• Посилання скопійовано

Застосування пільги з ПДВ у разі відмови від застосування пільги

Підприємство здійснює поставку вугілля за товарними позиціями 2701, 2702 згідно з УКТ ЗЕД. У січні 2019 р. подало заяву про відмову від використання пільги за пп. 45 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, за період з 02.2019 р. до 01.2022 р. Але застосовувало пільгу починаючи з 07.2019 р. по теперішній час, подавало додаток 5 до декларації з ПДВ. Чи є це помилкою?

Відповідно до пп. 45 підр. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, до 01.01.2022 р., звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.

В цьому пункті також зазначено, що:

  • платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви;
  •  заява, у якій зазначається перелік товарних позицій товарів згідно з УКТ ЗЕД і період, на який платник відмовляється чи зупиняє використання пільги, подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків до настання звітного періоду, в якому платник податку не передбачає використання зазначеної пільги;
  • відмова від використання пільги, зазначеної у цьому пункті, чи зупинення її використання застосовується з першого числа звітного (податкового) періоду, зазначеного у заяві.

Тобто, зазначена пільга діє автоматично, за замовчуванням. Але якщо подана відповідна заява, пільга діяти перестає. Форма заяви встановлена додатком 3 до Порядку №21.

В розглядуваній ситуації підприємство подало заяву і фактично відмовилося від застосування пільги. Це означає, що воно повинно було при постачанні вугілля нараховувати ПДВ за ставкою 20% в загальному порядку. Це також означає, що воно не повинно було складати додаток 5 до декларації.

Означає також, що підприємство не мало права користуватися пільгою.

Можливість відкоригувати Заяву чи відмовитися від неї заднім числом ПКУ не передбачає.

Тому в розглядуваній ситуації, на наш погляд, потрібно:

  1. скласти правильні ПН фактично заднім числом і зареєструвати їх в ЄРПН;
  2. скласти обнуляючі РК до помилкових ПН, зареєструвавши їх в ЄРПН;
  3. скласти і подати уточнюючі розрахунки до декларації з ПДВ, в яких відображені помилкові ПН, обнуливши в тому числі додатки 5 до декларації;
  4. якщо внаслідок виправлень виникає недоплата ПДВ, то перед поданням уточнюючих розрахунків потрібно сплатити недоплату і штраф 3%.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Побутова техніка на підприємстві: що з ПДВ?
    ТОВ-платник податку на прибуток та ПДВ взяло в оренду у фізособи офісне та складське приміщення (в т ч. кухню). ТОВ придбало побутову техніку та меблі для кухні, зокрема, витяжку, пральну машину, сушарку, холодильник, газову поверхню, шафу електричну) та в офіс кондиціонер. Чи необхідно нараховувати ПЗ з ПДВ при придбанні побутової техніки?
    17.05.202428
  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.202423
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202412
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202414
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202470