Так, дійсно з 24.07.2015 р. Наказом Мінфіну від 18.06.2015 р. №573 Інструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку, затверджену Наказом Мінфіну від 30.11.99 р. №291, було доповнено субрахунком 316 «Спеціальні рахунки в іноземній валюті». Цей субрахунок призначений для обліку коштів в іноземній валюті, що підлягають розподілу або додатковому попередньому контролю, у тому числі сум коштів в іноземній валюті, що підлягають обов'язковому продажу відповідно до законодавства (на сьогодні і до 04.12.2015 р. включно діє постанова НБУ від 03.09.2015 р. №581).
Типові операції на субрахунку 316:
— Д-т 316 К-т 362 — надходження валюти від покупця (632 — повернення валюти від постачальника);
— Д-т 312 К-т 316 — перераховано валюту у розмірі 25% з розподільчого рахунку на поточний рахунок;
— Д-т 334 К-т 316 — перераховано 75% валюти для обов'язкового продажу.
Податкові органи дотримуються позиції, що датою надходження виручки в іноземній валюті є дата надходження коштів на поточний рахунок резидента, який здійснив експортну операцію (підкатегорія 114.02 ЗІР).
Проте, більшість фахівців, виходячи з визначення терміна «операція в іноземній валюті», схильна буквально дотримуватись норм п. 4 та 5 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» і вважати такою датою дату відображення в обліку резидента коштів, які надійшли на розподільчий рахунок.
В операціях із нерезидентами банк спершу зараховує надходження в іноземній валюті на окремий аналітичний рахунок 2603 «Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання». Наступного робочого дня після зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок валюта у розмірі 25% зараховується на валютний поточний рахунок резидента, а решту 75% банк продає на міжбанківському валютному ринку, після чого виручка від реалізації зараховується на поточний гривневий рахунок резидента.
Як наслідок, в умовах обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті виникає дилема: який курс НБУ використовувати — на дату отримання валюти на розподільчий рахунок чи на дату зарахування коштів на валютний рахунок?!
Обидва варіанти мають право на існування, і кожен має свої «за» та «проти». Офіційного підтвердження, який варіант є правильним, немає. Але підприємству слід чітко дотримувати одного з варіантів, що варто прописати в наказі про облікову політику.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити