• Посилання скопійовано

Аутстафінг та аутсорсинг: чи потрібні дозвільні документи?

Аутстафінгові (аутсорсингові) послуги може надавати будь-яке підприємство чи для цього потрібні дозвільні документи? Які? Що з оподаткуванням?

Аутсорсинг (від англ. out - sourcing, зовнішнє джерело) - передача компанією певних бізнес-процесів або виробничих функцій на обслуговування іншому підприємству, що спеціалізується у відповідній області (т. е. аутсорсеру).

Аутсорсинг має на увазі виконання стороннім підприємством певних завдань або деяких бізнес-процесів, що зазвичай не є профільними для бізнесу компанії, але необхідних для повноцінного її функціонування.
Яскравий приклад договору аутсорсингу — це договір про надання бухгалтерських послуг. Предметом такого договору є цивільно-правові відносини, в межах яких Замовник доручає Виконавцеві, а Виконавець бере на себе зобов'язання з надання послуг з ведення бухгалтерського обліку в порядку, обсязі та на умовах, визначених цим Договором.

Тобто, фактично, за договором аутсорсингу здійснюються частина непрофільних функцій підприємства Замовника, які він передає на виконання іншій юрособі чи підприємцю.

При цьому працівники Виконавця виконують таку частину функцій підприємства Замовника не полишаючи своїх робочих місць, отримуючи заробітну плату від підприємства Виконавця, тобто виконуючи функції аутсорсингу як частину совїх трудових обов'язків.

Підприємство Виконавця отримує відповідну плату за такі послуги аутсорсингу (ведення бухобліку) від замовника за господарським договором про надання послуг.

Відтак, навіть зважаючи на те, що аутсорсинг передбачає виконання окремих непрофільних функцій іншими працівниками, тобто підприємства-аутсорсера, виконання ними своїх трудових обов'язків не змінюються, так само як і оплата за трудовим договором роботодавця-аутсорсера.

Щодо аутстафінга — тут ситуація цілком протилежна.

Аутстафінг — це вивід персоналу за штат компанії-замовника і оформлення його у штат компанії-Замовника. Ідея аутстафінгу персоналу полягає у тому, що співробітники, формально працевлаштовані в компанії-Замовника, але в той же час виконували свої обов'язки на попередньому місці роботи.

За договором аутстафінгу Виконавець приймає на себе обов'язки за замовленням надати послуги замовнику на певний час певну кількість персоналу (працівники), який перебуває у штаті Виконавця для виконання певних функцій, пов'язаних з реалізацією продукції (товарів, послуг) Замовника. Перелік працівників зазначається у додатку до Договору. Кваліфіккційні вимоги до співробітників Замовник визначає у заявці.

Тобто фактично йдеться про передачу в “оренду” персонал, наприклад, відділ продажу разом з керівником на певний термін (наприклад, 12 місяців).

При цьому є певна особливість надання таких послуг, адже підприємство Виконавець (аутстафер):

1. фактично виступає посередником між підприємством Замовника та працівниками, за що Виконавець отримує певну плату;

2. трудова угода з кожним працівником укладається підприємством Виконавця, де уточнюються трудові функції про виконання роботи за замовленням підприємства Замовника;

3. забезпечення кадрового документообігу;

4. проведення розрахунків нарахувань зарплати, утримань, перерахувань податків, обов’язкових платежів, зборів з заробітної платні працівника. Розрахунок допомоги з тимчасової непрацездатності, компенсацій за відпустку, інших компенсаційних та заохочувальних (мотиваційних) виплат.

Тобто Виконавець набирає штат працівників, які виконують трудові функції підприємства Замовника, не перебуваючи при цьому у нього у штаті.

І в ситуації, коли укладається договір аутстафінгу компанія, яка здійснює пошук та набирає працівників за замовленням Замовника та для виконання трудових функцій в його інтересах, компанія Виконавець (аутстафер) здійснює господарську діяльність з надання послуг з посередництва у працевлаштуванні. Див. з цього приводу також: Аутстафінг — «оренда» працівників.

На сьогодні існує Порядок видачі дозволу на наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, затверджений постановою КМУ від 20.05.2013 р. № 359. Але він так і не набрав чинності, отже, ні діючої форми такого дозволу, ні порядку його видачі зараз немає.

Отже, ані на аутсорсинг, ані на аутстафінг дозволи насьогодні не потрібні. Див.: Для аутсорсингу та аутстафінгу дозвіл не потрібен, Для ІТ аутсорсингу не потрібні дозволи.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Ліцензії і дозволи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Ліцензії і дозволи»