• Посилання скопійовано

Квартири збудовані за рахунок ФФБ і продаються фізособам. Чи є це першим постачанням житла?

Підприємство – забудовник житла приймало кошти від фізосіб (інвесторів) через фонд фінансування будівництва. ФФБ перераховував ці кошти забудовнику як інвестиції (без ПДВ). Тепер забудовник буде передавати квартири не самому ФФБ, а фізособам за актами. Чи повинен забудовник нараховувати ПДВ відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ?

Відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ, постачання житла (об’єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості, крім першого постачання таких об’єктів.

У цьому підпункті перше постачання житла (об’єкта житлової нерухомості) означає, зокрема, першу передачу готового новозбудованого житла (об’єкта житлової нерухомості) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника. Зауважимо, що операції з першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів, звільняються від оподаткування.

В даному випадку, на нашу думку, продаж квартир покупцям – фізичним особам буде першим продажем готового новозбудованого житла. Ключовим моментом тут є перша передача права власності на нові квартири безпосередньо фізособам – покупцям.

Надходження коштів від фонду фінансування будівництва не впливає на оподаткування операції з продажу квартир. У разі якщо будівництво житла здійснюється забудовником за рахунок залучених коштів ФФБ, податкові зобов'язання з ПДВ у забудовника виникають за операціями з постачання послуг зі спорудження житла на загальних підставах за правилами "першої події" пп. 187.1 ПКУ, або за операціями з передачі права власності (оформленні правовстановлюючих документів) на готове новозбудоване житло (об'єкт житлового фонду) до першого власника такого житла, незалежно від джерел фінансування будівництва. Про це пишуть податківці в ІПК від 05.09.2017 р. №1820/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

За рахунок фінансування, отриманого від ФФБ, забудовник придбавав роботи та матеріали, необхідні для будівництва, і відповідно, мав право на вхідний податковий кредит з ПДВ. Схему обліку цих операцій можна подивитися у таблиці в цій консультації. 

Тепер він нараховує податкові зобов’язання при першому продажу квартир фізособам.

Додатково читайте тут>>

Тут описується інша ситуація, коли перший перехід права власності на готове житло відбувся від підрядника до забудовника, а не до фізичних осіб. В цьому випадку ПДВ на перше постачання житла повинен сплачувати підрядник при продажу готових квартир забудовнику. А у забудовника вже буде другий продаж житла (див. тут).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    Сьогодні 11:072
  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.202410
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202426
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20245
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202439