• Посилання скопійовано

Списання нарахованих відсотків за фінансовим кредитом у ломбардах

Ломбард нараховував відсотки за користування кредитними коштами фізособі, надані їй під заставу майна. Втім кредит не було повернуто, а заставлене майно вилучено судом. Є позов ломбарду до кредитора на відшкодування суми наданого кредиту, але без урахування суми нарахованих відсотків. Як та на підставі якого документу можна списати в бухобліку відсотки?

Ломбарди як фінансові установи з 01.01.2013 р. складають фінансову звітність за МСФЗ. У міжнародному обліку немає встановленого Плану рахунків, тож кожний СГ розробляє його самостійно. Доцільно використовувати також Методрекомендації №531 (які втратили чинність з 13.11.2012 р. згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №2196) стосовно того, що облік операцій із нарахування відсотків ведеться на субрахунку 373.1 «Розрахунки за нарахованими відсотками за наданими фінансовими кредитами».

При наданні подальшої відповіді використовуватимемо загальний план рахунків, затверджений наказом Мінфіну №291.

У звітному періоді нарахування відсотків у ломбарду виникав дохід (Дт 373 Кт 703) згідно з п. 65 МСФЗ 15.

Проценти за користування фінансовим кредитом нараховуються відповідно до строку фактичного користування фінансовим кредитом (п. 3.6 Положення №3981). Тож нарахування процентів в обліку мало бути відображено лише протягом такого періоду. Після закінчення строку користування кредитом та несплаті відсотків, така заборгованість за відсотками для ломбарду стала сумнівною.

Нараховані, втім не отримані відсотки, є безнадійною дебіторською заборгованістю. А отже, їх списання можливе або за рахунок створеного резерву (Дт 38 Кт 373), або повність/частково (якщо не вистачило резерву) за рахунок витрат фінустанови (Дт 944 Кт 373).

Такі проведення слід здійснити на основі бухгалтерської довідки, яка повинна мати всі обов’язкові реквізити первинного документу, на дату позову до суду. Адже саме тоді заборгованість стала безнадійною, бо кредитор визнав, що боржник більше не має йому сплатити відсотки за користування кредитом.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202510
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202573
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025160
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202533
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250