• Посилання скопійовано

ФОП – податковий агент щодо інших ФОПів: додаток 4ДФ

Чи повинен ФОП на ЄП ІІ групи відображати в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ оплату з розрахункового рахунку іншим ФОПам за кожний місяць кварталу?

Відразу зазначимо, що ПКУ не містить прямої норми, де б зазначалося про те, що підприємець є податковим агентом щодо іншого підприємця з обов’язком відображення його в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Є лише пп. 14.1.180 ПКУ, в якому зазначено, що податковий агент щодо податку з доходів фізичних осіб – це, зокрема самозайнята особа, яка здійснює виплату на користь фізичної особи й зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок від її імені та за її рахунок, подавати звітність та нести відповідальність за порушення. А як відомо, з оплати ФОПу за товари, роботи чи послуги ані ПДФО, ані ВЗ не утримується, ФОП  самостійно сплачує за себе податки та відображає у відповідній декларації.

Тож, напрошується висновок, що оскільки ФОП звітує за себе самостійно, податки і збори з виплаченого йому доходу не утримуються, то й відображати його в додатку 4ДФ не потрібно, тобто ФОП щодо ФОПа не є податковим агентом.

Проте, податківці іншої думки і наполягають на тому, що будь-які відносини з ФОПами потрібно відображати у додатку 4ДФ, бо є ознака доходу «157». Щодо періодів відображення, то у графа 3а та 3 потрібно зазначати як нарахований дохід, так і виплачений дохід/оплату, якщо подія відбувається в одному місяці кварталу. Якщо нарахований і виплачений дохід/ оплата в різних місяцях чи в різних кварталах, то так і потрібно показувати: в одному нараховано, в іншому виплачено. При цьому графи ПДФО (графи 4а та 4) і військового збору (графи 5а та 5) заповнювати не потрібно. 

За виявлену помилку при перевірці (не відображення відносин з ФОПами) на підприємця буде покладено штраф за пп. 119.1 ПКУ, як за подання додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ з недостовірними відомостями, у розмірі 1020,00 грн. – за перше порушення, за повторне – 2040,00 грн.

Отже, чи показувати виплати іншому ФОП у додатку 4ДФ чи ні, має вирішувати сам платник-ФОП самостійно. Нагадуємо, що за це є штрафні санкції, які з юристом можна оскаржити у суді. Або, щоб спокійно себе почувати (та в подальшому не мати судових витрат) простіше відображати будь-яку співпрацю з ФОПами в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»