• Посилання скопійовано

Розрахунки із фізичними особами готівкою

Сільгосптоваровиробник продає власну продукцію фізособам. Розрахунки здійснюються в готівковій формі, продукція передається із складу з одночасною оплатою в касі підприємства. Чи потрібна ідентифікація покупця? Чи можна виписувати податкову накладну і оформляти прибутковий касовий ордер, вказуючи контрагента "кінцевий споживач"?

ЗапитанняСільгосптоваровиробник продає продукцію власного виробництва фізособам, які не є суб’єктами підприємницької діяльності. В один день одній фізособі може бути продано продукції і на 100 000 грн. Розрахунки здійснюються в готівковій формі. Передача продукції здійснюється із складу з одночасним прийняття оплати в касі підприємства. Чи потрібна особиста ідентифікація такого покупця? Чи можна в цьому випадку виписувати податкову накладну і оформляти прибутковий касовий ордер, вказуючи контрагента "кінцевий споживач"?

Відповідь:

Перш за все, врахуйте, що з 04.01.2017 р. НБУ зменшив граничну суму розрахунків між підприємствами (підприємцями) та фізособами до 50 тис. грн на день (до цього було 150 тис. грн). Про це, а також про відповідальність за порушення цієї граничної суми розрахунків ми писали туттут і тут.

Що стосується оформлення прибуткових касових ордерів (далі – ПКО), то їх форма та правила заповнення (складання) встановлені Положенням №637. Підпис особи, яка надала в касу готівку, у ПКО не зазначається, але в формі ПКО є такий обов’язковий реквізит, як «Прийнято від». Не заповнювати його дозволяється лише у випадках, прямо зазначених у п. 3.10 Положення №637: у ПКО, які оформляються на загальну суму проведених підприємством касових операцій (отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі тощо), реквізит "Прийнято від" не заповнюється. 

НБУ у листі від 14.09.2016 р. № 50-0004/77077 роз’яснив, що, у разі приймання від фізичної особи до каси підприємства готівки за ПКО у рядку "Прийнято від" касового ордеру зазначається прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, яка отримує товар (роботи, послуги). Тобто, жодних «кінцевих споживачів» у ПКО зазначатися не повинно. 

Те саме стосується і видаткових накладних. Вони є первинним документом, а отже, повинні мати усі обов’язкові реквізити, зазначені в ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення №88. Зокрема, посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Тож, скласти видаткову накладну на «аноніма» не вийде – в цьому документі обов’язково слід вказувати прізвище та ініціали (бажано, повне ім'я та ще й паспортні дані) фізособи-покупця.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Підприємництво

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Підприємництво»

  • Зміна організаційно-правової форми підприємства: переведення працівників без звільнення
    Підприємство змінює організаційно-правову форму з ПрАТ на ТОВ, при цьому код підприємства за ЄДРПОУ не змінюється. Чи можливо переоформити людей з ПрАТ на ТОВ без звільнення, щоб не сплачувати компенсацію за невикористану відпустку та податки з неї; як правильно зробити запис у трудовій книжці?
    16.12.2021374
  • Отримання підприємцем послуг від фізичної особи: оподаткування
    Чи може ФОП отримувати послуги (за договором надання послуг) від фізичної особи, якщо буде сплачувати за нього ПДФО та військовий збір?
    05.11.2021343
  • Особливості діяльності ФОП, що надає бухпослуги
    Яких умов має дотримуватися ФОП, щоб здійснювати діяльність з надання бухгалтерських послуг? Як документально підтверджувати надання своїх послуг іншим ФОПам та юрособам?
    11.05.20213 0585
  • Оплата третьою особою: наслідки
    На розрахунковий рахунок ТОВ надійшли кошти від покупця Петренко П., який скористався послугою ПриватБанку «реєстрові поповнення» і авторизувався не сам, а через телефон іншої людини. В результаті в банківській виписці вказано «... від Петренко П. через Сидоренко С.». Чи можемо в обліку провести платіж і відвантаження на Петренка? Чи правомірна така оплата?
    22.05.20201 414
  • Зміна розміру відрахувань держпідприємств: з якої дати починає діяти?
    Чи має право ДП застосовувати при звітуванні за І квартал 2020 року зменшений норматив відрахування чистого прибутку (передбачений постановою КМУ №349), якщо на момент звітування Постанову було прийнято, оприлюднено, але не опубліковано?
    19.05.2020163