• Посилання скопійовано

Торгівля талонами та смарт-картками на пальне: що з акцизом?

Підприємство здійснює торгівлю талонами та смарт-картками на пальне, але власних АЗС та місць зберігання пального не має. За вимогою ДФС підприємство зареєструвалося платником акцизного податку. Як вести облік акцизного податку за операціями з перепродажу талонів чи карток? Як складати акцизні накладні та декларацію з акцизного податку?

Наразі немає однозначної відповіді на питання щодо того, чи є продаж талонів та смарт-карток на пальне підакцизними операціями. Роз’яснення податківців також є різними. Ми проаналізували два їхні роз’яснення у аналітиці>>

Також про реєстрацію платником акцизного податку ми писали тут>> 

У даній ситуації підприємство фактично вже зареєструвалося платником акцизного податку, тому ми пропонуємо таку схему документообігу:

  • Згідно з договором купівлі-продажу підприємство зобов’язується передати покупцю картки та/або талони на пальне.  Передання їх покупцю оформлюється видатковою накладною, згідно з якою продавець передає покупцю пальне у визначеному асортименті, кількості та ціні. В цьому випадку продаж смарт-карток чи талонів прирівнюється до продажу пального (хоча фізично операцій з постачання пального і не відбувається);
  • на всі обсяги реалізованого пального (у т. ч. використаного для власних потреб підприємства) підприємство зобов’язане складати в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в ЄРАН з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. На кожний код УКТ ЗЕД складається окрема акцизна накладна.

Акцизом оподатковуються операції з пальним, які визначені у п. 213.1 ПКУ, зокрема з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в ЄРАН. Щодо складання акцизних накладних при продажу талонів чи карток ми писали тут>>

Головні висновки цього матеріалу:

  • акцизна накладна складається особою, що реалізує пальне, у т. ч. через АЗС чи АГЗС за талонами (смарт-картами);
  • але  при реалізації талонів (смарт-карток тощо) на пальне навіть особа, зареєстрована платником акцизного податку, не повинна складати акцизні накладні.

Наш коментар до роз’яснення ДФСУ, чи потрібно складати акцизні накладні на операції з продажу паливних карток, талонів на пальне, за якими пальне отримується покупцями через АЗС, які належать іншим суб’єктам господарювання, читайте тут>>

Якщо талони або картки використовуються для власних потреб, то в цьому випадку платники акцизу також складають акцизну накладну. Докладніше про це читайте тут>>

Правила заповнення Декларації акцизного податку викладено у Порядку №14. В ІПК від 04.06.2018 р. №2444/6/99-99-15-03-03-15/ІПК податківці доходять висновку, що у додатку 1-1 до декларації відображаються ті акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних, які зареєстровані в ЄРАН у тому звітному періоді, за який подається декларація.

Наш коментар – тут>> 

 

Висновки:

На нашу думку, при продажу паливних талонів або карток не виникає об’єкт оподаткування акцизним податком. Є неодноразові консультації податківців про те, що акцизні накладні на продаж талонів чи карток не складаються (див. посилання на наші матеріали в цій консультації). Тому на практиці можуть бути проблеми з отриманням акцизних накладних від постачальників талонів чи карток, які можуть відмовити у складанні акцизної накладної на талони чи картки.

Проте у випадку, якщо акцизні накладні від постачальників все ж таки будуть отримані, то у підприємства виникає акцизний податок лише на ті обсяги палива, що будуть продані понад обсяги, що були отримані від постачальників. На ті обсяги пального, що продаватимуться в межах обсягів, отриманих від постачальників, акцизні накладні складаються та реєструються без сплати акцизу – за рахунок вхідних залишків обсягів пального.

Якщо не буде перевищення обсягів проданого пального над обсягами отриманого пального від постачальників (за даними акцизних накладних та за даними СЕА РП), то декларація з акцизного податку подається з нульовими показниками, але із заповненим додатком 1-1.

Облік пального у системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕА РП) та складання акцизних накладних можна здійснювати у Кабінеті платника податків або за допомогою комерційного програмного забезпечення з подання звітності, що пропонується на ринку. На рахунках бухгалтерського обліку такий облік пального не ведеться, хоча на практиці можна звіряти дані обліку пального у СЕА РП з даними обліку на тому рахунку, на якому ведеться облік талонів чи карток (наприклад, 281).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202548
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756