• Посилання скопійовано

Поповнення рахунку підприємця

У червні 2021 р. рахунок ФОПу на ЄП ІІ групи поповнюватиме представник ФОП, який не є найманою особою. Чи має право ФОП вносити виручку на рахунок у 2021 р., яка отримана у 2020 р. з призначенням платежу «виручка за період з 01.11.2020 по 31.12.2020 рр.»? Як фіскали дивляться на внесення виручки довіреною особою? Які проблеми можуть бути у ФОПа вподальшому?

Відповідно до пп. 292.1 ПКУ, доходом фізособи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ.

Для підприємців ІІ групи звітний період дорівнює календарному року (пп. 296.2 ПКУ).

Водночас, пп. 292.6 ПКУ визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Податківці в ЗІР підкатегорії 107.01.3 зазначили, що  якщо фізична особа – підприємець у звітному податковому періоді вносить на свій поточний рахунок у банку, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, суму готівки, яка на момент внесення уже була врахована в обліку та при цьому в платіжному документі зазначено призначення платежу – виручка за певний період, тоді така сума готівки повторно не включається до доходу звітного податкового періоду платника єдиного податку за умови сплати єдиного податку з цього доходу.

Таким чином, поповнення ФОП підприємницького рахунку готівковими власними коштами, отриманими протягом року та враховані в обліку, можливо за умови, якщо призначенням платежу буде «Виручка за певний період». 

У разі, якщо внесені на рахунок кошти в обліку раніше не відображались, то при їх внесенні вони повинні бути включені до складу доходу з відповідним відображенням.

Для цілей оподаткування підприємці зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (абз. 1 пп. 44.1 ПКУ).

Що стосується внесення коштів довіреною особою ФОПа, зазначимо, що не можна, щоб підприємницьку виручку на рахунок від свого імені вносила така довірена особа, тому що доведеться доводити податковій, що це ваша виручка, яку ви вже врахували в обліку, а не новий дохід.

Тому якщо готівку на рахунок через касу банку вносить довірена особа  підприємця краще вказати, що вносить гроші сам ФОП. Інакше, у разі претензій з боку податкової доведеться надавати документальне підтвердження (наприклад, банківські виписки), що із цих доходів уже сплачені податки (можливо доводити свою правоту в суді), якщо аргументувати не зможете, доведеться отримані кошти включити в дохід. 

Оскільки, податківці в таких випадках часто наголошують, що така їх фіскальна позиція пов’язана з тим, що зазвичай поповненням рахунку підприємець вносить отриману виручку від продажу товарів, робіт, послуг. Однак насправді це не так і джерело походження коштів може бути будь-яким: від отриманої позики до знятої раніше з рахунку виручки, податки з якої підприємець вже сплатив раніше.   

Враховуючи таку позицію податкової, радимо подбати про підтвердження походження коштів, які вносяться та ким вносяться на підприємницький рахунок.

Також звертаємо увагу, що довірена особа ФОП може вважатися такою лише на підставі нотаріальної довіреності на вчинення дій (зокрема, поповнення рахунку) від імені ФОПа. Проте наскільки лояльно будуть ставитися до цього контролери, точно сказати неможливо.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202423
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202416
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202421
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202461
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436