• Посилання скопійовано

Зміна методу амортизації МНМА

Минулого року в обліковій політиці підприємство зазначало, що МНМА списуватимуться 50%/50%, цього року є необхідність придбані МНМА списати в 100% вартості. Як бути з торішніми?

ЗапитанняМинулого року в обліковій політиці підприємство зазначало, що МНМА списуватимуться 50%/50%, цього року є необхідність придбані МНМА списати в 100% вартості.  Як бути з торішніми МНМА? Списувати 50% у зв'язку з прийняттям нової облікової політики чи списати коли настане фізичний знос? І як правильно ці нюанси зазначити в обліковій політиці?

Відповідь:

Згідно з п. 28 П(С)БО 7 «Основні засоби» метод амортизації основних засобів обирається підприємством самостійно, але з урахуванням очікуваного способу отримання економічних вигод від їх використання. Тобто у разі зміни очікуваного способу отримання економічних вигод від використання окремих об’єктів основних засобів підприємству необхідно переглядати їх метод амортизації. При цьому нарахування амортизації за новим методом починається з місяця, наступного за місяцем прийняття рішення про зміну методу амортизації.

З цього приводу Мінфін у листі від 25.07.2013 р. №31-08410-07-27/22430 зауважив, що у разі зміни методу амортизації МНМА з прямолінійного на метод нарахування 100% вартості в першому місяці, то залишкова вартість такого об'єкта МНМА може бути замортизована у місяці, наступному за місяцем таких змін.

Таким чином, залишкова вартість об'єктів МНМА, які підлягали амортизації по методу 50%/50%, може бути повністю замортизована у місяці, наступному за місяцем прийняття рішення про зміну методу амортизації.

Що ж стосується внесення змін до наказу про облікову політику, зауважимо наступне.

Враховуючи визначення терміна «облікова оцінка», надане у п. 3 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», Мінфін у листі від 16.10.2009 р. №31-34000-10-8/27875, зазначає, що зміну методу амортизації можна вважати зміною облікової оцінки.

Втім, зміни в наказі про облікову політику це не тільки зміна облікової політики, а й зміна облікових оцінок.

Згідно з листом Мінфіну України від 21.12.2005 р. №31-34000-10-5/27793 для перегляду елементів облікової політики та для коригування облікових оцінок, є 2 шляхи відображення в наказі:

1) унесення змін до наявного документа (видають розпорядчий документ про внесення змін до наказу про облікову політику, зазначаючи, яке положення як відредагувати);

2) видання нової редакції наказу (доцільно, якщо зміни за обсягом охоплюють більшу частину тексту чи істотно впливають на її зміст).

Зміни в обліковій політиці слід обов’язково погоджувати з власником або вповноваженим ним органом (посадовою особою) згідно з установчими документами. Це випливає з абз. 1 ч. 5 ст. 8 Закону про бухоблік*.

При коригуванні облікових оцінок, в наказі про облікову політику радимо зауважити, що метод амортизації МНМА змінюється з 50%/% на 100% у зв’язку із зміною очікуваного способу отримання економічних вигод від використання окремих об’єктів МНМА. Це прямо виходить із норми п. 28 П(С)БО 7.

Зауважимо, що згідно з п. 21 П(С)БО 6, у разі якщо зміна облікової оцінки має істотний вплив на поточний період або, як очікується, суттєво впливатиме на майбутні періоди, то про зміст і суму змін в облікових оцінках потрібно повідомити в примітках до фінзвітності (у довільній формі).

_____________

* Підприємство самостійно визначає за погодженням з власником (власниками)  або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих  документів облікову політику підприємства.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Автоматизація»

  • Виправлення помилки і трансфертне ціноутворення
    Чи має вплив на обрахунок обсягу операцій з контрагентом нерезидентом пов'язаною особою за 2023 рік операція, яка фактично була здійснена підприємством у 2022 році, але відображена в бухгалтерському обліку підприємства у 2023 році як виправлення помилки, через 441 субрахунок, відповідно до НП(С)БО 6?
    09.05.202421
  • Оприбуткування готівки при міжнародних перевезеннях пасажирів
    Підприємство здійснює міжнародні перевезення пасажирів, розрахунки проводяться із використанням квитків із нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю та відповідно до п. 4 ст. 9 Закону про РРО, воно звільняється від обов’язку застосування РРО та/або ПРРО, розрахункових книжок та ведення КОРО. Як правильно оприбутковувати готівку за продані квитки в автобусах в касу підприємства?
    09.04.202415
  • Як відшкодувати витрати на конвертацію валют з особистої картки працівника?
    ТОВ – платник податку на прибуток на загальних підставах, оплачує рекламні послуги Фейсбук, які надає нерезидент. Відповідно до умов договору підприємству створено акаунт. Оплата послуг здійснюється з особистої картки працівника. Виписка по акаунту є актом наданих послуг і формується в гривні, а оплата в валюті. Як відшкодувати працівнику витрати на конвертацію валют?
    29.03.2024529
  • Як включити скоригований прибуток КІК за 2022 у декларацію за 2023 рік?
    Звітність з податку на прибуток резидента Дія Сіті (платник ПНВК) + КІК. Як відзвітувати по КІК за 2022 рік? Чи потрібно уточнювати декларацію на прибуток підприємства на загальних умовах за 2022 рік?
    06.03.202497
  • Компенсація невикористаної додаткової та щорічної відпусток при звільненні під час відпустки для догляду за дитиною
    Працівниця прийнята на роботу 01.05.2020 року. Після народження другої дитини 10.03.2021 р. має право на додаткову відпустку на дітей. З 01.09.2021 р. – у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років. Звільняється за угодою сторін - 04.03.2024 р. Скільки днів компенсації основної та додаткової відпустки нарахувати? Як розрахувати компенсацію за невикористану відпустку?
    04.03.20249002