Чи не буде для ФОП на ЄП групи 2 розрахунок сертифікатами негрошовим розрахунком, що заборонено для ЄП групи 2?
На наш погляд, це не є негрошовим розрахунком. Адже передача сертифіката полягає в оформленні передоплати за товар, а не придбанні сертифіката. Самостійного значення сертифікат не має. Він не є товаром сам по собі.
Але, наприклад, в ІПК ДПСУ від 20.04.2021 р. №1626/ІПК/99-00-04-003-03-06, від 06.09.2021 р. №3320/ІПК/99-00-04-03-03-06 висловлена інша точка зору.
Податкова розглядає операцію продажу сертифікату і операцію продажу товару з розрахунком сертифікатом, як дві різні операції продажу. Причому розрахунок сертифікатом за товар податкова розглядає як розрахунок в негрошовій формі. Відтак податкова робить висновок, що подібні операції ФОП на ЄП групи 2 не може здійснювати.
Оскільки податкова висловила таку точку зору, зрозуміло, що подібні операції ФОП на ЄП групи 2 здійснювати небезпечно. Тому якщо ФОП таки наполягає на здійсненні таких операцій, може бути доречним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.
Хоча, повторимося, на нашу думку, тут немає негрошових розрахунків. Тому що сума, яка надійшла при продажу сертифікатів, відображається як передоплата за товар, з включенням її за цією датою до доходу й оподаткуванням ЄП. Це і доводить факт грошовості розрахунків. Не може бути за один товар два платежі — і грошима, і сертифікатом. При цьому сам сертифікат слугує лише підтвердженням факту внесення такого авансу.
У якій формі випускати сертифікати?
Подарунковий сертифікат — це документ довільної форми, який надає право його пред'явнику отримати товари, роботи чи послуги вартістю, що не перевищує номінал сертифіката.
Чинне законодавство не містить якихось вимог стосовно інформації, яку має містити сертифікат і форми, в якій він має оформлятися.
Тому ФОП вирішує на власний розсуд, яка інформація буде зазначена в сертифікаті. З огляду на суть операції продажу із застосуванням подарункових сертифікатів, він обов’язково має містити інформацію:
- назву («Подарунковий сертифікат»);
- номінал;
- назву суб’єкта господарювання, від імені якого випущений і реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП).
Поряд з цим може зазначатися додаткова інформація, наприклад, ПІБ особи, яка його придбала, строк використання, номер, адресу, телефон ФОП тощо.
Як продавати сертифікати і обмінювати їх на товари?
Нормативними документами порядок продажу і обміну сертифікатів не встановлено. Тому визначається самостійно ФОП.
Рекомендуємо ФОП скласти і затвердити для потреб власної підприємницької діяльності Порядок продажу і обміну сертифікатів.
У такому Порядку варто прописати, приміром:
- особливості продажу;
- номінали сертифікатів;
- перелік товарів, які можна продати в обмін на сертифікати;
- можливість/неможливість повернення залишку коштів з номіналу сертифіката, якщо вартість переданого товару менше номіналу сертифіката;
- дата, до якої можна розрахуватися сертифікатом;
- можливість держателя сертифіката обміняти його на товар більшої вартості, ніж номінал сертифіката, з доплатою тощо.
Наприклад, якщо ФОП при продажу товарів застосовує РРО, факт передачі сертифікатів покупцям і надалі продаж товарів в рахунок сертифікату відображається в чеках РРО (ПРРО). Про особливості таких чеків ми розкажемо в наступному матеріалі.
Якщо ФОП не застосовує РРО, порядок документування операцій з використанням сертифікатів залежить від порядку документування основних операцій з продажу товару. Фактично передачу сертифікату оформляють так само, як і продаж товару. І продаж товару з розрахунком сертифікатом оформляють в такому самому порядку, як і продажу товару коштами.
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити