• Посилання скопійовано

Роялті у складі виручки «єдинника» також є доходом

«Єдинник» ІІІ групи уклав договір з дистриб`юторами про демонстрацію кінофільмів, за яким він перераховує роялті (50%) від кожного проданого квитка (касового збору) дистриб`ютору. Чи включається до складу оподатковуваного доходу підприємця сума роялті, яку він виплачує на користь дистриб`ютора?

ЗапитанняПідприємець-«єдинник» ІІІ групи надає послуги у сфері демонстрації кінофільмів. Ним укладено договори з дистриб`юторами про розповсюдження на демонстрацію кінофільмів, за якими підприємець перераховує роялті у розмірі 50% від кожного проданого квитка (касового збору) дистриб`ютору. Чи включається до складу оподатковуваного доходу підприємця сума роялті, яку він виплачує на користь дистриб`ютора?

Відповідь:

Особливістю застосування спрощеної системи оподаткування є касовий метод визнання доходу. Так, для фізосіб-підприємців оподатковуваним доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в (пп. 1 п. 292.1 ПКУ):

  • грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
  • матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Датою отримання грошового доходу є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 292.6 ПКУ).

Згідно з пп. 296.1.1 ПКУ платники ЄП 3 групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів, а платники ПДВ – Книгу обліку доходів та витрат, шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою.

Що не є доходом "єдинника"-підприємця прописано у двох нормах:

  • пп. 1 п. 292.1 ПКУ: до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні ДОХОДИ у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності;
  • п. 292.11 ПКУ: усі перелічені надходження у цій нормі.

Звертаємо увагу, що у пп. 1 пп. 292.1 ПКУ хоча й сказано, що суми роялті не включаються до оподатковуваного ЄП доходу підприємця, втім ця норма стосується ситуації, коли безпосередньо підприємець отримує роялті (на його користь), а не коли у ціні продажу товарів (робіт, послуг) «сидять» витрати у вигляді роялті на користь іншої особи (тобто ФОП має їх надалі сплачувати іншій особі), які підприємець хоче компенсувати собі за рахунок виручки від продажу таких товарів (робіт, послуг).

Так, ДФС у м. Києві у листах від 15.07.2016 р. №16113/10/26-15-13-02-16, від 27.12.2016 р. №27080/10/26-15-13-02-16, №27081/10/26-15-13-02-16, №27082/10/26-15-13-02-16, №27083/10/26-15-13-02-16 зазначило, що роялті, які виплачуються на користь фізособи – підприємця, не включаються до суми доходів, які є об'єктом оподаткування ЄП, та не відображаються у декларації фізичної особи — підприємця — платника ЄП.

При цьому роялті оподатковуються за правилами, встановленими для оподаткування дивідендів, за ставкою 18% ПДФО та 1,5% ВС. Тобто дохід у вигляді роялті оподатковується податковим агентом під час їх нарахування платнику податків. Такий дохід відображається у податковому розрахунку за формою №1ДФ за ознакою доходу «103».

Таким чином, судячи із вищесказаного, вся виручка, що надходить на рахунок підприємця чи у готівковій формі від продажу квитків, є оподатковуваним ЄП доходом. Таку ж відповідь надали і податківці у «Віснику».  ФОП-"єдинник" не враховує витрати при визначенні оподатковуваного доходу – це не передбачено гл. 1 р. XIV «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»