• Посилання скопійовано

Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі

АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?

Порядок складання акцизних накладних регулюється ст. 231 ПКУ та Наказом Мінфіну №720.

Відповідно до пп. 231.1 ПКУ та п.8 Розділу І Наказу №720 при реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, обов’язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" цього пункту:

  • можуть не заповнюватися виключно при реалізації пального не суб’єкту господарювання;
  • обов’язково заповнюються при реалізації пального суб’єкту господарювання із зазначенням даних, що ідентифікують такого суб’єкта господарювання.

Відповідно до пп. "ґ п. 231.1 ПКУ  та п. 9 Розділу І Наказу №720 в акцизній накладній, розрахунку коригування акцизної накладної зазначаються реквізити особи (платника податку), що реалізує пальне, та суб’єкта господарювання - отримувача пального:

  • для юридичної особи та постійного представництва - її повне або скорочене найменування та код ЄДРПОУ.

Згідно з пп. 231.3 ПКУ зведена акцизна накладна також може бути складена за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним особою, яка реалізує пальне, не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального, реалізованого у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальні або оливороздавальні колонки з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі, на яке отримана відповідна ліцензія, якщо акцизні накладні не були складені на ці операції.

Особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов’язана скласти акцизну накладну в одному примірнику у разі реалізації пального або спирту етилового:

  • платнику податку, суб’єкту господарювання, який не є платником податку, особі, яка не є суб’єктом господарювання, у паливний бак транспортного засобу через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.

Згідно з пп. 231.6 ПКУ реєстрація акцизних накладних, складених при реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку у паливний бак транспортного засобу з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, - здійснюється в термін не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Таким чином, при реалізації пального особі, яка у системі Профіт ідентифікована як Покупець по договору- суб’єкт господарювання-юридична особа, АЗС має скласти зведену акцизну накладну в одному примірнику на загальний обсяг пального, реалізованого у паливний бак транспортного засобу через паливороздавальні або оливороздавальні колонки і зареєструвати її протягом 15 к.д. наступного місяця. 

В графі «Особа - отримувач пального» такої зведеної акцизної накладної  вказується повне або скорочене найменування та код ЄДРПОУ суб’єкта господарювання.

Отже, АЗС обґрунтовано вказувала в графі «Особа - отримувач пального» такої акцизної накладної ТОВ покупця.

Згідно з пп. 231.3 ПКУ з кінцевим споживачем (який не є суб’єктом господарювання) обов’язково мають проводитись розрахунки через касу/реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з урахуванням вимог, визначених Кабінетом Міністрів України, або через банк, небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій (безпосередньо на рахунок особи, що реалізує пальне).

Відповідно, для складання акцизної накладної на  отримувача-кінцевого споживача мають бути дотримані умови щодо здійснення розрахунків через касу/реєстратори розрахункових операцій за реалізоване пальне.

За відсутності факту розрахунків через касу/реєстратори розрахункових операцій за реалізоване пальне  відсутнє право не заповнювати дані, що ідентифікують отримувача пального.

За порушення порядку складання і реєстрації акцизних накладних  до продавця застосовується штраф згідно з ст. 120-2.1 ПКУ в залежності від терміну затримки від 2% до 40% суми акцизного податку, на які не складені, або не зареєстровані акцизні накладні.

Але АЗС, як вище зазначено, вірно зазначала в акцизних накладних дані покупця-юридичної особи і підстави для застосування штрафу відсутні.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202545
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202525
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025251
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025743
  • Як в податковому обліку зберігача відобразити втрату пального поклажодавця?
    Внаслідок влучання уламків дрону та подальшого загорання паливного резервуару, втрачено пальне, яке перебувало на відповідальному зберіганні згідно з умовами договору про надання послуг з приймання, зберігання та видачі палива. Як відбувається реєстрація АН та подальше відображення в декларації (якою датою, на підставі яких документів)?
    06.03.202541