• Посилання скопійовано

Передача талонів на пальне працівнику підприємства

Які податкові наслідки передачі підприємством талонів на пальне працівнику для власного авто для вирішення питання проїзду до та з місця роботи на час карантину?

Перш за все необхідно зазначити, що така операція повинна бути оформлена наказом директора. Саме за наказом йому буде здійснюватися відповідна передача талонів. Окрім цього, при передачі талонів повинен бути складений акт приймання передачі.

 

Акциз

Відповідно до пп. 14.1.212 ПКУ, реалізація пального або спирту етилового для цілей оподаткування акцизним податком - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України.

У даному випадку відбувається лише передача талонів на пальне, а сам відпуск пального відбувається на АЗС безпосередньо в авто фізособи (кінцевого споживача). Таким чином, підприємство при передачі талонів на пальне реалізацію пального з метою оподаткування акцизним податком не здійснює, а отже, реєструватися платником акцизного податку не потрібно.

 

ПДВ

Безоплатна передача з метою оподаткування ПДВ прирівнюється до постачання таких талонів (пп. 14.1.191 ПКУ). Оскільки постачання фактично здійснюється за нульовою ціною (безоплатно), то згідно з пп. 188.1 ПКУ база постачання таких талонів, на яку нараховуються ПЗ з ПДВ, визначається на рівні вартості їх придбання.

Отже, як роз’яснювали податківці (про це тут), при безоплатній передачі суб’єкт зобов’язаний скласти дві податкові накладні:

  • одну - виходячи з фактичної ціни постачання, яка в даному випадку дорівнює нулю. Зважаючи на те, що отримувач не є платником ПДВ, така ПН не підлягає наданню отримувачу. Оскільки талони надаються директору безоплатно, ця ПН буде містити нульову ціну і нульові показники;
  • другу (з типом причини 15) - виходячи з перевищення ціни придбання (або балансової вартості у випадку з ОЗ) над фактичною ціною постачання. Така податкова накладна покупцю не надається. У даному випадку вся вартість талонів буде відображена у цій другій податковій накладній.

При цьому, додатково нараховувати ПЗ за пп. 198.5 ПКУ нараховувати не потрібно.

 

ПДФО та ВЗ

Згідно з пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу відноситься дохід, отриманий платником податку як додаткове благо, зокрема, у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни (зокрема, як звичайну ціну доцільно взяти вартість придбання таких талонів). Відповідно, сума наданого доходу також підлягає оподаткуванню і військовим збором за ставкою 1,5%.

При цьому, зважаючи на те, що такий дохід надається не у грошовій формі, а у вигляді талонів на пальне, то при розрахунку ПДФО необхідно застосовувати натуральний коефіцієнт, передбачений пп. 164.5 ПКУ.

У розрахунку за формою №1ДФ такий дохід (збільшений на натуркоефіцієнт) відображається з ознакою доходу «126».

 

ЄСВ

У п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ зазначено, що базою нарахування ЄСВ для зазначених платників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці.

При цьому Перелік №1170 (перелік видів виплат роботодавців, що не є базою оподаткування ЄСВ) не містить подібного виду додаткового блага (пальне для компенсації дороги на роботу та назад).

Тому, відповідно, вартість безоплатно наданих талонів на пальне працівнику є базою нарахування ЄСВ (у Додатку 4 відображається у складі оплати праці).

 

Прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

При цьому, на суму безоплатної передачі товарів фізособам податкові різниці у ПКУ не передбачені.

Отже, така операція враховується виключно за правилами бухобліку, шляхом віднесення такої суми на рахунок інших операційних витрат – субрахунок 949.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202533
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202545
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025755