• Посилання скопійовано

Перевезення палива: акцизу немає

Підприємство надає послуги з транспортування вантажів автомобілем. Іноді доводиться перевозити таким автомобілем паливо, яке належить замовнику, іншим особам. Чи виникає в такому випадку акцизний податок у перевізника?

Перш за все зазначимо, що паливо є небезпечним вантажем, а тому його перевезення автомобільним транспортом регулюється Правилами №822. Норм цього документу досить багато, тому він потребує окремого вивчення. Тут же зазначимо, що документальному оформленню таких перевезень присвячено розділ 9 Правил №822. Так, з п. 9.1 Правил №822, зрозуміло, що перевезення палива за замовленням слід оформити ТТН (при її заповненні щодо пального слід дотримуватися норм п. 9.2 Правил №822). Форма такого товаротранспортного документу  №1-ТТН (нафтопродукт) затверджена спільним наказом Мінпаливенерго, Мінекономіки, Мінтрансу, Держкомспоживполітики від 20.05.2008 р. №281/171/578/155 (додаток 3 до наказу). Окремого порядку заповнення цього документу не існує, тож, при його складанні треба використовувати норми цього наказу, в залежності від виду вантажного автомобіля і того, як саме перевозиться пальне (у каністрах, у цистернах тощо), кількості вантажоодержувачів, яким розводиться вантаж протягом однієї поїздки.

Що стосується акцизного податку, то об’єктом його оподаткування є операції з реалізації пального. Визначення того, що розуміється під реалізацією пального з метою оподаткування акцизним податком, зазначено у пп. 14.1.212 ПКУ. Якщо узагальнити, це операції, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання.

Оскільки до перевізника право власності на вантаж не переходить, перевізник відповідає за збереження вантажу з моменту прийняття до перевезення та до видачі одержувачеві (ст. 924 ЦКУ), то, на нашу думку, при передачі вантажу відправником перевізнику, та при видачі вантажу одержувачу, об’єкт оподаткування акцизним податком не виникає. Отже, необхідності реєструватися платником цього податку у перевізника немає.  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202548
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025257
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756