• Посилання скопійовано

Перевищення витрат на проживання у відрядженні

Працівник державного госпрозрахункового підприємства повернувся з відрядження. Сума проживання в готелі перевищено, що за добу склала 2100,00 грн. Згідно з наказом гранична сума витрат на проживання за добу не повинна перевищувати на території України 1500,00 грн. Які норми утримання застосовуються на період дії воєнного стану?

Працівники, згідно з ст. 121 КЗпП, мають право на відшкодування витрат у зв'язку з службовим відрядженням, в т.ч. на проживання. 

Згідно з пп. 170.9.1 ПКУ відшкодуванню підлягають понесені витрати працівником у відрядженні, що підтверджені документально.

 

Звертаємо тут особливу увагу! 

Інструкція №59 та Постанова №98 поширюють свою дію тільки на державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів. 

Якщо ж державне підприємство працює за госпрозрахунком та не утримується за рахунок бюджету, на нього ці документи не поширюється. Зокрема, Інструкція №59 є для госпрозрахункового підприємства виключно довідковим документом, воно не зобов’язане її дотримуватися. Відповідно, за рішенням керівника працівнику можна відшкодувати всю витрачену ним суму на найм житла в готелі, яка підтверджена документально, без обмеження та без додаткового оподаткування.

Якщо держпідприємство отримує фінансування з бюджету у будь-якому розмірі, воно повинно дотримуватись вимог Інструкції № 59 та Постанови №98. Тоді за наявності підтвердних документів (в оригіналі) відшкодовуються витрати в межах граничних сум витрат на найм житлового приміщення, затверджених Постановою №98, витрати відрядженим працівникам на найм житлового приміщення з розрахунку вартості одного місця у готелі (мотелі), іншому житловому приміщенні за кожну добу такого проживання з урахуванням включених до рахунків на оплату вартості проживання витрат на користування телефоном (крім витрат на службові телефонні розмови), холодильником, телевізором та інших витрат (п. 5 розд. ІІ Інструкції №59). 

Зокрема, у преамбулі Постанови №98 зазначено, що установити на період дії воєнного стану, відшкодування фактичних витрат, що перевищують граничну суму витрат на найм житлового приміщення за добу, визначену для України додатком 1 до цієї Постанови, здійснюється з дозволу керівника згідно з підтвердними документами та не може перевищувати 1800 гривень (без урахування витрат на оплату податку на додану вартість). 

У разі, якщо державне підприємство має госпрозрахунковий рахунок, проте частково утримується за рахунок бюджету, то в загальному випадку витрати працівника (держслужбовця) на проживання в готелі у відрядженні відшкодовуються та не підлягають оподаткуванню в межах граничних норм (1500,00 грн) – з урахуванням вимог Постанови №98. Проте, під час дії воєнного стану витрати, що перевищують граничну суму витрат на найм житлового приміщення за добу, здійснюється з дозволу керівника за наявності підтвердних документів в межах 1800 грн (без ПДВ).

Сума понад граничну норму (300,00 грн (2100,00 грн – 1800,00 грн)) за рішенням керівника та за наявності підтвердних документів може підлягати відшкодуванню, а разом з цим і оподаткуванню. Оскільки сума витрат буде вважатися додатковим благом для такого працівника, відповідно до пп. 164.2.17 ПКУ та оподатковуватиметься ПДФО за ставкою 18% (пп. 167.1 ПКУ) із застосуванням натурального коефіцієнта (пп. 164.5 ПКУ) та військовим збором за ставкою 1,5% без застосування натурального коефіцієнту.

Ще раз нагадаємо, що якщо держпідприємство не отримує фінансування з бюджету, воно не зобов’язане дотримуватись ззазначених норм.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • З відрядження у щорічну відпустку: відшкодування вартості зворотнього квитка
    Працівник неприбуткової організації їде в закордонне відрядження та після його закінчення залишається за кордоном у щорічній відпустці. Повертається тільки після закінчення цієї відпустки. Чи може неприбуткова організація відшкодувати повну вартість зворотнього квитка? Чи є це додатковим благом?
    10.05.2024114
  • Як нарахувати лікарняні після відпустки для догляду за дитиною?
    Працівниця працює в компанії з 2017 року, в 2021 році пішла в відпустку по вагітності та пологах, потім у відпустку для догляду за дитиною до 3 років. 12.03.2024 р. вийшла на роботу. З 09.04 по 12.04 була на лікарняному. Загальний страховий стаж - 19 років. Як розраховується середньоденна зарплата для нарахування лікарняних - за фактично відпрацьований час 12.03-08.04.2024 р. чи із розрахунку МЗП - 8000/30,44?
    08.05.202432
  • Залучення працівників до роботи у вихідні дні
    У зв'язку з виробничою необхідністю підприємство планує залучати у вихідні дні (субота та неділя) працівників для виконання певного виду робіт. Оплата праці буде проведена в двократному розмірі посадового окладу. На підприємстві затверджено такий графік роботи: робочі дні - понеділок-п'ятниця з 8:00 до 17:00, 12:00-13:00 обідня перерва вихідні – субота, неділя
    06.05.2024468
  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.202436
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202436