• Посилання скопійовано

Підакцизний алкоголь після припинення діяльності ФОПа

ФОП на загальній системі оподаткування, неплатник ПДВ, припинив діяльність. Після чого підакцизний алкоголь повернуто постачальнику. Від кого оформити повернення: від ФОП чи фізособи? Які податкові наслідки?

З'ясуємо, від кого оформити повернення

Якщо реєстрацію ФОП припинено, то залишки алкоголю не може повернути ФОП. 

Тож повертати має фізособа, яка була ФОП. Саме фізособу потрібно зазначати у документах, якими оформляється повернення.

Але з юридичної точки зору не має особливого значення, хто здійснює повернення і зазначається в документах - ФОП чи фізособа, яка була ФОП.

Адже суб’єктом права власності є фізособа, а не ФОП. Такого суб’єкта права власності, як ФОП, немає. З цього питання є багато консультацій різних державних органів. Наприклад, можна прочитати лист ДФСУ від 28.04.2015 р. №4000/Б/99-99-17-02-02-14.

Інший приклад. Дивимося Постанову ВС від 13.02.2019 р. у справі №910/8729/18, в якій зазначається, що у разі припинення підприємницької діяльності ФОП (із внесенням до держреєстру запису про держреєстрацію такого припинення) її зобов’язання (господарські зобов’язання) за укладеними договорами не припиняються, а продовжують існувати, оскільки вона як фізична особа не перестає існувати та відповідає за своїми зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном. 

Ще один приклад. Постанова ВС від 04.07.2018 р. у справі №686/19162/15-ц, в якій пишуть, що однією з особливостей підстав припинення зобов’язань для ФОП є те, що у випадку припинення суб’єкта підприємницької діяльності — фізичної особи (виключення з реєстру суб’єктів підприємницької діяльності) її зобов’язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. ФОП відповідає за своїми зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном. 

 

Розглянемо, які податкові наслідки для фізособи

Якщо фізособа повернула постачальнику товари, а постачальник повернув фізособі кошти, то така операція з точки зору оподаткування є операцією продажу товару, тому за загальним правилом такі кошти є доходом фізособи і постачальник має утримати з такого доходу ПДФО і ВЗ. На руки фізособі постачальником виплачується сума за мінусом утриманих податків. 

Але в розглянутій ситуації може бути застосована норма пп. 165.1.12 ПКУ, за якою не включається до складу оподатковуваного доходу грошова компенсація вартості товарів, надана платнику податку в разі їх повернення продавцю або особі, уповноваженій таким продавцем здійснювати їх гарантійне обслуговування (заміну) протягом гарантійного строку, але не вище ніж ціна придбання таких товарів. Тому якщо ФОП придбав алкогольні напої, приміром, за 10 000 грн, і при поверненні фізособою цих напоїв постачальнику останній повертає фізособі 10 000 грн, такі кошти не включаються до складу оподатковуваного доходу фізособи. Тож ПДФО і ВЗ не утримується.

Хоча за буквального прочитання норми пп. 165.1.12 ПКУ можна дійти висновку, що це стосується лише повернення товару, на який надана гарантія, і товар повертається саме на гарантійних умовах. В даному випадку цього немає, алкоголь повертається не як гарантійний товар, а в порядку звичайного повернення товару постачальнику.

 

Розглянемо, які податкові наслідки виникають у разі неповернення фізособою алкогольних напоїв постачальнику

Розглядувані алкогольні напої є власністю фізособи. Наприклад, тут податкова зазначає, що "ФОП алкогольні та тютюнові залишки може повернути за домовленістю постачальникам або обережно використати для власного споживання".

Оскільки це власність фізособи, вона може використати напої для власного споживання. Податкових наслідків у зв’язку з цим не виникає.

***

Читайте також: Як продати залишки алкоголю у разі припинення діяльності?

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202547
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756