• Посилання скопійовано

Харчування дітей та працівників у благодійній організації: тонкощі обліку

Як відобразити в бухгалтерському обліку харчування дітей та працівників у благодійній організації?

Бухоблік витрат на харчування дітей та працівників у благодійній організації відображається на субрахунку 949 «Інші операційні витрати». Продукти харчування, які придбаються для таких цілей, будуть відображатися на рахунку 28 «Товари» або на рахунку 20 «Запаси». 

Але, оскільки джерелом існування благодійної організації, як правило, є пожертви або кошти її засновників, порядок використання яких суворо визначається засновницькими документами і має цільовий характер, таке харчування буде проводитися за рахунок цільового фінансування. При цьому слід звернути увагу на  п. 3 ст. 16 Закону про благодійну діяльність та благодійні організації, яким встановлено, що розмір адміністративних витрат благодійної організації не може перевищувати 20 відсотків доходу цієї організації у поточному році. Тобто, при використанні цільових коштів, в т. ч. на безоплатне харчування працівників, не слід виходити за рамки цього обсягу.

Для дітей, якщо вони харчуються благодійною організацією в межах її благодійницької діяльності, вартість харчування не оподатковується, якщо таке харчування відповідає п. 170.9 ПКУ. Не сплачується в такому випадку ані військовий збір, ані ЄСВ. 

Харчування ж власних працівників не є благодійною діяльністю. На працівників благодійних організацій поширюється законодавство про працю, загальнообов’язкове державне соціальне страхування та соціальне забезпечення. Це встановлено п. 2. ст. 11 Закону про благодійну діяльність та благодійні організації. Тому не слід забувати про оподаткування ПДФО, військовим збором та ЄСВ вартості безоплатного харчування працівників.

Згідно з пп.«а» пп. 164.2.17 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо*, зокрема, у вигляді вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених ст. 165 ПКУ. Однак, оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі одержаних у вигляді додаткового блага, виходячи з положень ПКУ, розглядається лише у разі їх одержання безпосередньо конкретним платником податку.

Як відомо, додаткове благо оподатковується ПДФО за ставкою 15 (20)% із застосуванням бази оподаткування, якою є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:

К = 100 ÷ (100 - Сп),

де:

К - коефіцієнт;

Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

При цьому додаткове благо буде оподатковуватися й військовим збором на підставі п. 1.2 та 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Слід зазначити, що військовим збором оподатковується за ставкою 1,5% саме дохід у вигляді додаткового блага без застосування натурального коефіцієнту.

Щодо  ЄСВ. Оскільки базою для нарахування ЄСВ для працівників є сума нарахованої їм зарплати (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ). Згідно з п. 2.3.4 Інструкції зі статистики зарплати №5,  оплата  або дотації на харчування працівників, у тому числі в їдальнях, буфетах, профілакторіях включається до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, тобто входить до складу фонду оплати праці. Тому ЄСВ нараховується та утримується на вартість безоплатного харчування. Але при оподаткуванні такого додаткового блага треба пам’ятати, що воно має бути персоніфіковано за кожним працівником.

Розглянемо, як відображатиметься харчування працівників та дітей  у бухгалтерських проведеннях, на прикладі придбання благодійною організацією такого харчування у іншої особи.

№з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Д-т

К-т

1.

Отримано обіди від постачальника

281

631

2.

Оплачено за обіди постачальнику

631

311

3.

Визнано дохід у вигляді витраченого цільового фінансування для придбання обідів для працівників та дітей

48

719**

4.

Надано обіди дітям з метою проведення благодійності

949

281

5.

Обіди надано працівникам

661

702

6.

Списано собівартість проданих обідів

902

281

7.

Сплачено ПДФО та військовий збір до бюджету

641, 642

311

8.

Сплачено ЄСВ

651

311

9.

Наприкінці місяця нараховано дохід у вигляді частини заробітної плати у розмірі вартості обідів

92

661

10

Нараховано ЄСВ на вартість обідів

92

651

11

Утримано ЄСВ з вартості обідів за ставкою 3,6%

661

651

12

Утримано ПДФО з вартості обідів за відповідною ставкою 15% або 20%

661

641

_________

*Додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розд. IV ПКУ) (пп. 14.1.47 ПКУ).

** Відповідно до п. 17 П(С)БО 15 «Дохід» отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/П(С)БО і план рахунків

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «П(С)БО і план рахунків»

  • Повернення до застосування НП(С)БО після МСФЗ
    ТОВ була засновано у 2021 р., а в 2022 р. позбулося статусу фінансової установи і повернуло ліцензію. Зміни у статут ТОВ були внесені в листопаді 2022 року. Чи потрібно подавати фінансову звітність за 2023 і подальші роки за міжнародними стандартами? Згідно із Законом про бухоблік підприємство належить до середніх. Який порядок повернення до національних стандартів?
    12.02.202490
  • Заповнюємо фінансову звітність для ОСББ
    Як заповнити форми №1-м та 2-м для ОСББ? У ОСББ є 1 найманий працівник, на балансі немає основних засобів і кредитів в банку. В обліку ОСББ відображені операції щодо комунальних послуг, розрахунки з контрагентами і нараховувались зарплата працівника, субсидії, пільги
    31.03.20166 1833
  • Проценты по депозиту: нюансы отражаем в бухгалтерском и налоговом учете
    Малое предприятие открыло в банке депозитный счет для свободных денежных средств и получает проценты по этому счету. Как отразить такую операцию в учете? Как будет отражаться полученный доход в финотчетности и в декларации по налогу на прибыль?
    31.03.20161 088
  • Відображаємо в обліку списання дебіторської заборгованості
    Підприємство на загальній системі оподаткування у травні 2015 р. виставило рахунок за надані послуги. ПДВ включили в декларацію за травень. Однак покупець відмовляється від оплати послуг. Як списати дебіторську заборгованість? Які будуть проведення?
    29.12.20154 229
  • Харчування дітей та працівників у благодійній організації: тонкощі обліку
    Як відобразити в бухгалтерському обліку харчування дітей та працівників у благодійній організації?
    22.12.2015714