• Посилання скопійовано

Особливості ведення ресторанного бізнесу єдинником ІІ групи

Чи може єдинник на ІІ групі відкрити ресторан? Які наслідки чекають на нього у разі продажу у ресторані алкогольних напоїв та тютюнових виробів?

Відповідно до пп. 2 п. 291.4 ПКУ на другій групі єдиного податку можуть перебувати фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 1 500 000 гривень.

Отже, продавати товари такий підприємець може будь-кому. А ось послуги надавати тільки єдинникам або населенню (тобто, сукупность людей, які перебувають у межах України і підлягають її юрисдикції. До складу населення входять громадяни даної держави, іноземні громадяни, які живуть у цій державі тривалий час, особи без громадянства та особи з подвійним і більше громадянством. Див. тут>>>).

П. 291.5 ПКУ встановлено перелік видів діяльності, які заборонено здійснювати платникам єдиного податку. Зокрема, на підставі пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ підприємцям на єдиному податку заборонено здійснювати діяльність  з виробництва, експорту, імпорту, продажу підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива та столових вин).

Тож на підставі умов щодо перебування на ІІ групі, встановлених пп. 2 п. 291.4 ПКУ, підприємець на ІІ групі єдиного податку може займатися ресторанним бізнесом, але без продажу алкогольних напоїв, крім пива та столових вин, та тютюнових виробів.

Також слід враховувати обмеження, встановлені п. 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 року №854, за якими продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним ассортиментом товарів.

Тому податківці в «ЗІР» доходять до висновку, що фізичні особи-підприємці - платники єдиного податку другої та третьої груп мають право здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив, у тому числі пива, виключно через заклад ресторанного господарства або спеціалізований відділ, що має статус закладу ресторанного харчування, до того ж за умови наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та застосування при проведенні розрахунків РРО.

У такого єдинника може виникнути ситуація, коли він буде обслуговувати банкети, свята, замовлені юрособами та фізособами-підприємцями на загальній системі. У такому разі єдинник не буде порушувати правила перебування на ІІ групі єдиного податку, якщо продажу підлягатиме продукція власного виробництва і закупні товари (а не послуги!). На цьому наголошують податківці у підкатегорії 107.03. ЗІР: «Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи, що здійснює діяльність у сфері ресторанного господарства, має право приймати замовлення від суб’єктів господарювання (юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців), які перебувають на загальній оподаткування, на обслуговування свят, банкетів, інших спеціальних замовлень, оскільки платник єдиного податку під час обслуговування таких замовлень здійснює продаж і організацію споживання продукції власного виробництва і закупних товарів».

Наслідки порушення умов перебування на ІІ групі. При створенні закладу ресторанного харчування потрібно пам’ятати, що у роботодавця-підприємця на ІІ групі єдиного податку можуть працювати тільки 10 осіб. У разі перевищення кількості працівників, йому доведеться перейти на загальну систему відповідно до пп. 6 пп. 298.2.3 ПКУ.

Якщо ж дохід від підприємницької діяльності перевищить 1,5 млн грн, то у такому разі сума перевищення підлягатиме оподаткуванню єдиними податком за ставкою 15% та такому підприємцю доведеться перейти на ІІІ групу єдиного податку (пп. 1 пп. 298.1.3 ПКУ)  або перейти на загальну систему (пп. 2 пп. 298.1.3 ПКУ) з першого числа місяця, наступного за податковим кварталом, у якому відбулося таке перевищення. Заява на перехід на ІІІ групу подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.

Наслідки щодо торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Якщо підприємець на ІІ групі єдиного податку вирішить у своєму закладі ресторанного харчування ще продавати алкогольні напої, крім пива та столових вин, з єдиним податком доведеться попрощатися.

По-перше, доведеться визнати за таким видом торгівлі дохід, який буде оподатковуватися єдиним податком за ставкою 15% відповідно до пп. 4 п. 293.4 ПКУ.

По-друге, виникне обов’язок перейти на загальну систему оподаткування відповідно до пп. 5 пп. 298.2.3 ПКУ. Такий перехід потрібно буде здійснити з першого числа місяця, наступного за звітним періодом, у якому здійснювався продаж алкогольних напоїв.

Звісно, платник податку може і не подати заяву про перехід на загальну систему оподаткування внаслідок вчиненого ним порушення, тобто, продовжувати сплачувати єдиний податок. Які це матиме наслідки?

Згідно із п. 299.11 ПКУ, у разі виявлення податківцям під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених ПКУ, анулювання реєстрації платника єдиного податку проводиться за рішенням перевіряючого податкового органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. Отже, платника єдиного податку переведуть на загальну систему оподаткування «заднім числом», донарахують ПДФО та військовий збір, штрафи та пеню.

Крім того, у такому випадку суб’єкт господарювання матиме право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування лише після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»