• Посилання скопійовано

Виготовлення алкогольних напоїв на експорт та акцизний податок

Як підприємству відобразити операції з експорту алкоголю в акцизній декларації та додатках до неї?

Докладніше ситуація із запитання виглядає так: 

Підприємство виробляє алкогольні напої, для цього придбає спирт та сплачує акцизний податок при його купівлі.  При цьому алкогольні напої виробляються частково і на експорт (ці операції звільнені від сплати акцизного податку), тому у підприємства виникають переплати з акцизного податку. 

Звісно, іноді місяці сплати акцизного податку при придбанні спирту та місяці експорту вже готової продукції не співпадають. І тоді у виробника виникає питання: як це показати в декларації з акцизного податку? 

 

Відповідь:

Пільга щодо акцизу 

Згідно з пп. 213.2 ПКУ, до операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню, зокрема, належать операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України.

Відповідно до пп. 3 розд. III Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку платники акцизного податку заповнюють лише відповідний розділ і додатки до Декларації з акцизного податку, які відповідають виду госпдіяльності платника, виду підакцизних товарів (продукції).

Податкові зобов’язання з акцизу за операціями з алкоголем треба відображати у розділі А Декларації,  та в додатку 1 «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку (крім операцій, визначених підпунктами 213.1.9, 213.1.11, 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу)» та в додатку 3 «Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI ПКУ)».

Зверніть увагу: відповідно до норм Порядку №14 у Додатку 4 «Обороти, що звільняються від оподаткування, оподатковуються за нульовою або за зниженою ставкою» до Декларації відображаються лише операції з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування чи оподатковуються за нульовою ставкою, операції з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню не відображаються в Додатку 4 Декларації.

 

А як вони відображаються? 

Про це податківці, на жаль, говорять мало. Тому відповідь доводиться збирати з фрагментів розʼяснень податківців, наданих щодо аналогічних питань. 

Звісно, що відображати експорт можна лише по факту остаточного оформлення відповідної митної декларації. Про це говорять податківці, і з цим погоджуємося й ми. Якщо такі декларації в певному місяці не були оформлені, то зменшення податкового зобов’язання не буде. І тоді в декларації буде зазначено позитивне значення акцизного податку. Це перший варіант. 

Другий варіант: якщо сума сплачена була (вже під наступне виробництво), а тут і митні декларації з експорту дооформили. Відповідно, в такому місяці можна буде скористатися правом на зменшення. 

 

А що як обсяг митних декларацій перевищить суму податкового зобов’язання певного місяця? Показувати від’ємне значення? 

Податківці відповідають туманно. Наприклад, в ІПК від 21.05.2024 р. №2830/ІПК/99-00-21-03-03 ІПК вони кажуть:

  • форма Декларації дозволяє проставити відʼємне значення; 
  • Порядок №14 не передбачає проставлення від’ємного значення (і це дійсно так: і щодо Додатку 1, і щодо Додатку 3 Порядок №14 просто мовчить з цього приводу);
  • а в особовій картці платника акцизного податку буде зазначено те, що він сам показав в декларації. 

При цьому вони не говорять, буде це вважатися помилкою, чи ні. Але не показати усі операції з експорту означає не скористатися правом на зменшення суми податку до сплати. 

Тому, на думку автора, є три варіанти дій платника акцизу: 

1) показати ці операції так, як вони є, незважаючи на те, що Порядок складання Декларації їх чітко не регламентує;

2) показати відʼємне значення в Додатку 10 до Декларації (зазначивши, що діючий Порядок №14 обмежує його права, і що насправді в Декларації мало бути зазначено);

3) звернутися до органу ДПС по індивідуальну податкову консультацію і діяти вже за нею (або оскаржувати її). 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202533
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202547
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756