Головна Усі консультації Облік та звітність Автоматизація

Чи можна передати іншій БО отриману для себе гуманітарну допомогу?

БО отримала для власних цілей як гуманітарну допомогу мікроавтобус, який використовувала в власній діяльності. Згодом зареєструвалася платником ПДВ. Мікроавтобус замортизований до рівня ліквідаційної вартості. Чи можна його безоплатно передати іншій БО? Які податки, облік?

Чи можна мікроавтобус безоплатно передати іншій БО?

Дивимося Закон про ГД (Закон про гуманітарну допомогу).

Гуманітарна допомога (ГД) – допомога, яка надається донорами (особи, які надають допомогу) отримувачам (юридичні особи, в т.ч. БО, які зареєстровані в Єдиному реєстрі отримувачів ГД).

Набувачі ГД - фізичні та юридичні особи, які її потребують і яким вона безпосередньо надається. Причому набувачі юрособи мають відповідати показникам отримувачів юросіб. Тобто, якщо набувачем буде БО, вона також має бути зареєстрована в Єдиному реєстрі отримувачів ГД.

Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги (ст. 3 Закону про ГД).

Тобто, отримувач також має право використовувати отриману ГД.

Реєстрація отримувачів, набувачів, реєстрації ГД здійснюється згідно з вимогами Положення № 927 (Положення про автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги, затверджене Постановою КМУ від 09.10.2020 р. № 927).

Поряд з цим про використання отриманої ГД потрібно щомісяця звітувати до комісії з питань ГД при обласних та міських держадміністраціях (див. тут). Такі комісії здійснюють контроль за використанням ГД (див. ст. 5 Закону про ГД).

Звітують за формою Звіту про наявність і розподіл ГД (форма звіту № 1, затверджена Наказом Мінсоцполітики від 31.07.2020 р. № 539). Інструкція щодо заповнення цього Звіту також затверджена Наказом № 539.

Окрім того, як отримувачі, так і набувачі звітують про отриману, розподілену ГД у Додатку ГД до рядків 1.6.2 ГД, 2.4.2 ГД та 3.1 ГД Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, форма якого затверджена наказом Мінфіну від 17.06.2016 р. № 553.

Про особливості заповнення додатку ГД набувачами можна почитати консультацію податкової тут.

Варто також сказати, що якщо ОЗ отримані як гуманітарна допомога, вони списуються згідно з Порядком списання товарів (предметів) гуманітарної допомоги, які мають певний термін експлуатації, затвердженим Постановою КМУ від 16.03.2000 р. № 514.

З питання випливає, що БО отримала гуманітарну допомогу в якості як отримувача, так і набувача. Тому має використовувати її за цільовим призначенням – у власній діяльності.

Поряд з цим в ч. 3 ст. 3 Закону про ГД зазначено, що зміну отримувача ГД та її переадресування можливо здійснювати лише за погодженням з іноземними донорами за рішенням відповідного спеціально уповноваженого державного органу з питань гуманітарної допомоги.

До таких спеціальних органів відносять:

  • Мінсоцполітики;
  • обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації.

Відповідно до п. 48 Положення № 927, у разі зміни отримувача ГД відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону про ГД отримувач ГД, який розподілятиме ГД в Україні, зазначає відомості та завантажує документи відповідно до пунктів 43-45 цього Положення, створює кваліфікований електронний підпис або печатку та надсилає документи Мінсоцполітики.

Мінсоцполітики в одноденний строк після прийняття рішення повідомляє заявнику/отримувачу ГД про прийняте рішення в електронній формі через електронний кабінет в автоматизованій системі, а також оприлюднює таке рішення на власному офіційному веб-сайті (див. п. 64 Положення № 927).

З наведеного випливає, що передати мікроавтобус іншій БО можна, але тільки за умови наявності рішення Мінсоцполітики і додаткового погодження з іноземними донорами.

 

Які податки, облік?

Бухоблік.

Бухгалтерський облік ГД як у отримувача, так і в набувача ведеться згідно з Наказом Мінфіну від 14.12.1999 р. № 298. Цим же документом встановлюються особливості складання документа на передачу ГД.

Приклад.

БО отримала як ГД мікроавтобус вартістю 127 495,25грн.

Визначили ліквідаційну вартість 7 495,25грн.

Протягом строку використання нарахована амортизація 120 000,00 грн. Тобто, мікроавтобус повністю замортизовано.

Мікроавтобус передано іншій БО безоплатно.

В обліку БО отримання і використання мікроавтобуса будуть відображені такими проводками:

  • Дт 105 Кт 48 – 127 495,25 грн. (отримано мікроавтобус і поставлено на баланс);
  • Дт 23, 92 тощо Кт 131 – 120 000,00 грн. (нарахована амортизація);
  • Дт 48 Кт 745 – 120 000,00 грн. (нараховано дохід від безоплатного отримання мікроавтобуса, пропорційно нарахованій амортизації).

Безоплатна передача:

  • Дт 131 Кт 105 – 120 000,00 грн. (на суму нарахованого зносу);
  • Дт 976 Кт 105 - 7 495,25 грн. (списання залишкової вартості).

ПДВ.

Відповідно до пп. 197.1.15 ПКУ надання БО благодійної допомоги набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації звільняється від оподаткування.

Поряд з цим товари, які надаються як благодійна допомога, мають бути промарковані в порядку, наведеному в пп. 197.1.15 ПКУ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Автоматизація

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі