Перш за все зазначимо, що на даний час немає жодних заборон та упереджень щодо безоплатної передачі товарів покупцям.
Тому кожний торговець може прийняти власне рішення, яким чином стимулювати продаж товару:
- надавати товар безоплатно;
- продавати за символічною ціною – 10 коп., 1 грн тощо. Формально це вже не безоплатне надання, а продаж зі знижкою. Радимо встановлювати ціну, що кратна мінімальному номіналу монет, що перебувають в обігу – 10 коп.
- продавати товар зі «звичайною» знижкою.
Другий та третій варіант відрізняються лише розміром знижки – в другому варіанті максимальна знижка сприймається як «майже» дарунок.
Безоплатне надання товару
В бухобліку такий товар списується до складу витрат. Ми допускаємо два варіанти списання:
- за звичайною схемою – на собівартість реалізованого товару: Дт 902 Кт 281. В такому разі на рах. 902 буде сформована собівартість усіх товарів, що продані і надані гостям кафе, і не потрібно буде змінювати прийняту схему обліку;
- списувати безоплатно наданий товар та товар, окремо від проданого за звичайними цінами на рекламні витрати: Дт 93 Кт 281. За цього варіанту на рах. 902 буде тільки собівартість проданого товару (в тому числі і зі знижками), а безоплатно наданий товар буде відображений на рах. 93. На нашу думку, це не дуже зручний варіант обліку, оскільки вимагає різних схем списання товару.
Дохід від продажу безоплатно наданого товару не виникає. Оскільки вартість переданого товару збільшує витрати, то ця операція в цілому є збитковою. Фінрезультат з метою оподаткування не коригується – такого коригування не передбачено в ПКУ.
ПДВ. Безоплатне надання товару – це оподатковувана операція. База оподаткування повинна бути не нижче ціни придбання такого товару – абз. 2 пп. 188.1 ПКУ. На різницю між фактичною ціною продажу (в даному випадку це нуль) і мінімальною базою оподаткування складається окрема ПН.
Докладніше про це – тут.
Можна також нараховувати ПДВ на звичайну продажну вартість товару і складати одну звичайну ПН на весь товар – це спростить роботу щодо складання ПН, при цьому вимоги абз. 2 пп. 188.1 ПКУ будуть дотримані. Але при цьому сума ПДВ буде більшою, ніж при нарахуванні ПДВ на ціну придбання товару.
ПДФО та ВЗ
Оскільки кафе не може ідентифікувати кожного гостя, а також воно надає товар безоплатно кожному, хто до нього звернеться, то ПДФО та військовий збір не виникає.
В чеку РРО можна зазначати акційний товар за звичайною ціною і одночасно робити 100% знижку на всю вартість товару.
Продаж товару за символічними цінами та з реальною знижкою
Це по суті одне й те саме – продаж товару зі знижкою, різниця тільки в розмірі знижки.
Оскільки товар проданий, а не наданий безоплатно, то в бухобліку обирається звичайна схема списання собівартості проданого товару: Дт 902 Кт 281.
Дохід від продажу товару формується на підставі фактичної ціни продажу вже з урахуванням знижки: Дт 301/311 Кт 702. Фінрезультат з метою оподаткування не коригується.
ПДВ
При наданні знижки можлива ситуація, коли товар буде проданий за ціною, що нижче ціни придбання. Тоді так само складаються дві ПН – на фактичну ціну і на мінімальну базу оподаткування.
ПДФО та ВЗ
При наданні знижок так само не виникають ПДФО та ВЗ, оскільки не можна ідентифікувати отримувачів.
В чеку РРО можна зазначати акційний товар за звичайною ціною і одночасно робити відповідну знижку, а можна програмувати ціну товару вже з урахуванням знижки. Наприклад, якщо все пиво продається за ціною 10 коп., можна одразу запрограмувати цю ціну на все пиво.
Пиво як підакцизний товар
Безоплатне надання підакцизних товарів вимагає наявності ліцензії на роздрібну торгівлю пивом. Акцизний податок при безоплатній роздачі алкогольних напоїв не нараховується. Ми писали про це у новині.
При продажу пива зі знижкою акциз за ставкою 5% нараховується за звичайними правилами – на фактичну ціну продажу товару.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити