Головна Усі консультації Оподаткування Акцизи

ФОП хоче виробляти та продавати пиво вроздріб: чи є обмеження?

ФОП придбав пивоварню та планує виробництво живого пива з подальшою реалізацією в пабі. Чи потрібна ФОПу ліцензія на виробництво і реалізацію? Чи буде платником акцизного збору? Чи потрібно РРО? Чи може бути платником єдиного податку і на якій групі?

Щодо виробництва пива

ФОП – платник єдиного податку І-ІІІ групи не може виробляти будь-які підакцизні товари без виключення, навіть пиво. Відповідно до пп.  3 пп. 291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин). Отже, такі види діяльності, як виробництво та оптовий продаж пива, ФОП-єдинникам не дозволені, на відміну від роздрібної торгівлі пивом. 

Проте ФОП на загальній системі може виробляти пиво. Виробництво і торгівля алкогольними напоями підлягають ліцензуванню в порядку, встановленому Законом № 481. Оскільки пиво належить до алкогольних напоїв (ст. 1 Закону № 481), то його вробництво теж ліцензується.

Згідно зі ст. 4 Закону № 481, така ліцензія видається строком на п’ять років, а плата за неї справляється щорічно в розмірі 780 грн. Порядок видачі ліцензії на виробництво пива визначено ст. 3 Закону № 481. Для того, аби отримати ліцензію, треба подати до ДФСУ заяву в довільній формі. До неї потрібно додати копії засновницьких документів; атестат виробництва, виданий центральним органом виконавчої влади, уповноваженим відповідно до законодавства; документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. Більш докладно – у нашій новині тут.

 

Щодо роздрібної торгівлі пивом та акцизного податку

 ФОП  – платник єдиного податку 1-3 групи має право здійснювати роздрібний продаж пива, сидру, пері (без додання спирту) за наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та за умови дотримання вимог застосування спрощеної системи оподаткування, передбачених ПКУ. Докладніше ми про це писали тут.

Підприємці - платники ЄП  повинні сплачувати акцизний податок з вартості продажу пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин за ставкою 5% відповідно до пп. 215.3.10 ПКУ та подавати декларацію з акцизного податку із заповненням розділу Д та додатку 6 у строки, встановлені для місячного звітного податкового періоду. 

Оскільки ліцензію не можна отримати без наявності зареєстрованого РРО, то діяльність з роздрібного продажу пива, сидру, пері (без додання спирту) вимагає застосування РРО незалежно від перебування на єдиному податку чи на загальній системі.

Зверніть увагу, пп. 14.1.144 ПКУ відносить пиво до товарів із товарною позицією 2203 згідно з УКТ ЗЕД, а це означає, що тільки пиво, яке належить до цієї товарної позиції, є підакцизним товаром. Безалкогольне пиво належить до товарної позиції 2202 згідно з УКТ ЗЕД, а тому не є підакцизним товаром. Відповідно, всі вищезазначені обмеження щодо підакцизних товарів не стосуються виробництва та продажу безалкогольного пива, але очевидно, що це не є метою діяльності даного ФОП.

Також ми писали про акциз для "єдиноподатників" у нашій аналітиці, розділ: «Коли ФОП-«єдинник» може стати платником акцизного податку?».

Для ФОП на загальній системі немає жодних обмежень щодо роздрібної торгівлі підакцизними товарами. На загальних підставах застосовується РРО, сплачується акциз та подається декларація з акцизного податку.

 

Висновки:

1. ФОП на єдиному податку 1-3 групи не може виробляти пиво;

2. ФОП на загальній системі може виробляти пиво за умови отримання ліцензії на виробництво та продавати пиво вроздріб за наявності роздрібної ліцензії та РРО – без жодних обмежень;

3. ФОП на єдиному податку та на загальній системі може продавати пиво вроздріб за умови отримання роздрібної ліцензії та застосування РРО;

4. Роздрібний продаж пива вимагає сплати акцизу 5% та подання декларації з акцизу, незалежно від перебування ФОП на єдиному податку чи на загальній системі;

5. На безалкогольне пиво всі ці обмеження не поширюються, ліцензії не потрібні.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Акцизи
Теги:
Акциз , Ліцензія , Підприємці

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі