Запитання: 30.12.2015 р. державним реєстратором внесено зміни до Єдиного державного реєстру у зв'язку із зміною прізвища і місця прописки фізособи-підприємця – платника єдиного податку ІІ групи. 31.12.2015 р. підприємцем отримано витяг з Реєстру платників єдиного податку у новій податковій інспекції. Куди слід подавати звітність (декларація платника єдиного податку за 2015 р., річний звіт по ЄСВ за 2015р. та додаток 4 за грудень 2015р., декларація №1-ДФ за 4-й кв. 2015 р.) та куди сплачувати податки (єдиний податок за січень 2016 р., ЄСВ за грудень 2015 р. за себе, податки і збори із зарплати за грудень 2015 р. та з авансу за січень 2016 р.), адже адресу змінили не в рамках однієї адміністративно-територіальної одиниці?
Відповідь: Насамперед зазначимо, що податковою адресою платника податків – фізособи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в податковому органі.
При цьому платник податків – фізособа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси (п. 45.1 ПКУ).
Сплата єдиного податку здійснюється за місцем податкової адреси (п. 295.4 ПКУ).
Податкова декларація з єдиного податку також подається до податкового органу за місцем податкової адреси (п. 296.4 ПКУ).
Порядок переведення платника податків на обслуговування з одного податкового органу до іншого (взяття на облік/зняття з обліку) встановлено нормами розд. X Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіном від 09.12.2011 р. №1588 (далі – Порядок №1588).
Відповідно до п. 10.8 Порядку №1588 протягом двох робочих днів після надходження повідомлення за формою №11-ОПП податковий орган за новим місцем проживання платника податків здійснює взяття його на облік (основне місце обліку), про що вносить відповідні зміни до Реєстру самозайнятих осіб. Відмітки про взяття на облік за новим місцем проживання проводяться в журналі за формою N 2-ОПП (за формою №7-ОПП).
Після надходження повідомлення за формою №11-ОПП із зазначенням дати взяття на облік платника податків за новим місцем проживання податковий орган за попереднім місцем проживання протягом двох робочих днів знімає з обліку платника податків (основне місце обліку). Інформація про зняття з обліку вноситься до Реєстру самозайнятих осіб.
На жаль, на підприємців не поширюється норма п. 10.13 щодо, якої у разі зміни податкової адреси, пов'язаної зі зміною адміністративного району суб’єктом господарювання, подання податкової декларації такого платника та сплата податків ним здійснюється за попереднім місцем податкової адреси (неосновним місцем обліку) до закінчення поточного бюджетного року, а починаючи з 1 січня наступного року - за новою податковою адресою (основним місцем обліку).
Оскільки для єдиноподатників існує окремий Реєстр платників єдиного податку, тому фізособа-єдиноподатник має подати у податковий орган за старою податковою адресою, особисто або поштою заяву. Форма такої заяви затверджена наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. №1675. Оскільки у питанні йдеться про фізособу-єдиноподатника ІІ групи, у такому випадку заяву потрібно подати не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем, в якому змінилася податкова адреса (п. 298.5 ПКУ). Слід зазначити, що у зв’язку зі зміною місця проживання (населеного пункту) може змінитися і ставка єдиного податку.
При цьому згідно з п. 294.7 ПКУ у разі зміни податкової адреси єдиноподатника останнім податковим (звітним) періодом за такою адресою вважається період, у якому подано до податкового органу заяву.
Сплата та подання звіту з ЄСВ
Відповідно до п. 7 розд. ІІІ Порядку №435 у разі переїзду у звітному періоді на територію обслуговування іншого податкового органу звітність з ЄСВ за себе і за працівників за такий період (з першого до останнього календарного числа) подається за новим місцем взяття на облік. Сплачувати ЄСВ також потрібно за новим місцем обліку.
ПДФО та військовий збір
На підставі п. 168.4.5 ПКУ щодо ПДФО та відповідно й військового збору за працівників фізособа-підприємець має сплачувати та звітувати за новим податковим адресом після взяття її на облік у податковому органі за новою адресою.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити