Запитання: До ДПІ подано одну декларацію з єдиного податку IV групи (в електронному вигляді) з двома позначками і загальна і звітна (бо усі земельні ділянки знаходяться в одній сільраді), а не окремо. Чи правильно це? Розрахунок питомої ваги сільгоспдоходів за 2016 р. подано звітний (сільгоспдоходів 99,6%). В ДПІ сказали, що у такому випадку шансів стати у 2017 р. на єдиний податок IV групи тепер не має, так як необхідно було подавати дві окремі декларації, одну із позначками і загальна і звітна та ще одну окремо з позначкою звітна. То чи є можливість стати платником єдиного податку IV групи?
Відповідь:
Згідно з пп. 298.8.1 ПКУ сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцеперебуванням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
В ресурсі «ЗІР» (підкатегорія 108.02.05) міститься консультація, у якій сказано, що у сільськогосподарського товаровиробника у власності та/або користуванні, у т.ч. на умовах оренди, є земельна(і) ділянка(и), що розташована(і) в межах території одного органу місцевого самоврядування, та місцезнаходження земділянки збігається з місцеперебуванням платника, то такий сільськогосподарський товаровиробник подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку) і загальну, і звітну податкову декларацію платника ЄП 4 групи.
Таке роз’яснення* містилося з 09.03.2016 р., а потім його перенесли до «не чинних» у зв’язку із внесеними змінами до ПКУ Законом №1797, втім з 16.02.2017 р. його знову повернено до «чинних».
Зауважимо, що з 26.02.2015 р. до 09.03.2016 р., тобто при підтвердженні статусу платника ЄП 4 групи на 2016 рік (адже для цього слід було подати звітність до 20.02.2016 р.), податківці дотримувалися протилежної думки у тому ж ресурсі «ЗІР»: «якщо у сільськогосподарського товаровиробника у власності та/або користуванні, у тому числі на умовах оренди, є земельна(і) ділянка(и), що розташована(і) в межах території одного органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням такого платника податку, то такий сільськогосподарський товаровиробник подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку) звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи, яка одночасно є звітною та загальною».
У нормативних підставах для зміни позиції у коментарі до цього роз’яснення було зауважено, що запитання-відповідь переведено до "не чинних" у зв’язку з розміщенням в Базі знань уточненої редакції відповіді на запитання**.
Також варто зазначити, що ДФС у листі від 27.04.2016 р. №14988/7/99-99-12-03-05-17 приходить до висновку, що для набуття (підтвердження) статусу платника ЄП 4 групи сільськогосподарським товаровиробникам необхідно дотримуватись певних умов, а саме:
- мати у власності або у користуванні земельні ділянки відповідного призначення;
- частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік не повинна бути меншою за 75%;
- подати до контролюючих органів загальну та звітні декларації з додатками.
Суб'єкти господарювання, які не дотримались хоча б однієї із зазначених умов, не можуть обрати спрощену систему оподаткування.
Цей лист адресований всім ГУ ДФС в областях у м. Києві. Тому, скоріш за все, ДФС на місцях при отриманні однієї декларації, в якій стоїть позначка, що вона є й загальною й звітною, говорять про неможливість перебування на спрощеній системі оподаткування серед лав "єдинників"***.
Звичайно ж, судової практики із цього питання немає, адже як ми зауважили вище, податківців влаштовувало отримання однієї декларації, яка одночасно була звітною та загальною, якщо земділянки були розташовані в межах території одного органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням платника податку.
Ми ж притримуємося наступної позиції.
По-перше, подання однієї декларації із позначками загальна й звітна чи окремо й загальної й звітної у разі, якщо земділянки розташовані за місцем знаходження юрособи – це лише роз’яснення фахівці ДФС, такої прямої вимоги ПКУ не виставляє.
По-друге, у ПКУ чітко визначені випадки, коли контролюючий орган анулює реєстрацію платника ЄП та/або приймає рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника ЄП. Інших підстав для анулювання чи відмови у реєстрації платником ЄП у ПКУ НЕМАЄ. Тож розглянемо з точки зору саме 4 групи платника ЄП.
Відповідно до п. 299.10 ПКУ реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
- подання заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ;
- припинення юридичної особи (крім перетворення) відповідно до закону;
- якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75%.
Випадки анулювання реєстрації платників єдиного податку, визначені у пп. 298.2.3 ПКУ, не стосуються платників ЄП 4 групи****.
Згідно з п. 299.6 ПКУ підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника ЄП 4 групи є виключно:
- невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим ст. 291 ПКУ;
- наявність у СГ, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації.
Анулювання реєстрації платників єдиного податку внаслідок недотримання таким платником вимог, встановлених пп. 298.1.4 ПКУ) не стосуються платників ЄП 4 групи*****.
Саме такі випадки наводить ДФС у вже згаданому листі, який адресовано всім ГУ ДФС в областях у м. Києві (від 27.04.2016 р. №14988/7/99-99-12-03-05-17) й приходить до висновку (дослівно):
«СГ, які перебували на обліку у контролюючих органах як платники ЄП 4 групи на початок звітного року, можуть застосовувати спрощену систему оподаткування за умови наявності земельних ділянок та дотримання вимог щодо обсягів сільськогосподарського товаровиробництва.
Для підтвердження статусу платника єдиного податку необхідно подати до контролюючих органів загальну та звітні декларації з додатками. При цьому необхідно звернути увагу, що подання декларацій після визначеного Кодексом граничного терміну тягне за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень».
З огляду на таке роз’яснення ДФС, вважаємо, що СГ для подальшого перебування серед лав платників ЄП 4 групи у 2017 році має подати:
- уточнюючу декларацію (чи до загальної чи до звітної), адже він вже подав декларацію, втім неправильно (тобто не за останніми зміненими роз’ясненнями фахівців ДФС), тобто виправити дані щодо поля «Тип декларації», зазначивши або лише позначку у рядку 03 «Уточнююча загальна», або у рядку «Уточнююча звітна»;
- подати окрему декларацію (або «Загальну», або «Звітну») в залежності від того, до якої декларації буде подано уточнюючий розрахунок. На жаль, тут доведеться сплатити штраф у розмірі 170 грн.
Адже норма ст. 50 ПКУ загальна для будь-яких платників податків. В ній сказано, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Вважаємо, що у ситуації, описаній у питанні, можна наполягати на тому, що СГ помилився й в одній декларації поставив дві позначки («Загальна» і «Звітна»), а мав лише вказати одну позначку – це і є помилка, а другу декларацію просто забувся подати у відведений для цього термін.
Якщо ж податківці не будуть погоджуватися із СГ та приймати одну уточнену декларацію та одну окрему декларацію, то радимо звернутися до них із письмовим запитом щодо зазначення ДФС підстав неприйняття декларацій із зазначенням відповідної норми ПКУ. Якщо ж й після цього контролюючий орган буде наполягати на тому, що СГ у 2017 році більше не може бути платником ЄП 4 групи, то радимо або звернутися до суду, або у І кварталі перебувати на загальній системі оподаткування, а з ІІ кварталу перейти на 3 групу.
* Запитання: "Яку податкову декларацію платника ЄП четвертої групи потрібно подати сільськогосподарським товаровиробникам, якщо земельні ділянки, що перебувають у власності та/або користуванні такого сільськогосподарського виробника, у тому числі на умовах оренди, розташовані в межах території одного органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням платника податку?".
** Щоправда, консультант знайшов одну індивідуальну консультацію від 20.11.2015 (лист ДФС від 20.11.2015 р. №24765/6/99-99-15-03-02-15), в якій говориться про подачу як загальної, так і звітної декларації у такій ситуації.
*** Принаймні, у І кварталі 2017 році, адже з ІІ кварталу можна повернутися на спрощену систему оподаткування у 3 групу, звичайно ж при умові відповідності критеріїв, призначених для 3 групи – за 2016 рік дохід не більше 5 млн грн.
**** 298.2. Відмова від спрощеної системи оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється в порядку, визначеному підпунктами 298.2.1 - 298.2.3 ПКУ.
***** 298.1. Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 - 298.1.4 ПКУ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити