• Посилання скопійовано

Чи дисконтувати кредит від Фонду декарбонізації?

Підприємство отримало кредит від АТ «Фонд декарбонізації України» на 10 років під 5% річних. Оскільки термін фінансування є тривалим, а ставка — пільговою, виникає потреба в уточненні порядку бухобліку зобов’язання. Чи підлягає цей кредит дисконтуванню згідно з НП(С)БО 11 та 13? Чи вважається ставка 5% ринковою для визначення теперішньої вартості? Чи можна визнати різницю (дисконт) бюджетним грантом або доходом майбутніх періодів?

Чи підлягає такий кредит дисконтуванню?

Згідно з п. 9 НП(С)БО 11 та п. 31 НП(С)БО 13, довгострокові зобов’язання (понад 12 місяців) мають відображатися в балансі за їх теперішньою вартістю. Оскільки підприємство отримало кредит на 10 років, він є довгостроковим і, за загальним правилом, підлягає дисконтуванню.

Визначення теперішньої вартості залежить від ставки дисконтування. Якщо ставка за кредитом нижча за ринкову, виникає різниця між номіналом та теперішньою вартістю — дисконт.

 

Чи можна вважати ставку 5% ринковою?

Малоймовірно. Для цілей дисконтування «ринковою» вважається ставка, за якою підприємство з аналогічним кредитним рейтингом могло б залучити кошти на аналогічний термін та на подібних умовах у комерційному секторі.

Те, що кредит доступний «всім бажаючим» через державний фонд, не робить ставку ринковою.

В інформаційному повідомленні на сайті Мінфіну зазначено, що «…якщо підприємство регулярно, постійно користується позиками від фінансових та банківських установ, для ставки дисконту тільки за такими чи подібними позиками можливо брати відсоткову ставку, за якими отримуються такі позики цим підприємством. Про рівень ринкових ставок у певний період свідчать також статистичні дані банків оприлюднені на офіційному вебсайті Національного банку України…».

Таку статистичну інформацію можна подивитися на сайті НБУ тут.

 

Чи є різниця між отриманою сумою та справедливою вартістю позики грантом?

Бюджетний грант - цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проекту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом. Перелік надавачів бюджетних грантів визначає Кабінет Міністрів України (пп. 14.1.277-1 ПКУ).

Згідно з Положенням про правила кредитування АТ «Фонд декарбонізації України», фінансування проєктів у сфері енергоефективності здійснюється за рахунок бюджетних та власних коштів Фонду. Кредит є цільовим, проте механізм надання коштів не передбачає компенсації відсоткової різниці з боку держави чи третіх осіб.

Оскільки Фонд надає кредит за ставкою, що є нижчою за ринкову, для позичальника такий інструмент є фінансовим зобов'язанням, виданим на неринкових умовах. В даному випадку на думку консультанта немає підстав говорити про отримання гранту.

 

Чи можна визнати дисконт як дохід майбутніх періодів?

До доходів майбутніх періодів відносяться, зокрема, доходи у вигляді одержаних авансових платежів за здані в оренду основні засоби та інші необоротні активи (авансові орендні платежі), передплата на газети, журнали, періодичні та довідкові видання, виручка від продажу квитків транспортних і театрально-видовищних підприємств, абонентна плата за користування засобами зв'язку тощо (Інструкція про застосування плану рахунків).

Тому, в даному випадку ми не можемо говорити про дохід майбутніх періодів. Відповідно до п. 31 П(С)БО 13, на кожну наступну після визнання дату балансу фінансові зобов'язання оцінюються за амортизованою собівартістю, тобто за теперішньою вартістю. Тому дисконт потрібно буде визнати на повну суму з подальшою його амортизацією.

Окремо матеріал за напрямом:

Висновки:

  • Кредит підлягає обов’язковому дисконтуванню. Оскільки позика є довгостроковою (10 років), а відсоткова ставка 5% є суттєво нижчою за ринкову, згідно з НП(С)БО 11 та 13 підприємство зобов’язане відображати таке зобов’язання за теперішньою вартістю;
  • Різниця між номіналом і теперішньою вартістю не є грантом чи доходом майбутніх періодів. Отримані кошти класифікуються як фінансове зобов’язання на неринкових умовах. Дисконт (вигода) визнається доходом одразу в момент отримання кредиту, з подальшим поступовим нарахуванням фінансових витрат протягом 10 років.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 139 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/П(С)БО і план рахунків

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «П(С)БО і план рахунків»

  • Чи дисконтувати кредит від Фонду декарбонізації?
    Підприємство отримало кредит від АТ «Фонд декарбонізації України» на 10 років під 5% річних. Оскільки термін фінансування є тривалим, а ставка — пільговою, виникає потреба в уточненні порядку бухобліку зобов’язання. Чи підлягає цей кредит дисконтуванню згідно з НП(С)БО 11 та 13? Чи вважається ставка 5% ринковою для визначення теперішньої вартості? Чи можна визнати різницю (дисконт) бюджетним грантом або доходом майбутніх періодів?
    Сьогодні 08:0522
  • Як обчислити собівартість імпортованого товару?
    Підприємство імпортувало товар. Була часткова передоплата, на яку один офіційний курс іноземної валюти (долара США). На дату подання митної декларації на оформлення офіційний курс іноземної валюти (долара США) був іншим, а на дату завершення оформлення митної декларації - ще іншим. Які офіційні курси іноземної валюти брати для обчислення собівартості товару?
    23.02.202651
  • Бухгалтерський облік витрат при наданні послуг
    Юридична особа на загальній системі з ПДВ надає послуги населенню. Як відобразити в обліку використані для надання послуг матеріали? На підставі яких документів та з якою періодичністю відбувається її списання?
    19.02.202674
  • Чи потрібно дисконтувати лізингові платежі, якщо в договорі не вказана відсоткова ставка?
    Підприємство-малодохідник (облік за НП(С)БО) придбало автомобіль у фінансовий лізинг на 3 роки. Договір передбачає щомісячні платежі: частину вартості авто та винагороду лізингодавця, яка поступово зменшується разом із залишком заборгованості. Проте ні відсоткової ставки, ні формули нарахування винагороди в договорі немає. Чи потрібно дисконтувати «тіло» лізингу або винагороду?
    18.02.202643
  • Облік капітальних вкладень у навіс на орендованій території
    Підприємство орендує цех і за власні кошти споруджує навіс вартістю 120 000 грн на прицеховому майданчику для забезпечення умов роботи персоналу. Як правильно відобразити витрати на будівництво навісу в бухгалтерському обліку (чи використовувати субрахунок 1532), до якої групи основних засобів віднести об'єкт при введенні в експлуатацію та який мінімальний строк амортизації застосувати?
    16.02.202635