• Посилання скопійовано

Підакцизний алкоголь після припинення діяльності ФОПа

ФОП на загальній системі оподаткування, неплатник ПДВ, припинив діяльність. Після чого підакцизний алкоголь повернуто постачальнику. Від кого оформити повернення: від ФОП чи фізособи? Які податкові наслідки?

Від кого оформити повернення?

Якщо реєстрацію ФОП припинено, то залишки алкоголю не може повернути ФОП. 

Тож повертати має фізособа, яка була ФОП. Саме фізособу потрібно зазначати у документах, якими оформляється повернення.

Але з юридичної точки зору не має особливого значення, хто здійснює повернення і зазначається в документах - ФОП чи фізособа, яка була ФОП.

Адже суб’єктом права власності є фізособа, а не ФОП. Такого суб’єкта права власності, як ФОП, немає. З цього питання є багато консультацій різних державних органів. Наприклад, можна прочитати лист ДФСУ від 28.04.2015 р. № 4000/Б/99-99-17-02-02-14.

Інший приклад. Дивимося Постанову ВС від 13.02.2019 р. у справі № 910/8729/18, в якій зазначається, що у разі припинення підприємницької діяльності ФОП (із внесенням до держреєстру запису про держреєстрацію такого припинення) її зобов’язання (господарські зобов’язання) за укладеними договорами не припиняються, а продовжують існувати, оскільки вона як фізична особа не перестає існувати та відповідає за своїми зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном. 

Ще один приклад. Постанова ВС від 04.07.2018 р. у справі № 686/19162/15-ц, в якій пишуть, що однією з особливостей підстав припинення зобов’язань для ФОП є те, що у випадку припинення суб’єкта підприємницької діяльності — фізичної особи (виключення з реєстру суб’єктів підприємницької діяльності) її зобов’язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. ФОП відповідає за своїми зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном. 

 

Податкові наслідки для фізособи

Якщо фізособа повернула постачальнику товари, а постачальник повернув фізособі кошти, то така операція з точки зору оподаткування є операцією продажу товару, тому за загальним правилом такі кошти є доходом фізособи і постачальник має утримати з такого доходу ПДФО і ВЗ. На руки фізособі постачальником виплачується сума за мінусом утриманих податків. 

Але в розглянутій ситуації може бути застосована норма пп. 165.1.12 ПКУ, за якою не включається до складу оподатковуваного доходу грошова компенсація вартості товарів, надана платнику податку в разі їх повернення продавцю або особі, уповноваженій таким продавцем здійснювати їх гарантійне обслуговування (заміну) протягом гарантійного строку, але не вище ніж ціна придбання таких товарів. Тому якщо ФОП придбав алкогольні напої, приміром, за 10 000 грн, і при поверненні фізособою цих напоїв постачальнику останній повертає фізособі 10 000 грн, такі кошти не включаються до складу оподатковуваного доходу фізособи. Тож ПДФО і ВЗ не утримується.

Хоча за буквального прочитання норми пп. 165.1.12 ПКУ можна дійти висновку, що це стосується лише повернення товару, на який надана гарантія, і товар повертається саме на гарантійних умовах. В даному випадку цього немає, алкоголь повертається не як гарантійний товар, а в порядку звичайного повернення товару постачальнику.

 

Які податкові наслідки у разі неповернення фізособою алкогольних напоїв постачальнику?

Розглядувані алкогольні напої є власністю фізособи. Наприклад, тут податкова зазначає, що "ФОП алкогольні та тютюнові залишки може повернути за домовленістю постачальникам або обережно використати для власного споживання".

Оскільки це власність фізособи, вона може використати напої для власного споживання. Податкових наслідків у зв’язку з цим не виникає.

***

Читайте також: Як продати залишки алкоголю у разі припинення діяльності?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

 • Акцизний податок при імпорті і подальшому продажі вина міцністю 14%
  Компанія імпортувала вино в пляшках міцністю 14%. На митниці при розмитненні був сплачений акцизний податок 0,01 грн з пляшки. Що робити далі з акцизним податком? Подавати якийсь звіт до податкової? Чи реєструватися платником акцизного податку? При реалізації вина, чи має акцизний податок додаватися до ціни і сплачуватися до бюджету?
  30.11.202314
 • Як розрахувати акциз при імпорті тютюнових виробів
  Підприємство має намір імпортувати тютюнові вироби (УКТ ЗЕД 2402 20 90 20 Сигарети з фільтром) для подальшого продажу (ліцензія є). Як розрахувати акцизний податок, яка ставка акцизного податку застосовується для даного тютюнового виробу (адвалорна, специфічна чи адвалорна та специфічна одночасно)? Коли сплачується акцизний податок?
  19.10.202337
 • Чи можна вести оптову торгівлю алкоголем за готівку?
  Чи можна вести оптовий продаж алкоголю за готівку через РРО/ПРРО із відображенням штрихкоду акцизної марки? Чи нарахувати акциз на такий оптовий продаж за готівку та як ідентифікувати при податковій перевірці, що продаж відбувся покупцю для подальшої реалізації і тому не застосовувались індикативна ціна та акциз? І чи можливо проводити через РРО операції із відвантаженням в серпні, а оплатою у вересні?
  03.10.202350
 • Коли відображати експорт підакцизного товару в деклараціях з ПДВ та акцизного податку?
  Підприємство експортує підакцизну продукцію в магазини безмитної торгівлі. При оформленні продавцем на митниці вантажу оформлюється митна декларація з типом ТР 81 в графі 1. Коли вантаж прибуває на магазин безмитної торгівлі, то покупець оформлює митну декларацію з типом ЕК 72 в графі 1. Оформлення декларації у продавця відбулося 31.07.2023 р., а у покупця 01.08.2023 р. В деклараціях якого місяця продавцеві відображати цей експорт: липня чи серпня?
  21.09.202323
 • ФОП помилково подавав декларації та сплачував роздрібний акциз не в той район міста. Як виправити?
  ФОП зареєстрований і має точку роздрібного продажу алкоголю у Пересипському районі м. Одеса. Акциз під час продажу алкоголю сплачувався у Приморський район. У який район треба було подавати декларацію? Чи потрібно подавати уточнюючу декларацію чи вона вважається поданою незважаючи на те, що подавалася в інший район? Чи обов'язково треба складати Додаток 10?
  20.09.202350