, і таке рішення потрібно вказати в наказі про облікову політику.

Отже, якщо платник ЄП списує з балансу безнадійну дебіторську заборгованість, здійснюється проведення Дт 944 Кт 361.

Заборгованість, яку списано з балансу внаслідок неплатоспроможності боржників, потрібно відобразити на позабалансовому субрахунку 071 «Списана дебіторська заборгованість». Цей позабалансовий субрахунок використовується тільки за наявності боржника та спостереження можливого погашення суми боргу. Сума списаної дебіторської заборгованості обліковується на позабалансовому субрахунку протягом не менше трьох років з дати списання для спостереження за можливістю її стягнення у випадку зміни майнового становища боржника.

Заборгованість із позабалансового обліку можна списати у таких випадках:

  • після надходження суми у порядку відшкодування раніше списаних активів, тобто погашення заборгованості боржником, здійснюється проведення: Дт 311 Кт 716;
  • у зв'язку із закінченням строку обліку такої заборгованості (3-х років з дати списання з балансу).

 

ПДВ

На дату відвантаження товару платник ПДВ визнавав ПЗ з ПДВ. На жаль, при списанні безнадійної дебіторської заборгованості ПЗ з ПДВ не коригуються, оскільки підстави для цього відсутні.

Проте потрібно пам’ятати, що при списанні безнадійної заборгованості вся сума з ПДВ потрапить до витрат (або спишеться через резерв сумнівних боргів).

 

Резерв сумнівних боргів

Завдяки створеному резерву у фінзвітності відображається об’єктивна картина фінансового стану підприємства, тобто активи не завищуються за рахунок всієї суми поточної дебіторської заборгованості та не занижуються витрати (за рахунок створення резерву).

Величина резерву сумнівних боргів визначається за одним із методів, наведених у п. 8 П(С)БО 10. Метод нарахування резерву сумнівних боргів підприємство обирає самостійно і фіксує у наказі про облікову політику.

Облік величини резервів за сумнівною дебіторською заборгованістю ведеться на рахунку 38 «Резерв сумнівних боргів». За кредитом рахунка 38 відображається створення резерву сумнівних боргів (нарахування) у кореспонденції з субрахунком 944 «Сумнівні та безнадійні борги» (п. 10 П(С)БО 10). Списання сумнівної заборгованості відображається за дебетом рахунка 38 у кореспонденції з рахунками обліку дебіторської заборгованості. Залишок на рахунку 38 може бути лише кредитовим.

Створення резерву слід оформити бухгалтерською довідкою і вже на підставі цього первинного документу підприємство має право визнавати витрати в обліку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442