Для вирішення питання, чи потрібно підприємству реєструватися платником акцизного податку, слід звернутися до норм ПКУ.
По-перше, слід визначитися, чи є підприємство платником акцизного податку відповідно до пп. 212.1 ПКУ, зокрема, якщо воно належить до осіб, визначених у пп. 212.1.2, пп. 212.1.11, пп. 212.1.15 ПКУ. У даній ситуації підприємство може належати до осіб, які реалізують пальне (пп. 212.1.15 ПКУ).
Поняття реалізації пального визначено у пп. 14.1.212 ПКУ: реалізація пального для цілей розділу VI ПКУ - це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
- до акцизного складу;
- до акцизного складу пересувного;
- для власного споживання чи промислової переробки;
- будь-яким іншим особам.
Таким чином, головним критерієм реалізації пального для цілей реєстрації палтником акцизного податку є наявність акцизного складу.
Своєю чергою, акцизний склад (пп. 14.1.6 ПКУ) – це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Не є акцизним складом приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб’єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
Також не є акцизним складом паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або технічному обладнанні, пристрої.
Отже, якщо підприємство не зберігає пальне, а придбане пальне використовує виключно для потреб власного споживання (незалежно від того, чи авто власне, чи орендоване) і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, у нього немає акцизного складу і йому не потрібно реєструватися платником акцизного податку.
Підприємству потрібно правильно оформити договори на придбання пального та на відповідальне зберігання пального у інших осіб (за потреби). Якщо підприємство придбаває пальне у роздрібних торговців пальним (на АЗС), воно може укласти договір з власником АЗС на безперервне постачання пального або придбавати пальне на АЗС без укладення будь-яких договорів (в цьому разі підзвітна особа підприємства отримає чек РРО про придбання пального).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити