• Посилання скопійовано

Оренда вантажних автомобілів з ФОП

Підприємство орендувало у ФОП вантажний автомобіль. Чи необхідно договір оренди посвідчувати нотаріально? Чи не виникне податкових наслідків з акцизного податку, якщо підприємство заправлятиме орендований автомобіль власним пальним?

Чи необхідно договір оренди вантажного автомобіля посвідчувати нотаріально?

Ні, не потрібно. І ось чому.

Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 2 ст. 799 ЦКУ).

Поряд з цим господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання, регламентує ГКУ, а не ЦКУ.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ГКУ не є предметом регулювання цього Кодексу майнові та особисті немайнові відносини, що регулюються ЦКУ.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 ГКУ громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці, є суб’єктами господарювання.

Тобто, на господарські відносини ФОП поширюються норми ГКУ, а не норми ЦКУ.

Особливості оренди суб’єктів господарювання визначаються ст. 283 – ст. 292 ГКУ. До відносин оренди застосовуються відповідні положення ЦКУ з урахуванням особливостей, передбачених ГКУ (ч. 6 ст. 283 ГКУ).

Ці норми не встановлюють вимог щодо нотаріального посвідчення договорів оренди транспортних засобів, укладених з ФОП.

Таким чином, якщо договір оренди вантажного автомобіля укладається з ФОП, такий договір не потребує нотаріального посвідчення. Такої самої думки тримаються і суди (див., наприклад, постанову ВГСУ від 02.08.2017 р. у справі №911/2761/16).

Те саме читаємо в Інформаційному листі ВГСУ від 22.01.2013 р. №01-06/85/2013: положення частини другої статті 799 ЦКУ щодо обов'язкового нотаріального посвідчення договору найму транспортного засобу, укладеного за участю фізичної особи, не застосовується до договору оренди транспортних засобів, укладеного ФОП як суб'єктами господарювання.

Подивимося ще консультації податкової.

В ІПК ДПСУ від 21.11.2019 р. №1472/6/99-00-07-03-02-15/ІПК розглядалася ситуація, коли підприємство орендувало вантажний автомобіль у ФОП на підставі договору, який не посвідчений нотаріально. Підприємство питало, чи правомірно формувати витрати з податку на прибуток і відображати ПК. Податкова відповіла, що як витрати, так і ПК відображається в загальному порядку. Але там ще зазначила, що з питань правомірності формування витрат по господарських операціях з оренди вантажного автомобіля у ФОП за договорами в простій письмовій формі, доцільно звернутися до Мінфіну.

Думка Мінфіну нам не відома.

Дивимося подібну консультацію – ІПК ДПСУ від 25.10.2019 р. №1021/А/99-00-04-07-03-14/ІПК. Там податкова написала, що стосовно нотаріального посвідчення договору найму транспортного засобу за участю ФОП, не належить до компетенції ДПС, а знаходиться у правовому полі Мінюсту.

Згідно Роз’яснення Мінюсту від 14.01.2011 р. «Статус фізичної особи - підприємця: проблеми застосування законодавства» нотаріальне посвідчення договору в ситуації, яку ми розглядаємо, не вимагається.

 

Чи не виникне податкових наслідків з акцизного податку, якщо підприємство заправлятиме орендований автомобіль власним пальним?

Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГКУ за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.

Тобто, орендар отримує автомобіль у володіння і користування.

Витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу, в тому числі зі сплатою податків та інших платежів, несе наймач (ч. 2 ст. 801 ЦКУ). Тобто, заправка пальним орендованого авто – це за загальним правилом обов’язок орендаря.

Таким чином, заправка підприємством орендованого авто пальним є використання такого пального для власних потреб. Те саме читаємо в ІПК ДФСУ від 13.10.2017 р. №2246/М/99-99-13-01-02-14/ІПК.

Відповідно до пп. 14.1.212 ПКУ реалізація пального для цілей розділу VI ПКУ - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного для власного споживання чи промислової переробки.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України

при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Тобто, якщо підприємство є платником акцизного податку і має відповідний акцизний склад, відпуск пального з такого складу для власного споживання (заправки орендованих авто) буде реалізацією пального з метою обчислення акцизного податку.

Якщо ж підприємство не є платником акцизного податку і не має акцизних складів, заправка орендованих авто власним пальним не призведе до наслідків із сплати акцизного податку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Автоматизація»