• Посилання скопійовано

Продаж алкогольної продукції і залишення на відповідальному зберіганні

Чи може виробник за договором поставки продати алкогольну підакцизну продукцію, залишивши її на своєму складі за договором відповідального зберігання? При реалізації готової продукції обов’язково потрібно реєструвати ТТН на переміщення алкогольних напоїв в Єдиному реєстрі. Чи складати ТТН в наведеній ситуації?

Чи потрібно складати ТТН?

Порядок застосування та складання ТТН встановлено Iнструкцією №154. Ця Iнструкція розроблена з метою встановлення єдиного порядку застосування форм ТТН на переміщення алкогольних напоїв (№1-ТН (алкогольні напої)) для оформлення перевезення автомобільним транспортом.

Відповідно до пп. 230.15 ПКУ, під час відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів заповнюється ТТН, зареєстрована в Єдиному реєстрі ТТН на переміщення алкогольних напоїв, в якій представник контролюючого органу на акцизному складі робить відмітку про погодження відпуску шляхом проставляння штампа «Виїзд дозволено» та особистого підпису, зазначення часу виїзду з акцизного складу та показників пробігу транспортного засобу, а також здійснює запис у журналі реєстрації відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів.

ПКУ у згаданій нормі каже про реєстрацію алкогольних ТТН в Єдиному реєстрі у разі відвантаження і транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються горілка та лікеро-горілчані вироби.

Як сказано у пп. 14.1.6 ПКУ, ТТН заповнює суб'єкт господарювання, що має ліцензії на виробництво та/або торгівлю алкогольними напоями, під час відвантаження алкогольних напоїв з акцизного складу. Зверніть увагу: не з будь-якого складу, а тільки з акцизного! Тому інші суб'єкти господарювання, які відвантажують алкогольні напої зі складів (місць їх зберігання), повинні скласти за кожним фактом такого відвантаження алкогольну ТТН без обов'язку реєстрації в Єдиному реєстрі.

З наведеного випливає, що якщо алкогольні напої не будуть переміщуватися (вивозитися) зі складу, а залишаться в ньому на відповідальному зберіганні, то немає підстав для складання ТТН і тим паче для реєстрації їх в Єдиному реєстрі.

 

Чи можна продати підакцизну продукцію алкогольну продукцію, залишивши її на акцизному складі?

Відповідно до пп. 216.1 ПКУ, датою виникнення податкових зобов'язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у ст. 225 та 229 цього Кодексу.

Відповідно до пп. 14.1.212 ПКУ, реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

ПКУ не містить заборони продати підакцизну продукцію, але не відвантажувати її, а залишити на зберіганні на акцизному складі. Поряд з цим, як випливає з наведених нами норм ПКУ, ПЗ з акцизного податку виникатиме тільки на дату її відвантаження. Таким чином, якщо продукція продана і право власності на неї перейшло до покупця, але на підставі договору зберігання вона і надалі залишається на акцизному складі, ПЗ з акцизного податку не виникає. Воно виникне тільки тоді, коли продукція відвантажуватиметься, що і оформлятиметься ТТН.

На жаль, консультацій податкової з цього питання ми не знаємо. Що, як податкова матиме іншу думку? Тому для уникнення непорозумінь може бути доцільним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

 • Акцизний податок при імпорті і подальшому продажі вина міцністю 14%
  Компанія імпортувала вино в пляшках міцністю 14%. На митниці при розмитненні був сплачений акцизний податок 0,01 грн з пляшки. Що робити далі з акцизним податком? Подавати якийсь звіт до податкової? Чи реєструватися платником акцизного податку? При реалізації вина, чи має акцизний податок додаватися до ціни і сплачуватися до бюджету?
  30.11.202314
 • Як розрахувати акциз при імпорті тютюнових виробів
  Підприємство має намір імпортувати тютюнові вироби (УКТ ЗЕД 2402 20 90 20 Сигарети з фільтром) для подальшого продажу (ліцензія є). Як розрахувати акцизний податок, яка ставка акцизного податку застосовується для даного тютюнового виробу (адвалорна, специфічна чи адвалорна та специфічна одночасно)? Коли сплачується акцизний податок?
  19.10.202337
 • Чи можна вести оптову торгівлю алкоголем за готівку?
  Чи можна вести оптовий продаж алкоголю за готівку через РРО/ПРРО із відображенням штрихкоду акцизної марки? Чи нарахувати акциз на такий оптовий продаж за готівку та як ідентифікувати при податковій перевірці, що продаж відбувся покупцю для подальшої реалізації і тому не застосовувались індикативна ціна та акциз? І чи можливо проводити через РРО операції із відвантаженням в серпні, а оплатою у вересні?
  03.10.202350
 • Коли відображати експорт підакцизного товару в деклараціях з ПДВ та акцизного податку?
  Підприємство експортує підакцизну продукцію в магазини безмитної торгівлі. При оформленні продавцем на митниці вантажу оформлюється митна декларація з типом ТР 81 в графі 1. Коли вантаж прибуває на магазин безмитної торгівлі, то покупець оформлює митну декларацію з типом ЕК 72 в графі 1. Оформлення декларації у продавця відбулося 31.07.2023 р., а у покупця 01.08.2023 р. В деклараціях якого місяця продавцеві відображати цей експорт: липня чи серпня?
  21.09.202323
 • ФОП помилково подавав декларації та сплачував роздрібний акциз не в той район міста. Як виправити?
  ФОП зареєстрований і має точку роздрібного продажу алкоголю у Пересипському районі м. Одеса. Акциз під час продажу алкоголю сплачувався у Приморський район. У який район треба було подавати декларацію? Чи потрібно подавати уточнюючу декларацію чи вона вважається поданою незважаючи на те, що подавалася в інший район? Чи обов'язково треба складати Додаток 10?
  20.09.202350