• Посилання скопійовано

Несвоєчасна перереєстрація платником акцизного податку: які наслідки?

Юрособа – платник акцизного податку з реалізації пального не перереєструвалася в новому реєстрі до 01.07.2019 р. Чи є якісь наслідки за несвоєчасну перереєстрацію (заявку подано від 19.07.2019 р.): штраф, пеня тощо?

Запитання:

Юрособа – платник акцизного податку з реалізації пального не перереєструвалася в новому реєстрі до 01.07.2019 р. Чи є якісь наслідки за несвоєчасну перереєстрацію (заявку подано від 19.07.2019 р.): штраф, пеня тощо? Ліцензія на оптову торгівлю паливом є. У старому реєстрі платників акцизного податку підприємство є. Крім того, 08.07.2019 р. за імпортом на підставі МД  «зайшов акциз», зараз в Електронному кабінеті його не видно. Чи не буде у підприємства проблем з цим акцизом у зв'язку з тим, що заявку на перереєстрацію в новому реєстрі подано 19.07.2019 р.?

 

Відповідь:

Щодо перереєстрації платником акцизного податку

Норми п. 22 підрозд. 5 розд. XX ПКУ зобов'язують суб'єктів господарювання, які відповідатимуть визначенню платників акцизного податку з 01.07.2019 р. до вказаної дати зареєструватися платниками акцизного податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАР) всі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 01.07.2019 р.

ДФС в ІПК від 27.02.2019 р. №773/6/99-99-15-03-03-15/ІПК повідомляє, що реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою заяви, за якою здійснюється одночасно реєстрація акцизних складів/акцизних складів пересувних платника податку.

Усі зміни щодо акцизів
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Виключень щодо повторної реєстрації вже існуючих платників акцизного податку чинне законодавство не містить.

Тобто, податківці наполягають: будь-яка особа, яка підпадає під визначення платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, навіть та, яка до 01.07.2019 р. вже була зареєстрована в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального, повинна подати заяву для реєстрації в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового. Ми про це писали тут.

 

Що буде платникам акцизу за нереєстрацію в СЕА?

Відповідь податківців на це питання ми розглядали тут. Фактично за нереєстрацію (так само, як і за несвоєчасну перереєстрацію) ЮО - платнику акцизу загрожує штраф у розмірі 510 грн (за ст. 117 ПКУ). 

 

Що дає перереєстрація?

Вона дає можливість складати та реєструвати акцизні накладні та мати певний обсяг пального, на який це можна зробити без сплати акцизного податку на електронний рахунок в Держказначействі.

Тим більше, якщо у підприємства був залишок пального станом на 1 липня 2019 р. Цей залишок слід розподілити між акцизними складами, адже далі і отримання пального, і його відвантаження відслідковуватиметься саме в розрізі акцизних складів, а не платників акцизного податку.

Тому на операції з реалізації пального (за наявності), які були здійснені у  червні 2019 р., підприємство мало скласти і зареєструвати акцизні накладні за старою формою до 15 липня 2019 р. (включно). Далі треба складати і реєструвати вже акцизні накладні за новою формою, в тому числі, для розподілу залишків такого пального та пального, яке було імпортовано за період з 1 по 15 липня, між акцизними складами.

Докладно про те, що треба було зробити у якості підготовчого процесу протягом перехідного періоду (перереєстрація та розподіл залишків тощо) ми писали тут і тут.

Про те, як складати акцизні накладні вже на нові операції з реалізації, дивіться тут і тут.

А про те, які штрафи чекають за несвоєчасну реєстрацію АН, ми писали тут.

 

Які наслідки матиме несвоєчасна перереєстрація в СЕА?

З цим питанням краще звертатися до податківців. На нашу думку, ситуація повинна бути така.

Про штраф за порушення строків реєстрації ми вже зазначали вище.  Про більші штрафи податківці поки що не говорять, але виникає питання, чи треба за період, коли перереєстрація не була проведена, подавати декларацію з акцизу та визначати в ній певну суму акцизного податку. На нашу думку, ні, і за цей період суму податку (якщо проводились операції з реалізації пального) податківці повинні донарахувати (разом зі штрафом та пенею) при подальших податкових перевірках.

Далі говоримо про складання та реєстрацію акцизних накладних та сплату податку.

Автоматично у не перереєстрованого станом на 1 липня платника акцизу залишається залишок пального, який він придбав до цієї дати. Якщо такого залишку в СЕА немає, то він мав право подати заявку на поповнення таких залишків (докладніше про це тут).

До перереєстрації такого платника в новому реєстрі платників акцизу немає. Отже, складати на нього нові акцизні накладні продавці не можуть (як не можуть вони зробити це «заднім числом»). Якщо перереєстрація відбулась 19.07.2019 р., то весь обсяг придбаного пального за період з 1 по 18 липня до ліміту реєстрації АН не потрапить. Тому при подальшій реалізації такого пального (або при проведенні операцій, прирівняних до такої реалізації) з цього обсягу доведеться сплатити акцизний податок.

При цьому до проведення оновлення програмного забезпечення, яке відбувалось у середині липня, воно дозволяло реєструвати акцизні накладні, складені за старою формою, але датовані липнем 2019 р. Це відбувалося ще і тому, що нова форма акцизних накладних набрала чинності лише 23 липня 2019 р. (у зв’язку із чим строки реєстрації АН на розподіл пального продовжили на 7 днів – ми про це писали тут).

Але збільшення ліміту реєстрації АН ці старі форми не дадуть (що саме відображається на сьогодні в Електронному кабінеті і чому – це вже, знову ж таки, питання до податківців).

Найбільший Telegram-канал для бухгалтерів в Україні

Щодо акцизного податку, сплаченого при імпорті пального (підтвердженого митними деклараціями) за період з 1 по 18 липня, то, на нашу думку, він теж до ліміту реєстрації АН (право на яку в наново зареєстрованого платника акцизу виникає з 19 липня) не потрапляє. Але з цього приводу ми радимо отримати індивідуальну податкову консультацію від ДФС.   

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Чи можна пальне для генератора використати для заправки авто?
    Підприємство придбало та зберігає дизельне паливо для роботи генератора. Пальне зберігається у каністрах 5 л. без ліцензії на зберігання. Чи можна у період простою генератора заправляти цим пальним авто, у зв'язку з тим, що генератор не використовується, а пальне має обмежений строк зберігання?
    05.04.2024785
  • Що потрібно для того, щоб імпортувати гексан та продавати його оптом?
    Підприємство має намір займатися торгівлею продуктом під назвою «Гексан». Як обчислюється акциз при імпорті, а потім при продажі гексану? Чи потрібна ліцензія на торгівлю таким продуктом?
    01.04.202415
  • Ліцензія та акциз при продажу електроліту і акумуляторної кислоти
    Підприємство планує торгувати електролітом (код УКТ ЗЕД 8507 10 20) і акумуляторною кислотою (код 3806 10 00). Чи потрібно ставати платником акцизного податку? Чи потрібно оформляти ліцензію?
    29.03.202413
  • Чи може виробник алкоголю продати напої підприємству для використання під час свята?
    Підприємство – виробник алкогольних напоїв, який має ліцензію на виробництво та не має ліцензії на роздрібний продаж, планує продати партію алкогольних напоїв іншому підприємству, для використання під час святкових заходів для працівників. Це останнє підприємство також не має ліцензії на роздрібний продаж алкогольних напоїв. Чи може підприємство - виробник продати алкогольні напої підприємству, яке не має ліцензії на роздрібний продаж?
    08.03.202458
  • Чи виникає акцизний податок на пальне при продажу автомобіля з повним баком?
    Підприємство продає вроздріб нові автомобілі. За стандартами компанії перед продажем необхідно провести передпродажню підготовку товару, яка включає повний бак палива (це чітко прописано в стандартах, в разі невиконання – позбавлення права дилерства). При перевірці ДПС наполягає, що при постачанні авто з повним баком йде "умовний" продаж палива, тому необхідно реєструватись платником акцизу та отримувати ліцензію, вважають за потрібне накласти штраф за продаж палива без ліцензії. Чи правильно це?
    22.02.2024506