• Посилання скопійовано

Операції з реалізації скрапленого газу через АГЗП оподатковуються акцизним податком

Чи виникає зобов`язання зі сплати акцизного податку, якщо відпуск скрапленого газу через АГЗП здійснюється підприємствам, ФОП за договорами в безготівковій формі для їх подальшого комерційного використання в госпдіяльності ?

Звертаємо вашу увагу, що позбавлено від оподаткування акцизним податком роздрібну продаж особам, які не відповідають певним встановленим ознакам: «кінцеві споживачі, які придбавають підакцизні товари для особистого некомерційного використання».  А кінцевими споживачами можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, незалежно від їх сфери діяльності або форми власності. Головне при цьому не кому продано підакцизний товар, а як такий покупець його використає. 


На жаль, чинне законодавство не встановлює правил, як продавець має дізнатися або підтвердити напрямок використання проданих ним підакцизних товарів покупцем. Що ж стосується вашої ситуації – реалізації скрапленого газу через АГЗП підприємствам та підприємцям для їх подальшого комерційного використання, то у листі від 18.03.2015 р.  №9132/7/99-99-19-03-03-17, на аналогічне запитання щодо реалізації нафтопродуктів суб’єктам господарської та підприємницької діяльності через АЗС, ДФСУ відповіла ствердно: через мережу АЗС здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачеві, такі операції є об'єктом оподаткування акцизним податком  відповідно до пп. 213.1.9 ПКУ. Аргументацію податківців та їх роз’яснення, хто саме в такому випадку - оператор ринку нафтопродуктів, експлуатант АЗС, суб’єкт господарювання-посередник чи суб’єкт господарювання, безготівкові клієнти якого отримують нафтопродукти через АЗС – є платником акцизного податку, ви зможете прочитати в цьому листі>>>

З іншого боку, норму ПКУ ніхто не відміняв, а отже, із нею доводиться рахуватися. Але при цьому обов’язок доведення права не оподатковувати акцизним податком певних операцій з реалізації підакцизних товарів покладається на самих продавців. Аргументи при цьому можуть використовуватися різні. Наприклад, Асоціація платників податків України розкритикувало наведений вище лист : «очевидно, що словосполучення «комерційне використання»  означає використання для цілей підприємницької діяльності, як виробничої так і невиробничої, у протиставленні до некомерційного використання – тобто використання не для цілей підприємницької діяльності, а для побутових та інших особистих потреб». 

Також дається  порада: «Доведення того, що проведений через АЗС продаж нафтопродуктів не був роздрібним, радимо забезпечувати через окремий облік продажу пального  для комерційного і некомерційного використання. Зокрема, при наявності договорів поставок з суб’єктами господарювання з оплатою постачання в безготівковому порядку або у готівковому порядку через касу підприємства та подальшим отриманням пального на АЗС з використанням спеціальних жетонів, чеків тощо, законодавчо обґрунтованих підстав для оподаткування таких продажів акцизом на роздріб не виникатиме».

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202548
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025257
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756