Підприємство, яке не має відношення до медичної сфери, придбало медичні вироби у неплатника ПДВ, у платника ПДВ з за ставкою 7% (до набрання чинності Закону №540) та у платника ПДВ - без ПДВ (після 02.04.2020 р.) та в подальшому постачає ці медичні вироби як благодійність. Чи звільняється від оподаткування ПДВ подальше постачання медичних виробів? Яку ставку ПДВ необхідно застосовувати в цих випадках?
Відповідь: 02.04.2020 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 р. №540-IX (далі – Закон №540).
Законом №540 викладено у новій редакції п. 71 підрозділу 2 розд. ХХ ПКУ. Відповідно до цієї редакції від оподаткування ПДВ тимчасово звільняються не лише операції з ввезення на митну територію України товарів (у т. ч. лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабміном, а також операції з їх постачання на митній території України.
Крім того, до таких операцій не застосовуються положення п. 198.5 та ст. 199 ПКУ.
Норми п. 71 підрозділу 2 розд. ХХ ПКУ в редакції Закону №540 застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17.03.2020 р.
Отже, від оподаткування ПДВ звільняється постачання медичних виробів, придбаних навіть до 02.04.2020 р., а саме починаючи з 17.03.2020 р. При цьому нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до пп. «б» п. 198.5 та ст. 199 ПКУ не потрібно.
Однак відповідно до п. 2 Постанови №226 для введення в обіг та/або експлуатацію медичних виробів, включених до Переліку №224, заявник має подати до МОЗ заяву із зазначенням мети ввезення, інформації щодо виробника, назви медичних виробів, номера партії або серійного номера, обсягу партії, а також дані щодо призначення виробу та способу дії.
За результатами опрацювання поданих документів МОЗ видає заявнику повідомлення про введення в обіг та експлуатацію окремих медичних виробів, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, але використання яких необхідне в інтересах охорони здоров'я. Розгляд документів та видача повідомлення здійснюються на безоплатній основі.
Щодо постачання медичних виробів як благодійності
Відповідно до доповненого Законом №540 п. 51-1 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ установлено, що у 2020 році коригування, встановлені абз. 1 пп. 140.5.9 ПКУ, не застосовуються, зокрема, щодо медичних виробів, які добровільно передані:
- громадським об'єднанням;
- благодійним організаціям;
- центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;
- іншим центральним органам виконавчої влади, які реалізують державну політику у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням;
- особі, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я;
- закладам охорони здоров'я державної та/або комунальної власності;
- структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій,
протягом дії карантину, встановленого Кабміном на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Тому «благодійна мета» буде досягнута лише при переданні медичних виробів вище вказаним організаціям.
Оскільки порядок торгівлі лікарськими засобами, як і раніше, так і тепер, регламентується ст. 19 Закону України «Про лікарські засоби від 04.04.1996 р. №123/96-ВР. Нормами цієї статті встановлено, що оптова, роздрібна торгівля лікарськими засобами на території України здійснюється підприємствами, установами, організаціями та ФОП на підставі ліцензії, яка видається в порядку, встановленому законодавством.
Суб'єкт господарювання може здійснювати оптову, роздрібну торгівлю лікарськими засобами за умови відповідності ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затвердженим постановою Кабміну від 30.11.2016 р. №929 (далі – Ліцензійні умови №929).
Провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами здійснюється через аптеку, аптечний пункт (п. 4 та 156 Ліцензійних умов №929).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити