• Посилання скопійовано

Передання в оренду спецавтотранспорту не завжди нотаріально засвідчується

Чи може підприємець-"єдинник" І групи здавати в оренду спецавтотранспорт (сміттєвоз) юрособі, де він є директор? Чи потрібна ліцензія? І чи потрібно завіряти договір оренди у нотаріуса?

Спочатку визначимось з формою договору оренди транспортного засобу, оскільки у запитанні йдеться про оренду ТЗ між юрособою та фізособою-підприємцем.

Так, відповідно до ст. 799 ЦКУ договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі. Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.

Водночас, не зважаючи на те, що транспортні засоби оформлюються на фізосіб (не на фізосіб-підприємців), ВСУ* вважає, що на відміну від ст. 799 ЦК України, норми глави 30 розділу V ГК України не встановлюють вимог щодо нотаріального посвідчення договорів оренди транспортних засобів у сфері господарювання, тобто у відношенні договорів оренди транспортних засобів, укладених юридичними особами, ЦК України та ГК України не вимагають обов'язкового нотаріального посвідчення.

* Постанова ВСУ від 18 грудня 2012 року у справі №3-66гс12п. 2.11 Постанови пленуму ВГСУ від 29.05.2013 р. №12 “Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна”.

Тому, договір оренди транспортного засобу, укладений за участю громадянина, який набув статусу суб'єкта підприємницької діяльності, не підлягає нотаріальному посвідченню.

Враховуючи умови запитання, якщо сторонами договору будуть саме фізособи-підприємці зі зазначенням реквізитів сторін саме як суб'єктів підприємницької діяльності, то такий договір оренди спецавторанспорту (сміттєвоз) має бути укладений у простій письмовій формі (без обов'язкового нотаріального посвідчення).

Водночас, слід звернути увагу на те, що власник спецавтотранспорту — підприємець на 1 групі єдиного податку, який має право здійснювати виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300 000 грн (пп. 1 п. 291.4 ПКУ).

Тому навіть за умови, що такий підприємець (1 група, єдиний податок) вирішить укласти договір оренди спецавтотранспорту, він втратить право перебувати на спрощеній системі з 1 числа кварталу, наступного за тим кварталом, в якому буде отримано дохід від оренди сміттєвоза (пп. 9 пп. 298.2.3 ПКУ), а вся отримана до цього моменту орендна плата оподатковується єдиним податком за ставкою 15% (пп. 5 п. 293.4 ПКУ).

Якщо ж такий підприємець приймає рішення укласти договір від себе як від фізичної особи (власника спецавтотранспорту), то такий договір підлягає нотаріальному посвідченню (ст. 799 ЦКУ вимагає нотаріального посвідчення договорів оренди ТЗ, стороною якого є фізособа). Доходи від такого договору оподатковуються ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.

Щодо умов договору, то варто врахувати, що ліцензуванню підлягають перевезення небезпечних вантажів (п. 24 ч. 1 ст. 7 Закону України від 02.03.2015 р. №222-VIII “Про ліцензування видів господарської діяльності”).

Під терміном “небезпечний вантаж” розуміють речовини, матеріали, вироби, відходи виробничої та іншої діяльності, які внаслідок притаманних їм властивостей за наявності певних факторів можуть під час перевезення спричинити вибух, пожежу, пошкодження технічних засобів, пристроїв, споруд та інших об'єктів, заподіяти матеріальні збитки та шкоду довкіллю, а також призвести до загибелі, травмування, отруєння людей, тварин і які за міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за результатами випробувань в установленому порядку залежно від ступеня їх впливу на довкілля або людину віднесено до одного з класів небезпечних речовин (ст. 1 Закону від 06.04.2000 р. №1644-III “Про перевезення небезпечних вантажів”).

Таким чином, у разі здійснення діяльності з перевезення вантажів юрособою (орендарем спецавтотранспорту (сміттєвоза)), які міститимуть в собі небезпечні речовини, то такій юрособі-перевізнику варто отримати ліцензію. Відсутність ліцензії під час укладання договору оренди такого сміттєвоза не впливає на його чинність.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202424
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202422
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202429
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202463
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436