• Посилання скопійовано

Безкоштовне надання пива та інших напоїв в кафе або продаж цих товарів зі знижками

Кафе бажає прискорити реалізацію пива та інших напоїв, тому що наближаютья кінцеві строки реалізації. Для цього кафе вводить акції: до страви додаються безкоштовно пляшки пива або газованих напоїв. Чи можна надавати напої безоплатно або за символічними цінами? Які податкові наслідки?

Перш за все зазначимо, що на даний час немає жодних заборон та упереджень щодо безоплатної передачі товарів покупцям. 

Тому кожний торговець може прийняти власне рішення, яким чином стимулювати продаж товару:

  • надавати товар безоплатно;
  • продавати за символічною ціною – 10 коп., 1 грн тощо. Формально це вже не безоплатне надання, а продаж зі знижкою. Радимо встановлювати ціну, що кратна мінімальному номіналу монет, що перебувають в обігу – 10 коп.
  • продавати товар зі «звичайною» знижкою.

Другий та третій варіант відрізняються лише розміром знижки – в другому варіанті максимальна знижка сприймається як «майже» дарунок.

 

Безоплатне надання товару

В бухобліку такий товар списується до складу витрат. Ми допускаємо два варіанти списання:

  • за звичайною схемою – на собівартість реалізованого товару: Дт 902 Кт 281. В такому разі на рах. 902 буде сформована собівартість усіх товарів, що продані і надані гостям кафе, і не потрібно буде змінювати прийняту схему обліку;
  • списувати безоплатно наданий товар та товар, окремо від проданого за звичайними цінами на рекламні витрати: Дт 93 Кт 281. За цього варіанту на рах. 902 буде тільки собівартість проданого товару (в тому числі і зі знижками), а безоплатно наданий товар буде відображений на рах. 93. На нашу думку, це не дуже зручний варіант обліку, оскільки вимагає різних схем списання товару.

Дохід від продажу безоплатно наданого товару не виникає. Оскільки вартість переданого товару збільшує витрати, то ця операція в цілому є збитковою. Фінрезультат з метою оподаткування не коригується – такого коригування не передбачено в ПКУ. 

ПДВ. Безоплатне надання товару – це оподатковувана операція. База оподаткування повинна бути не нижче ціни придбання такого товару – абз. 2 пп. 188.1 ПКУ. На різницю між фактичною ціною продажу (в даному випадку це нуль) і мінімальною базою оподаткування складається окрема ПН.

Докладніше про це – тут.

Можна також нараховувати ПДВ на звичайну продажну вартість товару і складати одну звичайну ПН на весь товар – це спростить роботу щодо складання ПН, при цьому вимоги абз. 2 пп. 188.1 ПКУ будуть дотримані. Але при цьому сума ПДВ буде більшою, ніж при нарахуванні ПДВ на ціну придбання товару.

 

ПДФО та ВЗ

Оскільки кафе не може ідентифікувати кожного гостя, а також воно надає товар безоплатно кожному, хто до нього звернеться, то ПДФО та військовий збір не виникає. 

В чеку РРО можна зазначати акційний товар за звичайною ціною і одночасно робити 100% знижку на всю вартість товару.

 

Продаж товару за символічними цінами та з реальною знижкою

Це по суті одне й те саме – продаж товару зі знижкою, різниця тільки в розмірі знижки. 

Оскільки товар проданий, а не наданий безоплатно, то в бухобліку обирається звичайна схема списання собівартості проданого товару: Дт 902 Кт 281. 

Дохід від продажу товару формується на підставі фактичної ціни продажу вже з урахуванням знижки: Дт 301/311 Кт 702. Фінрезультат з метою оподаткування не коригується.

 

ПДВ

При наданні знижки можлива ситуація, коли товар буде проданий за ціною, що нижче ціни придбання. Тоді так само складаються дві ПН – на фактичну ціну і на мінімальну базу оподаткування.

 

ПДФО та ВЗ

При наданні знижок так само не виникають ПДФО та ВЗ, оскільки не можна ідентифікувати отримувачів.

В чеку РРО можна зазначати акційний товар за звичайною ціною і одночасно робити відповідну знижку, а можна програмувати ціну товару вже з урахуванням знижки. Наприклад, якщо все пиво продається за ціною 10 коп., можна одразу запрограмувати цю ціну на все пиво.

 

Пиво як підакцизний товар

Безоплатне надання підакцизних товарів вимагає наявності ліцензії на роздрібну торгівлю пивом. Акцизний податок при безоплатній роздачі алкогольних напоїв не нараховується. Ми писали про це у новині.

При продажу пива зі знижкою акциз за ставкою 5% нараховується за звичайними правилами – на фактичну ціну продажу товару.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202548
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756