• Посилання скопійовано

Чи можуть ФОП – "єдинники" І та ІІ груп, розташовані на територіях активних бойових дій, не сплачувати ЄП?

ФОП – платники ЄП І та ІІ групи, податкова адреса яких станом на дату реєстрації платником ЄП І та ІІ групи знаходиться на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, мають право не сплачувати ЄП

Податківці у підкатегорії 107.01.05 ЗІР відповіли, що абзацом 1 п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ установлено, що з 01 серпня 2023 року фізичні особи – підприємці  – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

Для таких платників єдиного податку, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з єдиного податку, визначене пп. 295.2 ПКУ (абзац 3 п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку (абзац 7 п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Відповідно до абзацу 3 п. 1 постанови КМУ від 06.12.2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Отже, не сплачувати єдиний податок згідно з абз. 1 п. 11 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ мають право ФОП – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких станом на дату реєстрації платником єдиного податку першої або другої групи (відомості про яку внесені до реєстру платників єдиного податку) відповідає Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 №376, з урахуванням визначених цим Переліком дат початку бойових дій або тимчасової окупації.

При цьому обмежень щодо права не сплачувати єдиний податок для ФОП – платників єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, ПКУ не встановлено.

Враховуючи зазначене, ФОП – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких станом на дату реєстрації платником єдиного податку першої або другої групи (відомості про яку внесені до реєстру платників єдиного податку) знаходиться на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, мають право не сплачувати єдиний податок у періоді, визначеному абз. 1 п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Звертаємо увагу, що норми п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження фізичної особи – підприємця на іншу, ніж зазначена в абзаці першому п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, територію України.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: ДПС України

Джерело: Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Перехід ФОПа з єдиного податку на загальну систему та повернення
    З якої дати ФОП ІІ групи вважатиметься платником на загальній системі після подання заяви про відмову від спрощеної системи? Чи має право такий підприємець протягом того самого календарного року повторно повернутися на ІІ групу єдиного податку?
    29.01.2026181
  • Відображення ФОПом – "єдинником" у декларації платника ЄП авансів з ВЗ у разі їх несвоєчасної сплати
    ФОПи-«єдинники» у декларації з ЄП у 12 комірок для кожного місяця року проставляють відмітку «Х», яка не залежить від своєчасності сплати військового збору, а у рядку 22 розд. VІІІ зазначають загальну суму нарахованого військового збору за податковий період
    29.01.202626
  • Дисконтування боргу у платника ЄП ІІІ групи: чи оподатковувати «віртуальний» дохід?
    Підприємство є платником єдиного податку ІІІ групи (неплатник ПДВ). У 2024 році отримало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу від юрособи строком на 3 роки. Згідно з вимогами НП(С)БО, бухгалтер провів дисконтування цієї заборгованості, внаслідок чого в обліку на субрахунку 733 виник «інший операційний дохід» на суму різниці між номіналом боргу та його теперішньою вартістю. Чи потрібно нам включати цей бухгалтерський дохід до декларації платника ЄП та сплачувати з нього 5%, адже фактично грошей ми не отримували, а борг доведеться повертати у повному обсязі?
    29.01.20265251
  • Оренда генератора у ФОПа ІІІ групи (батька) платником на прибуток: правові аспекти
    Чи може ФОП на ІІІ групі єдиного податку надавати в оренду генератор ТОВ на загальній системі оподаткування, якщо директором цього ТОВ є його батько?
    27.01.2026216
  • Компенсація витрат на генератор у чеку ФОП: ризики втрати спрощеної системи
    ФОП на єдиному податку (ІІ або ІІІ група, сфера громадського харчування) використовує генератор під час відключень світла. Чи можна виділяти окремим рядком у чеку «відшкодування витрат на роботу генератора»? Чи вважатиметься це продажем електроенергії (КВЕД 35.11) та які податкові наслідки це матиме (оподаткування доходу, ризик переходу на загальну систему)? Які існують безпечні альтернативи?
    27.01.20261 114