• Посилання скопійовано

Облік статутного капіталу в іноземній валюті

Зборами учасників прийнято рішення про збільшення СК за рахунок внесення одним із учасників коштів в іноземній валюті. На дату протоколу зафіксовано СК у гривнях. Внески здійснювалися протягом року за різними курсами. Але частина СК залишилася недовнесеною. Як обліковувати СК, якщо курси змінювалися?

Формування статутного капіталу відображають проведенням: Дт 46 Кт 401, на суму в гривнях за офіційним курсом НБУ на дату підписання протоколу. Заборгованість на субрахунку 401 є немонетарною, тому на неї курсові різниці не нараховуються (п. 7 НП(С)БО 21).

Надалі, при зміні валютних курсів при здійсненні внесків до СК сума на субрахунку 401 не змінюється.

Всі подібні зміни (коливання курсу) відображаються на рахунку 46, про що далі.

Заборгованість на рахунку 46 є монетарною, адже вона має погашатися грошовими коштами. Тому на цю заборгованість нараховуються курсові різниці – на дату балансу і на дату здійснення господарської операції, зокрема, здійснення внеску (див. п. 7, п. 8 НП(С)БО 21).

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 21 курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов'язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу.

Зокрема – на субрахунку 425 «Інший додатковий капітал» (див. лист Мінфіну від 19.11.2013 р. №31-08410-07-16/33606).

Щоправда, ані в цьому листі, ані в НП(С)БО 21 не зазначено, куди відносити від’ємну курсову різницю, якщо вона виникатиме, якщо кредитового залишку для її відображення на субрахунку 425 не вистачає. На наш погляд – на рахунок 44.

Отже, за заборгованістю на рахунку 46 відображаються курсові різниці:

  • на дату балансу;
  • на дату отримання внеску.

Курсові різниці відображаються проведеннями:

  • Дт 46 Кт 425 – якщо курс зменшився, на суму зменшення;
  • Дт 425 (якщо є залишок, в розмірі такого залишку) чи 44 (якщо немає залишку на 425 чи в сумі перевищення над залишком на 425) Кт 46 – якщо курс збільшився, на суму збільшення.

Заборгованість учасників за внесками до СК, яка на дату балансу обліковується на субрахунку 46 (дебет), відображається в рядку 1425 «Неоплачений капітал» першого розділу пасиву балансу «Власний капітал», у дужках. У дужках – означає, що ця сума вираховується під час визначення підсумку власного капіталу. Тобто, це сума з мінусом.

 ***

Читайте також: Внесок до СК в інвалюті: як оформити?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік фінінвестиції за методом участі в капіталі
    ФГ, платник ЄП групи IV, є засновником ТОВ, з часткою в СК - 100%. ТОВ за результатами 2018 року отримало прибуток, але дивіденди не нараховувалися і не виплачувалися. Як вести бухоблік такої фінінвестиції? Як такий облік вплине на оподаткування ЄП групи IV?
    10.05.202410
  • Облік витрат з корпоративної картки, які здійснені працівником у закордонному відрядженні
    Водій був направлений у закордонне відрядження. Після доставки продукції водій покинув авто і на зв’язок більше не виходив. Документи щодо покупців (CMR, МД) залишив в авто, а чеків щодо використання коштів з корпоративної картки не було. Чи має право підприємство включити витрати з корпоративної картки до витрат згідно з наказом директора?
    10.05.202460
  • Бухоблік виготовлення зразків з товарів
    Підприємство планує з товарів виготовити зразки, які потім надаватиме своїм покупцям. Зразки виготовлятиме сторонній підрядник. Як оформити передачу товарів підряднику, отримання зразків? Як відобразити в бухгалтерському обліку?
    10.05.202412
  • Відходи, які утворилися в результаті переробки давальницької сировини від нерезидента утилізовано: облік та оподаткування
    Підприємство-платник ЄП ІІІ групи за ставкою 3% працює з нерезидентом за контрактом переробки давальницької сировини. В процесі переробки утворюються виробничі відходи. При вивозі готової продукції митний орган визначає, що відходи мають госпцінність та переводить у митний режим імпорту зі сплатою податків за справедливою вартістю. Відповідно до умов договору, відходи на прохання замовника утилізуються на території України. Як відобразити цю операцію в обліку? Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ на вартість утилізованих відходів?
    09.05.202416
  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    08.05.202437