• Посилання скопійовано

Оподаткування доходів "єдинника" під час вагітності та пологів

Чи може жінка-підприємець отримувати дохід під час перебування у декретній відпустці? Які особливості оподаткування доходів під час декретної відпустки жінки-підприємця на єдиному податку (ІІІ група)? Чи не втрачається допомога на дитину при цьому?

Допомога у зв’язку із вагітністю й пологами

Законодавством не передбачено повернення вказаних виплат, але лист Фонду соціального страхування №04-29-2494 від 16.09.2013 дає на це наступну відповідь:

"... згідно з ч. 1 ст. 38 Закону №2240, допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Отже, у разі виходу жінки на роботу до закінчення відпустки по вагітності та пологах страхувальнику (роботодавцю) необхідно повернути частину допомоги по вагітності та пологах до робочого органу Фонду, а саме ту частину, що збігатиметься з календарними днями, що припадають на період роботи такої жінки, оскільки за цей період застрахована особа не втратить заробітну плату (дохід)".

Фонд посилається на норму, яка викладена в ст. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (далі - Закон №2240). Наразі Закон №2240 втратив чинність. Проте вказана норма закону, в аналогічній редакції викладена в ст. 25 діючого Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (Закон №1105). Тому, на нашу думку, рекомендації вказаного листа Фонду соціального страхування актуальні й насьогодні.

Зверніть увагу, що у вказаному листі йдеться про вихід на роботу і відпустку. Ці терміни для жінки-підприємця, яка не перебуває у трудових відносинах, на нашу думку, не повинні застосовуватися (адже це виключно трудові категорії). Тому, на нашу думку, такий підхід не повинен застосовуватися щодо осіб, які зареєстровані підприємцями і не є найманими працівниками. Однак, враховуючи, що така допомога має компенсувати втрату не тільки зарплати, а і доходу застрахованої особи на час вагітності та пологів, зазначений у листку непрацездатності, щоб уникнути суперечок із ФСС, радимо підприємницьку діяльність в цьому періоді все ж таки не здійснювати і доходи не отримувати.   

Зверніть увагу: сума отриманої від ФСС допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами не оподатковується ані єдиним податком (адже це не підприємницький дохід), ані ПДФО (відповідно до пп. 165.1.1 ПКУ). Не сплачується з неї підприємцем і ЄСВ. Докладніше про це читайте тут.

 

Допомога на дитину

Наразі пункт 1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабміну від 27.12.2001 р. №1751 (далі — Порядок №1751) встановлює вичерпний перелік видів державної допомоги сім'ям із дітьми. Зокрема, одному з батьків призначається такий вид допомоги, як допомога при народженні дитини (усиновленні). При цьому, з 01.07.2014 р. розмір допомоги є сталим, тобто не залежить від кількості народжених дітей й складає 41 280 грн.

Така допомога не виплачується одразу: відповідно до ст. 12 розділу III Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 №2811-XII, одноразово виплачується відповідна фіксована сума (10 320 грн), а решта (860 грн) — протягом 36 місяців рівними частинами (3 роки). Ця допомога ніяк не пов'язана з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Статтею 11 Закону №2811 та п. 13 Порядку №1751 надано вичерпний перелік обставин, за яких виплата допомоги припиняється. Серед них немає таких підстав, як припинення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також отримання доходів від провадження підприємницької діяльності.

Якщо зазирнути в минуле (до 01.07.2014 р.), справді була допомога для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (розділ IV Закону №2811 та п. 17 — 24 Порядку №1751 в редакції до 25.06.2014 р.) у розмірі 130 грн, яка виплачувалася особі, що перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років. При цьому така особа втрачала право на цей вид допомоги у разі виходу на роботу (крім режиму неповного робочого часу та проведення підприємницької діяльності, відповідно до останнього абзацу п. 23 Порядку №1751 в редакції до 25.06.2014 р.). Але на сьогодні такої допомоги та відповідних норм щодо її виплати немає.

Таким чином, навіть при провадження підприємницької діяльності під час перебування у декретній відпустці допомога на дитину, призначена матері-підприємцю, залишається.

 

Оподаткування доходів під час вагітності та пологів

Єдиний податок. Порядок нарахування та строки сплати єдиного податку визначені ст. 295 ПКУ. Так, згідно з п. 295.5 ПКУ "єдинники" 1 та 2 групи, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати ЄП протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів

Згідно із роз’яснення, розміщеного у  підкатегорії 107.06 ресурсу «ЗІР» такі "єдинники" (І та ІІ групп), звільняється від сплати ЄП на період її тимчасової втрати працездатності у зв’язку з вагітністю та пологами лише за умови підтвердження такої непрацездатності листком непрацездатності.

Що ж стосується підприємців-"спрощенців" ІІІ групи, таке звільнення від сплати єдиного податку до них не застосовується за недоцільністю. Адже вони сплачують не фіксовану основну ставку єдиного податку як "єдинник" І та ІІ групи, а відсоткову — від фактично отриманого доходу за звітний період. Тобто вагітність та пологи жодним чином не впливає на порядок нарахування й сплати єдиного податку за відповідний звітний період.

Таким чином, якщо жінкою-підприємцем у звітному періоді (кварталі) отримані доходи від підприємницької діяльності, то вони будуть оподатковувані в загальному порядку, тобто за ставкою 3% (якщо ФОП платник ПДВ)/5% (якщо ФОП не платник ПДВ). За такими доходами слід відзвітовуватися також у загальному порядку – подати декларацію платника єдиного податку протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу.

ЄСВ. Як відомо, фізичні особи — підприємці, у т.ч. ті, які обрали спрощену систему оподаткування, визначені п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI (далі — Закон №2464) є платниками ЄСВ. Підприємець-"спрощенець" сплачує ЄСВ за себе в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок за кожен місяць у період, коли він був платником ЄП (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464).

При цьому Закон №2464 не передбачає норми щодо звільнення підприємців-"єдинників" від сплати ЄСВ на період перебування у будь-якій відпустці, навіть якщо у ці періоди не отримано доходу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Послуги з оренди: надавати від ФОПа чи фізособи?
    Фізособа має у своїй власності та хоче здавати в оренду лінії (верстати) по прокату металу. Ця фізособа також зареєстрована як ФОП – платник ЄП II групи. Чи може просто фізособа здавати в оренду ці лінії? Чи це можливо робити тільки від ФОП ?
    27.06.202570
  • Чи буде дохід у ФОПа - "єдинника" при передачі майна за договором позички?
    ФОП на ІІІ групі ЄП здає в оренду частину нежитлового приміщення ФОПу на ІІ групі для ведення господарської діяльності, але на безоплатній основі. Чи правомірний такий договір і чи не буде негативних податкових наслідків для орендодавця?
    26.06.2025212
  • Ресторанне господарство "єдинника" ІІ групи: обслуговування юросіб
    Чи може ФОП на ІІ групі ЄП з КВЕДом 56.10 "Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування" приймати замовлення на ресторанне обслуговування (у своєму приміщенні) від держустанови або юрособи на загальній системі? Як правильно оформити такі відносини? Які документи є обов'язковими і як мають проводитись розрахунки, зокрема, безготівково?
    23.06.202572
  • ФОП - "єдинник" організовує семінар за кордоном: чи можна?
    ФОП на ІІІ групі ЄП (без ПДВ, основний КВЕД 82.30) організовує виїздний закордонний семінар. Немає можливості офіційних платежів за кордоном, адже провадження підприємницької діяльності має бути на території України. Погодили інший формат оплати за межами країни. Але сам трансфер (Київ - Вроцлав) хочуть сплатити офіційно з р/р. Які ризики для ФОПа при даній операції? Тобто сплата транспортних послуг для інших людей - учасників семінару. Актом перевізник закриє, проте є сумніви, чи не виникнуть проблеми?
    23.06.202528
  • ФОП-«єдинник» переходить на загальну систему оподаткування: коли реєструватися платником ПДВ?
    ФОП – платник єдиного податку (ЄП) II групи перевищив річний ліміт доходу та переходить на загальну систему оподаткування з наступного кварталу. В який строк необхідно подати заяву про реєстрацію платником ПДВ: одночасно із заявою про відмову від ЄП чи з першого числа кварталу, в якому відбудеться перехід?
    19.06.202526