• Посилання скопійовано

Коригування ПДВ та мита від митниці: як відобразити в обліку?

Підприємство подало позов на митницю через завищення ПДВ та мита в митній декларації. Суд ухвалив рішення на користь підприємства. Згодом митниця повернула кошти на рахунок підприємства. Як відобразити в обліку цю суму ПДВ та мита?

Запитання :  У 2014 році підприємство подало судовий позов на митницю про завищення ПДВ та мита за ВМД на певну суму, проте ПДВ та мито за ВМД були відображені в обліку у повному обсязі. В 2015 році суд ухвалив рішення на користь підприємства. В березні 2017 року митниця повернула кошти на поточний рахунок підприємства. Як правильно відобразити в обліку дану суму ПДВ та мита, якщо достовірно невідомо залишки товару за ВМД за 2014 рік?

 

Відповідь: Згідно з п. 190.1 ПКУ базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до Митного кодексу, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів. Митна вартість зазначається у митній декларації, за нею обчислюються податки й обов'язкові платежі, які сплачуються до бюджету. 

Після оформлення митної декларації та сплати податків і мита імпортер має право на перегляд зазначеної митної вартості, звернувшись до суду і, якщо рішення буде на його користь, повернути з Держбюджету зайво сплачені податки та мито. 

Відповідно до п. 37 Постанови КМУ від 21.05.2012 р. №450 після завершення митного оформлення зміни до митної декларації можуть вноситися шляхом заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування. Аркуш коригування сладається у строк, що не перевищує 10 р.д. з дня надходження до митного органу інформації про повернення сум митних платежів або реєстрації заяви декларанта (уповноваженої особи) у митному органі – п. 3 Порядку оформлення аркушу коригування, затвердженого Наказом Мінфіну від 06.11.2012  №1145.

Отже, на підставі заяви декларанта (яка подається після отримання судового рішення на користь підприємства) митний орган оформлює аркуш коригування. Порядок оформлення аркушу коригування затверджено наказом Мінфіну від 06.11.2012 р. №1145 .  Згідно з п. 12 Порядку №1145 у разі складання аркуша коригування у випадку повернення митних платежів заповнюються розділи II та III аркуша коригування. У розділі II аркуша коригування відображається розрахунок сум митних платежів за новими відомостями (графа 47 МД) а до розділу III вносяться фактичні відомості про повернення митних платежів.

 

ПДВ

 Слід зауважити, що ст. 192 ПКУ насправді регулює порядок коригування ПЗ та ПК платників податку, проте у випадку коригування митної вартості за рішенням суду не стосується жодного із перелічених випадків у цій статті. Тому доходимо висновку, що в обліку підприємства відбувається коригування ПК з ПДВ на підставі аркуша коригування в періоді складання цього документа. У разі зменшення митної вартості товару у звітності з ПДВ зменшується тільки сума раніше визнаного ПК з ПДВ. А зменшення ПЗ з ПДВ відобразиться в бухобліку проведенням сторно Дт 641/ПДВ К-т 377. 

У звітності з ПДВ на підставі аркуша коригування до митної декларації у рядку 11.1 колонках А та Б відобразиться коригування обсягу зменшення митної вартості та суми ПК з ПДВ  зі знаком "мінус" (додатково див. листи ДФСУ від 22.12.2015 р. №27404/6/99-99-19-03-02-15, від 28.12.2015 р. №27875/6/99-99-19-03-02-15. Звертаємо увагу, що у цих листах зазначені рядки декларації з ПДВ за формою, що діяла на дату видання листа). 

Подавати уточнення та коригувати період в якому товар був ввезений не потрібно, адже у цьому періоді ПК з ПДВ відображено вірно на підставі митної декларації. 

 

Мито

Суми ввізного мита відповідно до п. 9 П(С)БО 9 є складовою первісної вартості запасів. Зрозуміло, що сплачене мито відноситься до складу витрат як складова собівартості проданого товару. 

Рішення суду на користь підприємства та аркуш коригування не свідчать, що підприємство в бухобліку припустилось помилки. У періоді придбання товару (а скоріше за все у періоді реалізації, адже такі витрати є собівартістю) суми правомірно відображались у складі витрат. Тому виправляти цю ситуацію шляхом виправлення помилки не потрібно. Враховуючи, що зміни не є помилкою, жодних уточнень до декларації з прибутку та фінзвітності подавати не потрібно. На думку автора коректно відобразити зменшення витрат слід через збільшення доходу на суму повернутого мита. 

Отже, у періоді отримання аркушу коригування від митниці потрібно зробити проведення Дт 311 Кт 719. Саме таким шляхом виникає можливість відкоригувати суму витрат, які правомірно у минулому відображались у складі собівартості. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як обліковувати витрати на вивезення товару до покупця-нерезидента?
    Здійснили експорт заводу з доставкою до Чехії. Як обліковувати витрати, понесені на брокерські і транспортно-експедиційні послуги? Як сформувати фінансовий результат такого продажу?
    20.09.202411
  • Військовий облік новоприйнятого працівника
    Організація приймає працівника на роботу. Місцезнаходження організації (юридична адреса) у Києві. Працівник надав посвідчення про приписку до призовної дільниці в Київській області, до Обухівського РТЦК та СП. Чи потрібно новому працівнику ставати на військовий облік за місцем роботи в Києві?
    20.09.2024194
  • Засоби індивідуального захисту для немобілізованих працівників
    Чи може підприємство для безпеки працівників закупити бронежилети та каски? Працівники працюють на підприємстві і направляються у відрядження, які пов'язані з роботами на територіях, наближених до територій бойових дій. Засоби захисту будуть видаватися їм на час відрядження. Які наслідки та облік?
    18.09.202416
  • Облік орендованих земельних ділянок у фермерського господарства
    Фермерське господарство використовує у своїй діяльності земельні ділянки на правах оренди (орендну плату сплачує ФГ) та земельні ділянки ОТГ, орендовані засновником ФГ (орендну плату сплачує засновник). Як відобразити ці земельні ділянки в обліку ФГ?
    16.09.202431
  • Оплата за корпоративні права коштами та товаром
    ТОВ 1 отримало в подарунок частку в статутному капіталі ТОВ 2 - 54 тис. грн (Дт 141 Кт 424), іншу частку ним було викуплено за 220 тис. грн (Дт 141 Кт 311). Частка ТОВ 1 у статуті ТОВ 2 – 100%. Розмір статутного капіталу ТОВ2 – 77 тис. грн. ТОВ 1 продає свою частку за 20 млн грн ТОВ 3. Балансова вартість на дату продажу – 280 тис. грн. Розрахунок: на розрахунковий рахунок – 4 млн грн, поставка товару в майбутньому – 16 млн грн. Як відобразити цю операцію в обліку?
    16.09.202421