І все це — через консультації ДПС, розміщені, зокрема, в Єдиній базі податкових знань, які вимагають подання форми №20-ОПП чи не від усіх суб’єктів господарювання — підприємців та підприємств. З′ясуймо, що таке насправді форма №20-ОПП, хто і коли повинен її подавати та яка відповідальність загрожує за її неподання (невчасне подання).
Форма №20-ОПП та порядок її подання
Форму №20-ОПП затверджено наказом ДПАУ від 22.12.2010 р. №979. Цей самий наказ затверджує і Порядок обліку платників податків і зборів (далі — Порядок).
Форму №20-ОПП зобов’язані подавати всі суб’єкти господарювання — і підприємства, і підприємці, але у ВИКЛЮЧНОМУ переліку випадків, встановленому розділом VIII Порядку.
Так, форма №20-ОПП подається, у разі якщо відбулася:
а) реєстрація, створення або відкриття об’єкта оподаткування, об’єкта, пов’язаного з оподаткуванням, об’єкта, через який провадиться діяльність (протягом 10 робочих днів після такої події в органі ДПС за місцезнаходженням такого об’єкта);
б) зміна типу, найменування, місцезнаходження або стану об’єкта оподаткування.
Об’єктами оподаткування й об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі — об’єкти оподаткування), є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами ПКУ.
Приклади того, що підпадає під вищезазначені події, докладніше описано нижче.
Обов’язок подання цієї форми виник із набранням чинності Порядком — 14.01.2011 р. Підприємства, зареєстровані лише за основним місцем обліку, та підприємства зареєстровані за основними та неосновними місцями обліку, до 14 січня цього року можуть бути зобов’язані подати форму №20-ОПП згідно з нормами порядку, тільки у разі якщо у них:
1) виник НОВИЙ об’єкт оподаткування за місцем основної податкової реєстрації;
2) виник НОВИЙ об’єкт оподаткування на території іншої адміністративно-територіальної одиниці (це буде неосновне місце обліку);
3) відбулися істотні зміни щодо вже наявних об’єктах оподаткування (довідка 1) (такі, що впливають на факт і особливості нарахування податків та зборів).
Інакше кажучи, якщо у підприємства чи підприємця на території іншої адміністративно-територіальної одиниці з’явився новий (або відчужений, або змінено призначення) об’єкт оподаткування, такий платник зобов’язаний подати до ДПС за місцезнаходженням такого об’єкта форму №20-ОПП.
Найяскравішими прикладами таких випадків є відкриття відокремленого підрозділу, місця продажу, торгової точки, складу тощо на території іншого району, купівля або оренда землі в іншому районі. Така подія може призвести до виникнення нових об’єктів оподаткування:
1) ПДФО із зарплати працівників, що належать до цього району;
2) об’єкт нарахування збору за забруднення (газові прилади, сміття, що розміщуються на об’єкті);
3) об’єкт нарахування збору за спеціальне водокористування (використання води навіть для санітарно-гігієнічних потреб на об’єкті спричиняє виникнення обов’язку зі сплати збору, якщо ви маєте укладений договір на постачання води безпосередньо із водоканалом);
4) об’єкт нарахування плати за землю;
5) зміна призначення приміщення, яке перебуває у власності суб’єкта господарювання (наприклад, переведення квартири із житлового фонду в нежитловий);
6) зміна виду діяльності, що провадиться в орендованому приміщенні (наприклад, приміщення використовувалося під склад, а тепер переобладнано і тут відкрито перукарню) тощо.
Рекомендований довідник типів об’єктів оподаткування оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС. Переглянути Довідник типів об’єктів оподаткування можна тут >>>.
Чому Форму №20-ОПП вимагають від усіх?
Тому що ДПС воліла би мати актуальну інформацію за цією формою про всі наявні об’єкти оподаткування, навіть про ті, що «виникли» до запровадження повідомлення за формою №20-ОПП. Проте ще раз наголошуємо, що така вимога не відповідає нормам порядку №979 і відповідальності за неподання її стосовно подій з об’єктами оподаткування, які виникли до 14 січня, бути не може.
До речі, термінів подання повідомлення за формою №20-ОПП щодо подій з об’єктами оподаткування, які відбулися до набрання чинності наказом №979, не встановлено.
Тепер про випадки, коли повідомлення за формою №20-ОПП все ж таки мало бути подане. Тобто якщо події з об’єктами оподаткування відбувалися після 14 січня 2011 року.
Якщо об’єкт оподаткування було зареєстровано, створено чи відкрито (ще раз зверніть увагу, що є ОБ’ЄКТОМ ОПОДАТКУВАННЯ з метою подання цієї форми у Довідці 1), то форму №20-ОПП требу було подати протягом 10 робочих днів після цієї події. Яка, до речі, мала супроводжуватися поданням форми:
— ф. №1-ОПП (для юридичних осіб та відокремлених підрозділів);
— ф. N 5-ОПП (для самозайнятих осіб).
Для подання форми №20-ОПП у разі змін типу, найменування, місцезнаходження або стану об’єкта оподаткування термінів Порядком №979 не передбачено.
Яка відповідальність за неподання форми №20-ОПП?
ДПС воліла б застосувати відповідальність, передбачену п. 117.1 ПКУ (принаймні на цю норму вона посилається у консультації, розміщеній в Єдиній базі податкових знань). Але п. 117.1 ПКУ встановлює відповідальність за:
1) неподання у строки та у випадках, передбачених ПКУ, заяв або документів для взяття на облік у відповідному органі ДПС, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних;
2) неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін;
3) подання з помилками чи у неповному обсязі;
4) неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності відповідно до вимог, установлених ПКУ.
Ці порушення караються накладанням штрафів у розмірі:
на підприємців — 170 грн;
на юридичних осіб — 510 грн.
За неусунення порушень або повторне аналогічне порушення протягом року — подвійний розмір штрафу.
Але подання форми №20-ОПП жодним чином не підпадає під вищеперелічені порушення, бо подається вона довідково. На її підставі жодних змін до реєстраційних даних не вноситься.
Отже, застосування вищезазначених санкцій буде неправомірним.
------Довідка 1--------
У разі зміни призначення об’єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об’єкта оподаткування у формі №20-ОПП надається двома рядками, а саме: в одному рядку зазначається інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється, у другому — оновлена інформація про об’єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого.
------Довідка 2--------
Об’єкти оподаткування, об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі — об’єкти оподаткування), — це майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами ПКУ (п. 8.2 Порядку).
Новини на тему:
Подавати форму №20-ОПП до кінця року тим, у кого реєстраційні дані є незмінними, не треба
Про повідомлення за ф. №20-ОПП про об’єкти оподаткування
Про надання платниками податків інформації за формою №20-ОПП
Форма 20-ОПП та порядок обліку об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити