• Посилання скопійовано

Відступлення права вимоги боргу "єдиннику": оподаткування доходу

Підприємець-«єдинник» ІІІ групи викупив у факторингової компанії боргові вимоги за 2 млн грн (борг 4,5 млн грн). Боржник розрахувався з підприємцем шляхом переведення коштів на поточний рахунок з призначенням платежу: погашення кредиторської заборгованості з продажу заставного майна. Як підприємцю оподаткувати цю суму?

ЗапитанняПідприємець-«єдинник» ІІІ групи (ставка - 5%, вид діяльності - неспеціалізована оптова торгівля) викупив у факторингової компанії боргові вимоги за 2 млн грн (загальна вартість боргу складає 4,5 млн грн). Боржник розрахувався з підприємцем шляхом переведення коштів в сумі 4,5 млн грн на поточний рахунок з призначенням платежу: погашення кредиторської заборгованості з продажу заставного майна. Як підприємцю оподаткувати зазначену суму, за якою ставкою?

Відповідь:

По-перше, нагадаємо, що ГУ ДФС у м. Києві в листі від 04.05.2016 р. № 10296/10/26-15-12-04-18 для юросіб зауважило, що законодавством не передбачено обмежень щодо укладання платником єдиного податку договору відступлення права вимоги.

Водночас юридичні особи — "єдинники" повинні:

  • дотримуватися обмежень щодо видів діяльності, які визначені п. 291.5 ПКУ та не надають права застосовувати спрощену систему оподаткування;
  • здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) винятково в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) згідно з п. 291.6 ПКУ;
  • не перевищувати обсягу доходу платника єдиного податку, визначеного пп. 3 п. 291.4 ПКУ.

Тож, за аналогією, ФОП-"єдиннику" не заборонено здійснювати купівлю-продаж права вимоги, якщо розрахунки в межах такого договору будуть здійснюватися виключно у грошовій формі.

Спеціальні норми, що встановлюють окремий порядок обліку за операціями з відступлення права вимоги, гл. 1 р. XIV ПКУ не встановлені. Але роз’яснення податківців з цього приводу такі.

Згідно з листом ДФСУ  від 05.10.2015 р. №21031/6/99-99-15-03-01-15, у разі переуступки кредитором прав вимоги боргу юрособі — "єдиннику" 3 групи, до складу доходу "єдинника" включаються кошти, які він отримує від боржника в погашення заборгованості. Згідно з п. 292.6 ст. 292 ПКУ датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі. При цьому, права на врахування витрат, які "єдинник" поніс під час придбання такої заборгованості, з метою визначення об’єкту оподаткування в нього немає. 

Таким чином, за аналогією для фізособи сума погашення придбаного боргу (за даними запитання це 4,5 млн грн) повністю потрапляють до оподатковуваного доходу платника єдиного податку за датою надходження таких коштів у грошовій формі, згідно з п. 292.6 ПКУ.

Що стосується ставки ЄП, то відмітимо, що ставка ЄП у 15% встановлюється для ФОП 3 групи платника ЄП, зокрема, до суми перевищення обсягу доходу у розмірі 5 млн грн (пп. 1 п. 293.4 ПКУ).

Тож, якщо загальній річний дохід підприємця становить в сукупності (тобто із сумою погашення придбаного боргу у 4,5 млн грн) 5 млн грн, то до всього розміру такого доходу застосовується звичайна ставка ЄП у розмірі 5%.

Якщо ж разом із отриманою сумою погашення придбаного боргу у 4,5 млн грн, загальний річний дохід ФОП складає більше 5 млн, то сума у 5 млн грн оподатковується за ставкою 5%, а сума, що перевищує 5 млн грн – за ставкою 15%. І у такому разі підприємець зобов’язаний покинути спрощену систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення (пп. 3 пп. 298.2.3 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»