Головна Усі консультації Держрегулювання Ліцензії і дозволи

Чи є порушенням списання алкоголю в подарунок за ціною 1 копійка

Перевіркою податкової служби було виявлено факт законодавчого порушення в списанні алкоголю за символічною ціною. Які документи це підтверджують? Як правильно списати алкоголь, що не продається в обліку списання нематеріальних товарів?

Запитання: При готелі є бар (СПД на загальній системі оподаткування), що має ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем. Часто гостям готелю дарується алкоголь, який списується в обліку за вартістю 1 коп.

При перевірці ДФС обліку введення неакцизних товарів, виявилося що таке списання алкоголю є протизаконним. Які законодавчі документи можуть це підтвердити? Як списувати алкоголь, що не продається? Як бути з  алкоголем, в якому вийшов термін придатності?

Окрім того, частина закупленого алкоголю знаходиться вдома у СПД через відсутність відповідного місця для його розташування. Яким законним чином пояснити це ДФС? Чи можливо передати чек про частину закупленого алкоголю на точку реалізації і скласти акт передачі товару? 

 

 Продавати алкогольні напої за символічними цінами (1 коп., 1 грн тощо) не можна 

Згідно зі ст. 1 Закону № 481 мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої – це ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари.

Відповідно до ст. 18 Закону № 481 право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої надано Кабінету Міністрів України. Постановою КМУ від 30.10. 2008 року № 957 встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на алкогольні напої. Роздрібна ціна алкогольних напоїв не повинна бути меншою за мінімальну ціну, встановлену Постановою №957, включаючи всі податки і збори, у тому числі і 5% роздрібного акцизного податку.

За здійснення оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 100% вартості отриманої партії товару, розрахованої, виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень (ст. 17 Закону № 481).

Про це ми писали тут, а також є відповідь податківців в базі ЗІР (підкатегорія 115.06 «Яка відповідальність передбачена до СГ у разі продажу алкогольних напоїв за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін?»).

Щодо дарування алкогольних напоїв податківці висловилися у листі від 14.03.2017 р. №5091/6/99-99-12-03-03-15. Вони зробили висновок, що «оскільки дарування не підпадає під визначення реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, то у суб’єкта господарювання, який не здійснює реалізацію алкогольних напоїв, при даруванні таких напоїв відсутній об’єкт оподаткування акцизним податком з роздрібної торгівлі.» На нашу думку, до цього висновку слід ставитися обережно, оскільки в даному запитанні йдеться про СГД, який є суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів та здійснює реалізацію алкогольних напоїв.

Відповідно, СГД слід відмовитися від практики безоплатного надання гостям алкогольних напоїв (продажу за символічними цінами або цінами, що нижчі за мінімальні). Замість цього в якості подарунків гостям можна надавати іншу продукцію, наприклад, кондитерські вироби.

 

Зберігати алкогольні напої (крім столових вин) вдома у СГД не можна

Згідно зі ст. 15 Закону № 481 роздрібна  торгівля  алкогольними напоями (крім столових вин) або    тютюновими    виробами    може   здійснюватися   суб'єктами господарювання  всіх  форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. 

 У   заяві   про   видачу   ліцензії   на  роздрібну  торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік   РРО   (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація   про   них:  

  • модель, модифікація,  заводський  номер, виробник,   дата   виготовлення;
  • реєстраційні  номери  посвідчень РРО  (КОРО),  які  знаходяться  у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах ДФС.

У додатку  до  ліцензії  на  роздрібну  торгівлю алкогольними напоями суб'єктом господарювання   зазначається адреса  місця торгівлі  і вказуються  перелік  електронних контрольно-касових апаратів  та  інформація  про них:

  • модель, модифікація, заводський номер,  виробник,  дата  виготовлення;  
  • реєстраційні  номери  КОРО, які знаходяться у місці торгівлі. 

Зберігання алкогольних    напоїв    та    тютюнових   виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв  та  тютюнових виробів,  внесених  до Єдиного реєстру,  незалежно від того,  кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання  таке  місце  зберігання  було  внесено  до Єдиного реєстру. 

Суб'єкти  господарювання,  які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю  алкогольними напоями та тютюновими виробами,  вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних  напоїв  та тютюнових  виробів,  що  розташовані  за іншою адресою,  ніж місце здійснення торгівлі.

Таким чином, якщо місце зберігання алкогольних напоїв, інше, ніж місце їх продажу, не внесено до Єдиного реєстру, зберігати алкогольні напої в такому місці не можна. Водночас для столових вин таке обмеження не діє, про що писали податківці у листах від 15.11.2016 № 24600/6/99-95-42-01-15 і від 08.05.2014 р. № 2955/Б/99-99-21-02-14.

За зберігання спирту  або  алкогольних  напоїв,  або  тютюнових виробів  у  місцях  зберігання,  не внесених до Єдиного реєстру, встановлено штрафну санкцію у розмірі 100% вартості товару, який знаходиться  в  такому   місці зберігання,  але  не  менше  17000 гривень (ст. 17 Закону № 481). З метою уникнення таких штрафних санкцій слід передбачити за місцем реалізації алкогольних напоїв достатню площу для їх зберігання (крім столових вин).

 

Списання алкогольних напоїв, які непридатні до споживання, проводиться у загальному порядку з оформленням акта списання

Також такі алкогольні напої не оподатковуються акцизним податком, про що зазначали податківці у базі ЗІР (підкатегорія 116.02 «Чи сплачується акцизний податок з реалізації СГ роздрібної торгівлі алкогольних напоїв (тютюнових виробів), якщо товар зіпсовано, знищено, втрачено або використано для власних потреб?»).  

Об’єктом оподаткування акцизним податком роздрібного продажу підакцизних товарів є операції з реалізації СГ алкогольних напоїв (тютюнових виробів), до яких не віднесено обсяги зіпсованих, знищених, втрачених або використаних для власних потреб алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Ліцензії і дозволи
Теги:
Алкоголь , Торгівля , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі