• Посилання скопійовано

Порядок оподаткування роялті нерезиденту, який є резидентом Чеської республики

Як оподатковувати нараховані роялті нерезиденту, який є резидентом Чеської республики?

Правила оподаткування. Якщо резидент здійснює будь-яку виплату з доходу з джерелом нерезидента щодо таких доходів. Під час укладення договору з нерезидентом, умови якого передбачають отримання таким нерезидентом доходу з джерелом його походження в Україні, резидент зобов'язаний зазначити в договорі ставку податку, що буде застосована до таких доходів.

Застосування норм міжнародних договорів. Проте пунктом 3.2 ПКУ встановлено, що у разі якщо чинними міжнародними угодами передбачено інший порядок оподаткування резидентів договірних країн, застосовуються норми таких міжнародних договорів, які є пріоритетною складовою законодавства України. Застосовувати норми міжнародних договорів у переважній більшості випадків зручно, адже вони містять більш комфортні ставки оподаткування щодо певних видів доходів або взагалі звільняють від оподаткування в Україні окремі види доходів нерезидентів. Перелік країн, з якими набрали чинності угоди про уникнення подвійного оподаткування, який періодично збільшується, регулярно доводиться до відома інформаційними листами МЗС, а на їх підставі — листами ДПСУ. 

Аби скористатися нормами договорів про уникнення оподаткування, слід витребувати у нерезидента оригінал або нотаріально засвідчену та легалізовану копію документа, виданого компетентним органом країни, де він зареєстрований, який підтверджує його статус резидента країни, з якою Україною укладено договір про уникнення подвійного оподаткування (п. 103.2 ПКУ). При цьому відповідно до п. 103.5 ПКУ довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.

Застосування конвенції про уникнення подвійного оподаткування. Відповідно до ст. 12 Конвенції між Урядом України і Урядом Чеської Республіки від 30.06.1997 про уникнення подвійного оподаткування роялті, які виникають у Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Договірній Державі.

Однак ці роялті можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо фактичний одержувач роялті є резидентом другої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 10 відсотків від загальної суми роялті.

Компетентні органи Договірних Держав за взаємною згодою встановлюють спосіб застосування такого обмеження.

Положення пунктів 1 і 2 цієї статті не застосовуються, якщо фактичний одержувач роялті, який є резидентом однієї Договірної Держави, здійснює комерційну діяльність у другій Договірній Державі, в якій виникають роялті, через розташоване там постійне представництво, або надає в цій другій Державі незалежні особисті послуги з розташованої там постійної бази, і право або майно, стосовно яких сплачуються роялті, дійсно пов'язані з цим постійним представництвом чи постійною базою.

Відповідно до Рекомендацій щодо застосування положень конвенцій про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна (капіталу), затверджених листом ДПСУ від 27.12.2012 р. №12744/0/71-12/12-1017, відповідно до положень пунктів 1 і 2 статті 12 цих рекомендацій обидві країни, і країна, що є джерелом доходу, і країна, резидентом якої є особа, що одержує роялті, мають право оподатковувати такий вид доходу. Відповідно до положень пункту 2 країна, в якій виникають роялті, має право на оподаткування цих роялті, але це право обмежується встановленою у відповідній Конвенції ставкою оподаткування.

Тож виходить, що при виплаті роялті нерезиденту, який є резидентом Чеської республіці, слід витребувати у нерезидента оригінал або нотаріально засвідчену та легалізовану копію документа, виданого компетентним органом країни, де він зареєстрований, який підтверджує його статус резидента. І тоді у підприємства виникне підстава для оподаткування роялті за ставкою у розмірі 10% або для неоподаткування роялті. Інакше суму такого роялті слід буде оподаткувати за загальними правилами: якщо нерезидент – фізособа, то ПДФО за ставкою 18% (пп. 167.5.1 ПКУ) та військовим збором за ставкою 1,5% (п. 16-1 підр. 10 р. ХХ  ПКУ), а якщо нерезидент – юрособа, то податком на прибуток за ставкою 15% (пп. 141.4.2 ПКУ).

Нюанси включення роялті до витрат в обліку та виникнення податкових різниць при проведенні оплати роялті розглянуто тут: Нюанаси включення роялті до витрат.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Товар імпортовано частинами, а продається як один виріб: що з УКТ ЗЕД?
    Підприємство поставляє складне хімічне обладнання - змішувач, який складається із багатьох частин. Головна частина - корпус, імпортується і складає 78% вартості змішувача.Чи можна для змішувача застосувати код УКТ ЗЕД, що відповідає УКТ ЗЕД корпусу та в податковій на змішувач поставити позначну імпортований товар?
    21.03.202466
  • Дата подання експортної митної декларації та дата її оформлення різні: коли визнати ПЗ та дохід?
    Підприємство-експортер подало митну декларацію до оформлення 31.01.2024 р. Завершення митного оформлення 01.02.2024. Курс в МД зафіксований станом на 31.01.2024. Коли підприємство має скласти ПН та за яким курсом? Як відобразити експорт товарів в бухгалтерському обліку?
    20.02.202471
  • Особливості та наслідки переведення боргу у ЗЕД
    У компанії були борги перед нерезидентом за постачання палива у 2021-2022 роках. У 2023 році інший нерезидент сплатив ці борги і тепер борги компанії перейшли до цього нерезидента. Передбачається оформлення 3-стороннього договору переведення боргу. Чи є якісь особливі вимоги до оформлення цієї угоди та податкові ризики від такої операції? Чи має значення дата цього договору?
    08.01.2024280
  • Продаж товару нерезиденту на території України: у якій валюті слід вести розрахунки?
    Нерезидент купив пальне для заправки авто на АЗС на території України у бак власного автомобіля. З даним контрагентом є договірні відносини. Якою валютою – гривнею чи євро має розрахуватися контагент на поточний рахунок продавця?
    02.01.2024512
  • За якими курсами оприбуткувати імпортний товар, який був оплачений раніше?
    В 2021-2022 рр. підприємство повернуло дефектні товари іноземному постачальнику. В серпні 2023 р. постачальник надав кредит-ноту на ці товари на 1570,8 євро. В гривнях це 1570,8 * 33,9292 = 53295,99 грн. В липні 2023 р. отримали інвойс на нові товари - 27497,26 євро, оплатили на 1570,8 євро менше з врахуванням кредит-ноти. Курс на дату оплати – 40,4046 грн/євро, на суму 1047548,25 грн. Товар отримали 05.08.2023 р., в МД зазначена вартість товару 27497,26 євро та 1111015,79 грн, як в інвойсі. Як закрити рахунок 632 у валюті та в гривнях?
    18.08.2023261