Суть справи
ФОП, які здійснюють продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин) відповідно до пп. 291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку.
Роздрібна торгівля - діяльність з продажу товарів (у тому числі з їх відвантаженням для подальшої доставки) кінцевим споживачам для особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив без фактичного споживання у місці продажу або на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах громадського харчування (ст.1 Розділу І Закону України від 18.06.2024 №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»).
При цьому роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин), у тому числі через мережу інтернет, може здійснюватися суб’єктами господарювання, за наявності у них ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (ч.7 ст. 16 Розділу ІІ Закону №3817).
Тобто продаж алкогольних напоїв може проводити ФОП на загальній системі оподаткування за умови наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем. Для ФОП-«єдинника» продаж пляшки Aperol (підакцизного товару, який не підпадає під виключення) не передбачений обраною системою оподаткування.
Чи можна це виправити?
Відповідно до ст. 9 Закону №1023 споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем.
Як продовольчі товари, алкогольні напої належної якості обміну й поверненню не підлягають (Додаток №3 «Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню) затверджений Постновою КМУ від 19 березня 1994 р. №172).
В загальному порядку алкогольні напої належної якості не підлягають поверненню. Якщо продавець все ж вирішить прийняти повернення, то термін складає 14 днів, якщо інше не озвучено продавцем.
Здавалося б, що рішення є. Так як продаж проведено з використанням РРО/ПРРО, то можна повернути пляшку алкоголю та продати її з відповідного ФОП, оформивши повернення коштів через РРО/ПРРО. Як здійснюється видача через РРО коштів у разі повернення товару див. у нашій новині тут.
Але в цьому випадку продаж був у липні 2024 р., тому знайти покупця та повернути пляшку буде не можливо. І на нашу думку, таке повернення буде суто технічним і вже нічого не змінить. Можливо, якщо таке повернення зробити день в день, то така ситуація була б нівельована. Та факт є фактом – ФОП продав підакцизний товар, який він не придбав (відсутні підтвердні документи). Тож це ще й безоплатно отриманий товар і в розумінні п. 292.1 ПКУ – дохід.
Дехто скаже, що можна ідентифікувати отримані кошти як помилкові. На нашу думку, не можна. І ось чому. Якщо ідентифікувати помилку постачальника, то він міг помилитися лише в наданні реквізитів, а не в постачанні товару, якого фізично не мало бути.
На жаль, цю ситуацію вже не виправити і потрібно прийняти наслідки.
Які наслідки?
У ФОП на загальній системі оподаткування буде пляшка алкоголю на залишку, яку потрібно буде списати і сплатити акциз. Більш детально див. у нашій консультації тут.
А от для ФОП – платника єдиного податку ІІ групи наслідки невтішні. Оскільки було порушено умови перебування ФОП на єдиному податку, то ФОП зобов’язаний:
- перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність. Такий порядок переходу вважається відмовою від спрощеної системи оподаткування. При цьому для відмови суб’єкту господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) слід подати до контролюючого органу відповідну заяву;
- до отриманого доходу потрібно буде застосувати ставку єдиного податку в розмірі 15%;
- відобразити в податковій декларації наростаючим підсумком окремо такі доходи;
- подати податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду. Більш детально див. нашу новину тут.
При цьому потрібно проаналізувати доходи і, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування ПДВ), зареєструватися платником ПДВ.
Щодо порядку реєстрації платником ПДВ та штрафів за несвоєчасну реєстрацію читайте наші консультації:
- Реєстрація платником ПДВ у разі переходу з ЄП
- Правила нарахування штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПДВ
Терміни переходу не витримано. Надії, що такий продаж не виявлять немає, адже податківці мають доступ до електронних копій чеків розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, створених РРО та ПРРО. Тому це лише питання часу, коли буде проведено камеральну перевірку і ФОП переведуть на загальну систему оподаткування «заднім числом».
Крім цього, можуть бути накладені санкції за продаж алкоголю без ліцензії. Докладніше про це читайте у цій новині.
Для уникнення таких ситуацій в подальшому радимо розділити каси у просторі, щоб акцизна каса була в іншому місці, ніж інші каси. Якщо це заклад громадського харчування, то акцизну касу варто організувати в окремому відділі (барі). Підакцизні товари також варто зберігати окремо від інших товарів у місці їх релазіації. Так, це з одного боку буде нераціональна витрата часу, а з іншого боку це нівелює ризик продажу товару не від того ФОП.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити