• Посилання скопійовано

Чи можна анулювати реєстрацію платника акцизу при зменшенні обсягів використання пального?

У 2024 році ТОВ перевищило критерій обсягу споживання пального 1000 м3, тому стало платником акцизу у жовтні 2024 р. і зареєструвало акцизний склад. Пальне використовується для власних потреб. Чи може ТОВ анулювати реєстрацію платника акцизу у 2025 році? Чи варто це робити, оскільки можливо, що у 2025 році ТОВ теж використає обсяг пального понад 1000 м3 і знову буде зобов’язане реєструватися платником акцизу та реєструвати акцизний склад?

Відповідно до пп. 12 Порядку №408, виключення платника акцизного податку з реєстру платників здійснюється у двох випадках: коли сам платник подає таку заяву за умови припинення відповідної діяльності і за рішенням податківців.

А саме, якщо платник акцизу припиняє відповідну діяльність, він подає заяву про анулювання реєстрації у зв’язку з припиненням діяльності з реалізації пального або спирту етилового. Заява надсилається у порядку, встановленому для реєстрації, та розглядається контролюючим органом протягом трьох робочих днів після її надходження. У такому разі датою анулювання реєстрації платника акцизного податку є дата виключення його з реєстру платників.

При цьому в заяві:

  • у розд. 2 «Дія та вид діяльності» – проставляються позначки «Анулювання реєстрації платника податку» та щодо виду діяльності («Реалізація пального» або «Реалізація спирту етилового»);
  • розд. 5 «Відомості про акцизні склади» – не заповнюється (див. нашу новину).

Відповідно до пп. 14.1.212 ПКУ, реалізація пального для цілей розділу VI ПКУ – це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

  • до акцизного складу;
  • до акцизного складу пересувного;
  • для власного споживання чи промислової переробки;
  • будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:

  • у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;
  • при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Анулювання реєстрації платника акцизного податку може відбуватися і за самостійним рішенням контролюючого органу за основним місцем обліку особи, стосовно якої до Єдиного державного реєстру внесено запис про припинення юридичної особи чи припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем. Зазначене рішення контролюючий орган приймає протягом трьох робочих днів після надходження відомостей з Єдиного державного реєстру. У такому разі датою анулювання реєстрації платника акцизного податку є дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про його припинення.

Як бачимо, анулювання реєстрації платником акцизу можливе тільки у разі припинення платником відповідної діяльності або припинення самого платника.

Анулювання реєстрації платника акцизного податку проводиться за умови, що в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового дорівнюють нулю значення показників обсягів залишків пального, що обліковуються за таким платником, всіма його акцизними складами та акцизними складами пересувними та кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Тобто перед поданням заяви слід  списати весь залишок пального в СЕА РП за кожним акцизним складом, зареєструвавши в СЕА РП відповідні акцизні накладні.

Відповідно до наведеної умови, ТОВ – платник акцизу використовує пальне виключно у власній господарській діяльності, та не передає їх третім особам, а заправляє лише власні/орендовані ТЗ та у 2025 вірогідніше всього отримає протягом календарного року пальне в обсягах більше 1000 м. куб. див. пп. 14.1.6 ПКУ.

Обсяги пального розраховуються протягом календарного року. Тобто у 2025  ТОВ може відмовитись від реєстрації платником акцизного податку, проте йому треба буде зупинити діяльність з використання пального та обнулити всі акцизні склади. Також є доволі цікава ІПК ДПС від 11.05.2019 р. №2082/6/99-99-12-02-02-15/ІПК: «Якщо ТОВ планує отримати пальне в обсягах, що перевищують обсяги 1000 м. куб. та у разі якщо в нього в наявності документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, на якій встановлено ємності для зберігання пального, місце зберігання пального підпадає під визначення акцизний склад, і ТОВ вважається розпорядником акцизного складу в розумінні ПКУ».

Звичайно ця ІПК може бути використана лише тим СГ, який надав запит, і ПКУ не містить такої прямої вимоги. Однак якщо ТОВ достеменно знає, що обсяг 1000 м3 у 2025 році буде перевищено, то у нього немає необхідності анулювати реєстрацію платника акцизного податку.

Також нагадуємо, що платники акцизу зобов’язані подавати декларації з цього податку за кожний звітний місяць незалежно від наявності показників, бо так вимагає пп. 49.2-1 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Що робити з залишками пального на АЗС, якщо ліцензія на роздрібну торгівлю пальним закінчилася?
    На АЗС є залишки пального. Проте ліцензія на роздрібну торгівлю пальним закінчилася, а ліцензії на зберігання пального немає. Що робити в цьому випадку?
    Сьогодні 11:119
  • Підтвердження прийняття заводських резервуарів в експлуатацію для отримання ліцензії на зберігання пального
    У грудні 2024 р. підприємство звернулося до податкового органу із заявою щодо видачі ліцензії на право зберігання пального. До заяви були подані копії внутрішніх актів введення в експлуатацію основних засобів, складених комісією підприємства під час введення в експлуатацію резервуарів у 2008 р. та 2015 р. За результатами розгляду заяви та доданих документів було прийнято розпорядження про відмову у видачі ліцензії. Причина - до заяви не подані завірені заявником копії документів, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства. Які саме документи треба було подати для підтвердження прийняття заводських резервуарів в експлуатацію, адже установка резервуарів для зберігання пального проводилась без здійснення будівельних робіт і без улаштування фундаменту?
    12.01.202527
  • Як відобразити повернення алкогольної продукції у звіті № 1-ВП?
    ЮО на загальній системі займається виробництвом пива та оптовим продажем. Є ліцензія на виробництво і ліцензія на оптову торгівлю. У грудні 2024 р. за одним з видів пива і за одним контрагентом повернень було більше ніж реалізації. Як заповнити звіт №1-ВП? Чи можна поставити від’ємне значення в декларації з акцизного податку?
    10.01.202521
  • Продаж ТОВ алкогольних напоїв іншому ТОВ, що не має роздрібної ліцензії
    ТОВ 1 має ліцензію на право оптової торгівлі алкогольних напоїв, яка скоро закінчується і не буде продовженою. ТОВ 1 планує продати партію алкогольних напоїв ТОВ 2, яке не має ліцензії на роздрібний продаж, але планує згодом отримати. До моменту отримання ліцензії партія зберігатиметься на ТОВ 1. Які наслідки?
    10.01.2025160
  • Чи можна анулювати реєстрацію платника акцизу при зменшенні обсягів використання пального?
    У 2024 році ТОВ перевищило критерій обсягу споживання пального 1000 м3, тому стало платником акцизу у жовтні 2024 р. і зареєструвало акцизний склад. Пальне використовується для власних потреб. Чи може ТОВ анулювати реєстрацію платника акцизу у 2025 році? Чи варто це робити, оскільки можливо, що у 2025 році ТОВ теж використає обсяг пального понад 1000 м3 і знову буде зобов’язане реєструватися платником акцизу та реєструвати акцизний склад?
    09.01.202527